Przejdź do treści
Strona główna » 4 ponadczasowe reguły wygodnych i bezpiecznych inwestycji

4 ponadczasowe reguły wygodnych i bezpiecznych inwestycji

Złoto ma do zaoferowania wiele korzyści. Najpopularniejsze z nich opierają się o podstawowej właściwości złota jako formy lokaty, a więc ochrona majątku czy przenoszenie jego wartości w czasie. Ale złoto ma także szereg nieoczywistych cech, które wspiera dobre praktyki dotyczące finansów.

SmartPack

Płynność

Aktywa czy instrumenty finansowe, w które możemy inwestować, lub w których możemy lokować nasze oszczędności różnią się pod względem płynności. Najbardziej płynna jest gotówka, ponieważ dosłownie w dowolnym momencie możemy wymienić ją na dowolne dobro. 

Ale są też formy inwestycji/ lokaty, z którymi sytuacja wygląda zgoła inaczej, np. nieruchomości, obligacje skarbowe czy lokaty, a więc klasy uważane za względnie bezpieczną, długoterminową formę przechowywania kapitału. Wszystkie one mogą zostać zestawione ze złotem, jeśli chodzi o filozofię długoterminowej, bezpiecznej lokaty. Jednak spośród nich złoto zdecydowanie najłatwiej można spieniężyć z dnia na dzień, bez negatywnych konsekwencji (nieruchomość, obligacje czy lokatę też można spieniężyć z dnia na dzień, ale przeważnie wiąże się to ze stratami finansowymi).  

Podzielność

Podzielność jest oczywista, gdy mówimy np. o gotówce czy akcjach. Niektóre instrumenty nie pozwalają na łatwe dzielenie, np. pieniądze wpłacone na lokatę nie mogą zostać podzielone bez zerwania lokaty i utraty odsetek czy konieczności uiszczenia opłaty za zerwanie. Łatwo podzielne nie są także nieruchomości. Gdyby się uprzeć, można zapisać mieszkanie na dwoje dzieci, jednak w sytuacji, gdy jedno z dzieci chciałoby odsprzedać swoją część, rodziłyby się komplikacje. Można też spróbować zamienić większe mieszkanie na dwa mniejsze, jednak wymaga to czasu, znalezienia odpowiedniego klienta, a czasem skorzystania z płatnego pośrednictwa. 

Podzielność w przypadku złota wynika z faktu, że sztabki i monety dostępne są w wielu wariantach wagowych. Złote sztabki możemy kupić już od 1 g, poprzez 5, 10, 20, najpopularniejszą 1 uncję (31,1 g), aż po 50, 100, 250, 500 i 1000 g. Monety dostępne są w postaci 1-uncjowej oraz mniejszych: 1/2 uncji, 1/4 uncji, 1/10 i 1/20 lub 1/25 uncji. 

Nawet mając jedną większą sztabkę, np. o wadze 250 g, jej wymiana na dwie 100-gramowe i jedną 50-gramową, jest możliwe do wykonania zdecydowanie szybciej (sprzedaż i zakup) niż zamiana mieszkań.

Na rynku dostępne są także produkty typu czekolada czy smartpack, a więc pakiet składający się np. z 10 czy 20 sztabek 1- lub 2-gramowych. Jest to produkt wręcz stworzony z myślą o dzieleniu. W szczególności SmartPacki, których każda 1-gramowa sztabka zapakowana jest w osobny certipack. 

Duża koncentracja wartości

Poza diamentami trudno wyobrazić sobie fizyczną formę przechowywania majątku bardziej skoncentrowaną niż złoto. Sztabka złota o wadze 1 uncji (31,1 g) kosztuje prawie 9 tys. złotych, a jej wymiary w opakowaniu typu certipack są zbliżone do wymiarów karty kredytowej – bez trudu zmieścimy ją w portfelu. Dla porównania plik banknotów o tej samej wartości (45 banknotów o nominale 200 złotych) będzie zajmował znacznie więcej miejsca. 

W przypadku sztabki o wadze 250 g, mówimy już o ponad 70 tys. złotych. I w dalszym ciągu jest to stosunkowo niewielki przedmiot, który z łatwością schowamy do kieszeni.

Oczywiście można powiedzieć, że cyfrowy zapis gotówki na koncie bankowym lub kryptowalut na tzw. portfelu sprzętowym umożliwia pomieszczenie jeszcze większej ilości wartości. Niemniej jednak konto bankowe czy portfel sprzętowy to nie jest fizyczne dobro, które mamy przy sobie. Aby w jakikolwiek sposób móc tymi zasobami operować, potrzebujemy dostępu do sieci. 

Brak małego druczku

Wiele produktów finansowych charakteryzuje się zawiłymi, wielostronicowymi umowami, które napisane są niezrozumiałym, prawniczym językiem i zawierają wiele klauzul pisanych małym drukiem. 

W przypadku złota fizycznego nic takiego nie ma miejsca. Zakup złota fizycznego przypomina zakup dowolnego, innego produktu, jak np. książki czy pieczywa. Przejrzystość i prostota czyni złoto jednocześnie jedną z najbardziej przystępnych form lokowania majątku.