Od zarania dziejów człowiek stara się odzwierciedlić i utrwalić otaczającą go rzeczywistość. Powstała niezliczona ilość dzieł. Jednak które z nich warto znać, by móc w miarę swobodnie poruszać się po świecie sztuki?
Mona Lisa
Najsłynniejsze dzieło Leonardo da Vinci powstać mogło, według szacunków, w dość szerokim przedziale czasowym 1503-1519. Jest to portret żony florenckiego kupca Francesco del Giocondo. Z nieznanych powodów da Vinci odmówił sprzedaży dzieła. Być może trudno było mu się rozstać z enigmatycznym uśmiechem Mony Lisy.
Ciekawostką dotyczącą tego dzieła jest to, że przed nastaniem XX wieku, obraz nie był szczególnie znany. Spopularyzowała go kradzież, której w 1911 roku dopuścił się były pracownik Luwru. Przez dwa lata dzieło uznane było za zaginione. Obecnie można je zobaczyć w Luwrze.
Ostatnia wieczerza
Słynny fresk Laonardo da Vinci znajduje się w refektarzu klasztoru Dominikanów w Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Powstał on w latach 1495-1498, a więc w czasach, gdy motywy religijne wciąż jeszcze dominowały w sztuce. Fresk przedstawia scenę, w której Jezus Chrystus łamie się chlebem ze swoimi uczniami po raz ostatni.
Malowidło dwukrotnie narażone było na zniszczenia wojenne. Po raz pierwszy w czasie wojen napoleońskich, kiedy żołnierze francuscy wykorzystali ścianę refektarza jako cel do ćwiczeń strzelniczych. W czasie II wojny światowej bombardowanie zniszczyło dach klasztoru, przez co fresk przez pewien czas narażony był na działanie czynników atmosferycznych.
Gwiaździsta noc
Obraz namalowany został przez Vincenta van Gogha w 1889 roku, podczas dobrowolnej terapii psychiatrycznej w szpitalu w Saint-Rémy.
Jest to przykład innowacyjnego i odważnego wykorzystania przez van Gogha grubych pociągnięć pędzla. Intensywny błękit i żółć oraz rozmarzona, wirująca atmosfera od lat intrygują miłośników sztuki. Co ciekawe, obraz nie został namalowany z natury, ale całkowicie z wyobraźni.
Obecnie dzieło podziwiać można w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Krzyk
Jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Edvarda Muncha, a jednocześnie najbardziej reprezentatywne dla nurtu zwanego ekspresjonizmem. Co ciekawe, istnieją dwa obrazy pastelowe Krzyk, namalowane przez Muncha. Jeden z nich znajduje się w Muzeum Narodowym w Oslo, drugi w Muzeum Muncha, w tym samym mieście. Podobnie, jak w przypadku Mony Lisy, Krzyk spopularyzowały dwie śmiałe kradzieże – w obu przypadkach udało się odzyskać obrazy.
Wbrew temu, co przychodzi nam do głowy, gdy patrzymy na ten obraz, przedstawiona na nim postać nie krzyczy, a raczej stara się zagłuszyć krzyk dochodzący z otoczenia. Inspiracją było prawdziwe doświadczenie Muncha podczas jednego ze swoich spacerów o zachodzie słońca w Oslo.
Guernica
Słynne dzieło Pabla Picassa namalowane w 1937 roku przedstawia bombardowanie miasta Guernica podczas hiszpańskiej wojny domowej, przez niemiecki korpus Legion Condor. Obraz ma 7,76 metra długości i 3,49 metra wysokości. Przedstawia cierpienie ludzi i zwierząt z powodu wojny, przemocy i chaosu.
W czasie II wojny światowej Guernica przeniesiona została do Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Po zakończeniu wojny Picasso poprosił o przetrzymanie obrazu do czasu, aż w Hiszpanii znów zapanuje demokracja. Obraz trafił do Madrytu w 1981 roku, sześć lat po śmierci generała Franco i osiem lat po śmierci samego artysty.
Pocałunek
Jeden z najsłynniejszych obrazów Gustava Klimta, pochodzący z jego „złotego okresu”. Namalowany został na płótnie 1,8 x 1,8 metra, a do zdobienia szat postaci artysta wykorzystał płatki złota.
Klimt uchodzi za jednego z najdroższych malarzy. W 2016 roku Oprah Winfrey sprzedała portret Adele Bloch-Bauer II z 1912 roku za 150 mln dolarów po 10 latach od zakupu. Zarobiła na tym ponad 60 mln dolarów. Obraz zakupiła w 2006 roku podczas aukcji w Christie’s za 87,9 mln dolarów.
Aktualnie Pocałunek znajduje się w Muzeum Górnego Belwederu w Wiedniu.
Stworzenie Adama
Najsłynniejsze dzieło znanego artysty Michała Anioła obejmuje fragment sufitu Kaplicy Sykstyńskiej. Fresk przedstawia scenę z Księgi Rodzaju, w której Bóg daje życie Adamowi, pierwszemu człowiekowi. Ich palce prawie się dotykają. Malowidło powstało w 1511 roku i budziło sporo kontrowersji np. z powodu pępka Adama – skoro został on stworzony przez Boga, a nie urodzony przez kobietę, to nie powinien mieć pępka.
Dziewczyna z perłą
Znajdujący się w muzeum Mauritshuis w Hadze obraz Johannesa Vermeera uchodzi za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. Często nazywany jest Mona Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą.
W przypadku dzieła Vermeera nie wiemy, kim jest dziewczyna przedstawiona na obrazie. Istnieją hipotezy mówiące, że nie jest to portret realnej osoby, ale tzw. tronie, czyli popularny w XVI i XVII-wiecznym, holenderskim i flamandzkim malarstwie nurt, polegający na realistycznym odwzorowaniu wyimaginowanych, często przerysowanych postaci.
Narodziny Wenus
Jedno z najwybitniejszych dzieł Sandra Boticellego. Obraz najprawdopodobniej zamówiony został w 1485 roku przez członka zamożnej i kochającej sztukę rodziny Medyceuszy, która przez lata rządziła Florencją. Przedstawia scenę narodzin Wenus, która na ogromnej muszli wyłania się z morza w otoczeniu bogiń.
Dzieło aktualnie znajduje się w Le Gallerie Degli Uffizi we Florencji.
Panny Dworskie
Dzieło Diego Valazqueza przedstawia portret infantki Małgorzaty Teresy w otoczeniu dworzan. Jednak jednocześnie jest autoportretem samego artysty, który znajduje się po lewej jego stronie, przedstawiony w trakcie malowania. Obraz powstał w 1656 roku na zamówienie króla Hiszpanii Filipa IV. Obecnie znajduje się w Museo del Prado w Madrycie.
Od ponad 10 lat zawodowo związany z rynkiem złota. W Goldenmark odpowiada za przygotowywanie treści, raportów i innych publikacji.