Przejdź do treści
Strona główna » 10 obrazów, które warto znać

10 obrazów, które warto znać

Od zarania dziejów człowiek stara się odzwierciedlić i utrwalić otaczającą go rzeczywistość. Powstała niezliczona ilość dzieł. Jednak które z nich warto znać, by móc w miarę swobodnie poruszać się po świecie sztuki?

Mona Lisa

Mona Lisa
Mona Lisa, Leonardo da Vinci, Fot. wikipedia.org, Domena Publiczna

Najsłynniejsze dzieło Leonardo da Vinci powstać mogło, według szacunków, w dość szerokim przedziale czasowym 1503-1519. Jest to portret żony florenckiego kupca Francesco del Giocondo. Z nieznanych powodów da Vinci odmówił sprzedaży dzieła. Być może trudno było mu się rozstać z enigmatycznym uśmiechem Mony Lisy.

Ciekawostką dotyczącą tego dzieła jest to, że przed nastaniem XX wieku, obraz nie był szczególnie znany. Spopularyzowała go kradzież, której w 1911 roku dopuścił się były pracownik Luwru. Przez dwa lata dzieło uznane było za zaginione. Obecnie można je zobaczyć w Luwrze.

Ostatnia wieczerza

Ostatnia wieczerza
Ostatnia wieczerza, Leonardo da Vinci, Fot. wikipedia.org, Domena Publiczna

Słynny fresk Laonardo da Vinci znajduje się w refektarzu klasztoru Dominikanów w Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Powstał on w latach 1495-1498, a więc w czasach, gdy motywy religijne wciąż jeszcze dominowały w sztuce. Fresk przedstawia scenę, w której Jezus Chrystus łamie się chlebem ze swoimi uczniami po raz ostatni.

Malowidło dwukrotnie narażone było na zniszczenia wojenne. Po raz pierwszy w czasie wojen napoleońskich, kiedy żołnierze francuscy wykorzystali ścianę refektarza jako cel do ćwiczeń strzelniczych. W czasie II wojny światowej bombardowanie zniszczyło dach klasztoru, przez co fresk przez pewien czas narażony był na działanie czynników atmosferycznych.

Gwiaździsta noc

Gwiaździsta Noc
Gwiaździsta Noc, Vincent van Gogh, Fot. wikipedia.org, Domena Publiczna

Obraz namalowany został przez Vincenta van Gogha w 1889 roku, podczas dobrowolnej terapii psychiatrycznej w szpitalu w Saint-Rémy.

Jest to przykład innowacyjnego i odważnego wykorzystania przez van Gogha grubych pociągnięć pędzla. Intensywny błękit i żółć oraz rozmarzona, wirująca atmosfera od lat intrygują miłośników sztuki. Co ciekawe, obraz nie został namalowany z natury, ale całkowicie z wyobraźni.

Obecnie dzieło podziwiać można w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Krzyk

Krzyk, Edvard Munch
Krzyk, Edvard Munch, fot. wikipedia.org, Domena Publiczna

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Edvarda Muncha, a jednocześnie najbardziej reprezentatywne dla nurtu zwanego ekspresjonizmem. Co ciekawe, istnieją dwa obrazy pastelowe Krzyk, namalowane przez Muncha. Jeden z nich znajduje się w Muzeum Narodowym w Oslo, drugi w Muzeum Muncha, w tym samym mieście. Podobnie, jak w przypadku Mony Lisy, Krzyk spopularyzowały dwie śmiałe kradzieże – w obu przypadkach udało się odzyskać obrazy.

Wbrew temu, co przychodzi nam do głowy, gdy patrzymy na ten obraz, przedstawiona na nim postać nie krzyczy, a raczej stara się zagłuszyć krzyk dochodzący z otoczenia. Inspiracją było prawdziwe doświadczenie Muncha podczas jednego ze swoich spacerów o zachodzie słońca w Oslo.

