Przejdź do treści
Strona główna » 10 sekretów Leonarda da Vinci

10 sekretów Leonarda da Vinci

Malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog, rzeźbiarz… jednym słowem Człowiek renesansu. Nie sposób wymienić wszystkich zainteresowań Leonarda da Vinci, nie zapominając o którymś. Nie sposób też wymienić wszystkich ciekawostek i tajemnic da Vinci. My zgromadziliśmy kilka z nich

Leonardo da Vinci
Kodeks Leicester Leonardo da Vinci

Leonardo był samoukiem

Choć jednak nie odbył nigdy studiów uniwersyteckich, zgłębiał wiedzę z wielu dziedzin życia. Jego szkołą była natura. Stał się uważnym obserwatorem i teoretykiem, który weryfikował swoją wiedzę poprzez doświadczenia. Jego pasję do nauki można zaobserwować w jego notatkach i szczegółowych ilustracjach przedstawiających projekty wynalazków lub urządzenia mechaniczne.

Leonardo bardziej cenił malarstwo niż rzeźbę

Uważał, że rzeźba jest dziedziną znacznie mniej szlachetną, niż malarstwo. W jego mniemaniu rzeźba wymagała mniejszej pomysłowości, a sam proces rzeźbienia pomijał pewne aspekty dostrzegalne w naturze, jak kolor, światło i cień.

Leonardo postrzegał siebie jako kogoś więcej niż malarza

Lista jego zainteresowań jest imponująca. On sam postrzegał się jako inżyniera, wynalazcę, architekta, filozofa i w końcu artystę.

Leonardo eksperymentował z nietypową perspektywą

Leonardo eksperymentował ze skrótami perspektywicznymi, które mogłyby skorygować kąt widzenia i odległości obrazu od widza. Z techniki tej korzystał w podobnym okresie m.in. Michał Anioł, malując freski w Kaplicy Sykstyńskiej. Różna wielkość postaci na „Sądzie Ostatecznym” służy temu, by osoba oglądająca fresk z poziomu podłogi, widziała postaci jednakowej wielkości.

Wyprzedzał swoją epokę

Choć trudno przypisać bezpośredni wpływ Leonarda na niektóre osiągnięcia techniki, nie ulega wątpliwości, że Leonardo na niektóre pomysły wpadł dużo wcześniej. Mowa m.in. o kombinezonie do nurkowania, czołgu, karabinie maszynowym, klawiaturze, dźwigu budowlanym, robocie czy maszynie latającej, która oryginalnie powstała na potrzeby scenografii teatralnej.

Leonardo był jednym z prekursorów techniki zwanej sfumato

Jest to podejście w malarstwie olejnym, które polega na malowaniu łagodnych przejść z partii ciemnych do jasnych, dające mgliste, „miękkie” efekty kolorystyczne. Leonardo uważał, że między światłem a ciemnością istnieje nieskończona liczba odcieni, a na podstawie swoich badań i eksperymentów wywnioskował, że w naturze nie występują wyraźne granice i linie, dlatego ich nie malował.

Leonardo znany był z rozcinania ciał ludzi i zwierząt

Leonardo tworzył wiele studiów anatomicznych. W celu lepszego rozumienia anatomii – jako malarz, ale także jako naukowiec – eksperymentował z ciałami ludzi i zwierząt np. pociął ludzką gałkę oczną na części, aby lepiej rozumieć jej funkcjonowanie.

Leonardo był wegetarianinem

Mimo wszystko Leonardo kochał zwierzęta i nie nosił odzieży z materiałów pochodzenia zwierzęcego. Nie chciał krzywdzić żadnych żywych istot, w związku z czym odżywiał się także na sposób wegetariański.

Leonardo posługiwał się pismem lustrzanym

Niektórzy uważali, że robił to, by ukryć treść swoich notatek. W rzeczywistości jednak wszystko sprowadzało się do faktu, że Leonardo był leworęczny. Gdyby pisał tradycyjnie – od lewej do prawej – rozmazywałby sobie ręką tusz. Dlatego pisał pismem lustrzanym – od prawej do lewej.

Leonardo często pozostawiał niedokończone zlecenia i projekty

Jednym z najsłynniejszych zleceń, które nigdy nie zostały sfinalizowane, była Mona Lisa. Leonardo namalował ją dla Francesco del Giocondo, bogatego kupca handlującego jedwabiem, jednak po skończeniu pracy odmówił sprzedania obrazu Niedokończone pozostały także inne, liczne zlecenia. Ta dziwna przypadłość sprawiła, że da Vinci często popadał w konflikty ze zleceniodawcami i stawał się persona non grata w pewnych miejscach.

Zobacz faksymile w sklepie Goldenmark:

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.