Warren Buffett nie jest zwyczajnym człowiekiem. To legenda. Z jego rozlicznych dokonań warto wymienić chociażby fakt, że w 2008 roku trafił na pierwsze miejsce listy najbogatszych obywateli USA, publikowanej przez „Forbes”. Jednocześnie słynie z oszczędności i skromnego trybu życia. Zobligował się, że 99% swojego majątku przekaże na cele charytatywne.
Co mówi „Mędrzec z Omaha” o pieniądzach i inwestowaniu?
Zasada numer 1: nigdy nie trać pieniędzy
Brzmi jak żart, ale w gruncie rzeczy, trudno polemizować z takim postawieniem sprawy. Jest jeszcze zasada numer dwa, która brzmi: zawsze pamiętaj o zasadzie numer 1.
Ryzyko bierze się z nieświadomości swoich poczynań
To jedna z najważniejszych myśli Buffetta, która właściwie w takiej czy innej formie, przewija się w jego słowach przez cały czas. Inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem, ale poziom tego ryzyka, uzależniony jest od naszej wiedzy. Chcesz ryzykować mniej? Edukuj się. Nie masz pojęcia o diamentach? Poznaj jubilera.
Głos opinii publicznej jest substytutem myślenia
To bardzo ogólna myśl, która ma zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia. Pasuje tu jeszcze inny cytat z Buffetta: drżyj, gdy inni są zachłanni. Bądź zachłanny, gdy inni drżą.
Najlepszym przedziałem czasowym trzymania akcji jest wieczność
Z tym pewnie wielu ludzi chętnie by polemizowało, ale to kwestia interpretacji. Nie chodzi o to, że zarobimy tym więcej, im dłużej trzymamy akcję, a raczej o to, żeby nie kierować się wyłącznie zachłannością i nie spekulować. Inny cytat: Nigdy nie próbuję zarabiać na giełdzie. Kupuję z założeniem, że następnego dnia mogą zamknąć giełdę i nie otworzą jej przez pięć lat.
Bogata osoba powinna zostawić swoim dzieciom wystarczająco, aby coś robić, ale nie wystarczająco, aby nie robić nic
Człowiek, który ciężką pracą osiągnął w życiu sukces, jest kimś. A ten, kto nie musiał na nic pracować i wszystko dostał na tacy, niestety nie. To niezwykle cenna refleksja, w kontekście wychowywania i zabezpieczenia przyszłości swoich dzieci. Chyba jednak ważniejsze jest, by dać im wiedzę, niż pieniądze 🙂
Jeśli kupujesz rzeczy, których nie potrzebujesz, prędzej czy później, będziesz musiał sprzedać rzeczy, które potrzebujesz
To nie wymaga dodatkowego komentarza.
Nigdy nie polegaj na pojedynczym dochodzie. Inwestuj w siebie z zamiarem stworzenia drugiego źródła, potem trzeciego, potem czwartego
To także.
fot. DonkeyHotey, flickr.com, CC BY 2.0