Guernica

Guernica, Pablo Picasso
Guernica, Pablo Picasso, fot. wikipedia.org, CC BY-SA 3.0

Słynne dzieło Pabla Picassa namalowane w 1937 roku przedstawia bombardowanie miasta Guernica podczas hiszpańskiej wojny domowej, przez niemiecki korpus Legion Condor. Obraz ma 7,76 metra długości i 3,49 metra wysokości. Przedstawia cierpienie ludzi i zwierząt z powodu wojny, przemocy i chaosu.

W czasie II wojny światowej Guernica przeniesiona została do Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Po zakończeniu wojny Picasso poprosił o przetrzymanie obrazu do czasu, aż w Hiszpanii znów zapanuje demokracja. Obraz trafił do Madrytu w 1981 roku, sześć lat po śmierci generała Franco i osiem lat po śmierci samego artysty.

Pocałunek

Pocałunek, Gustav Klimt
Pocałunek, Gustav Klimt, fot. wikipedia.org, Domena Publiczna

Jeden z najsłynniejszych obrazów Gustava Klimta, pochodzący z jego „złotego okresu”. Namalowany został na płótnie 1,8 x 1,8 metra, a do zdobienia szat postaci artysta wykorzystał płatki złota.

Klimt uchodzi za jednego z najdroższych malarzy. W 2016 roku Oprah Winfrey sprzedała portret Adele Bloch-Bauer II z 1912 roku za 150 mln dolarów po 10 latach od zakupu. Zarobiła na tym ponad 60 mln dolarów. Obraz zakupiła w 2006 roku podczas aukcji w Christie’s za 87,9 mln dolarów.

Aktualnie Pocałunek znajduje się w Muzeum Górnego Belwederu w Wiedniu.

Stworzenie Adama

Stworzenie Adama, Michał Anioł
Stworzenie Adama, Michał Anioł, Fot. wikipedia.org, Domena Publiczna

Najsłynniejsze dzieło znanego artysty Michała Anioła obejmuje fragment sufitu Kaplicy Sykstyńskiej. Fresk przedstawia scenę z Księgi Rodzaju, w której Bóg daje życie Adamowi, pierwszemu człowiekowi. Ich palce prawie się dotykają. Malowidło powstało w 1511 roku i budziło sporo kontrowersji np. z powodu pępka Adama – skoro został on stworzony przez Boga, a nie urodzony przez kobietę, to nie powinien mieć pępka.

Dziewczyna z perłą

Dziewczyna z perłą, Johannes Vermeer
Dziewczyna z perłą, Johannes Vermeer, fot. wikipedia.org, Domena Publiczna

Znajdujący się w muzeum Mauritshuis w Hadze obraz Johannesa Vermeera uchodzi za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. Często nazywany jest Mona Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą.

W przypadku dzieła Vermeera nie wiemy, kim jest dziewczyna przedstawiona na obrazie. Istnieją hipotezy mówiące, że nie jest to portret realnej osoby, ale tzw. tronie, czyli popularny w XVI i XVII-wiecznym, holenderskim i flamandzkim malarstwie nurt, polegający na realistycznym odwzorowaniu wyimaginowanych, często przerysowanych postaci.

Narodziny Wenus

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli, fot. wikipedia.org, Domena Publiczna

Jedno z najwybitniejszych dzieł Sandra Boticellego. Obraz najprawdopodobniej zamówiony został w 1485 roku przez członka zamożnej i kochającej sztukę rodziny Medyceuszy, która przez lata rządziła Florencją. Przedstawia scenę narodzin Wenus, która na ogromnej muszli wyłania się z morza w otoczeniu bogiń.  

Dzieło aktualnie znajduje się w Le Gallerie Degli Uffizi we Florencji.

Panny Dworskie

Panny Dworskie, Diego Valazquez
Panny Dworskie, Diego Valazquez, fot. wikipedia.org, Domena Publiczna

Dzieło Diego Valazqueza przedstawia portret infantki Małgorzaty Teresy w otoczeniu dworzan. Jednak jednocześnie jest autoportretem samego artysty, który znajduje się po lewej jego stronie, przedstawiony w trakcie malowania. Obraz powstał w 1656 roku na zamówienie króla Hiszpanii Filipa IV. Obecnie znajduje się w Museo del Prado w Madrycie.

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.