Przejdź do treści
Strona główna » Alina Picazio – Piana wspomnień

Alina Picazio – Piana wspomnień

Alina Picazio, Podróż, akryl i monotypia na płótnie 100×70, 2022

Życie byłoby niemożliwe, gdybyśmy pamiętali.
Wszystko polega na tym, aby wiedzieć, co należy zapomnieć.

Roger Martin du Gard

Alina Picazio to wytrawna obserwatorka życia, która w swej twórczości eksploruje czynnik, związany z ludzką pamięcią. Obrazy które tworzy, stanowią cykl zarejestrowanych powidoków wielokrotnie przemierzanych korytarzy, dyskretnych zaułków, bram przez które przechodzimy niezliczoną ilość razy.

Jak tłumaczy kurator wystawy – dr Artur Bartkiewicz – autorkę inspirują miejsca, których piękno ma nieoczywisty charakter, nienachalne wizualnie, pozwalające na bycie doświadczanym i odczytywanym na wiele sposobów – za każdym razem inaczej. Daje to możliwość stworzenia portretu miejsca w przestrzeni, rozumianego nie jako miejsce na mapie, lecz odwzorowanego na mapie wrażliwości artystki, zapamiętanego fragmentarycznie, z nałożonym filtrem wrażliwości estetycznej. Miejsca nadpisywanego przez kolejne doświadczenia związane z ilustrowaną lokacją. Celnie o tematyce, która dla autorki prac jest przewodnią, pisał Marcel Proust:

Miejsca, które znaliśmy, nie należą do świata przestrzeni, w którym dla naszej wygody je sytuujemy. Tworzą jedynie cienką warstewkę pośród zazębiających się wrażeń, które składały się na nasze ówczesne życie; wspomnienie jakiegoś obrazu jest tylko żalem za pewną chwilą, a domy, drogi, aleje, ulotne są, niestety, jak lata. 

Alina Picazio, Następny rok, akryl, monotypia, płótno, 2021

Artystka przyznaje, iż powstanie obrazu  inicjuje poprzez rejestrację fotograficzną, mającą na celu uchronić widok i przechować go w pozornie trwałym magazynie cyfrowych wizerunków.  Malarka sprawnie łączy w ramach jednej wypowiedzi twórczej doświadczenia fotografii, grafiki i malarstwa, nanosząc w procesie transferu serigrafię na lniane płótno.  Transponuje wizerunek zarejestrowany obiektywnym okiem kamery na malarskie podłoże, stopniowo odchodząc od dosłowności w przedstawieniu. Nanosząc kolejne warstwy farby, czyni widok mniej widzialnym – tworzy – jak sama je nazywa „klisze pamięci” i wrażeń, towarzyszących portretowanemu miejscu. Kreśli tym samym metaforyczny obraz, pełen niedopowiedzeń i ulotności.

Wszystkie te „osobiste obrazy świata” nakładamy na mechanicznie postrzegane odbicie, które potem dopiero odbieramy jako obiektywną rzeczywistość, podczas są to, tak naprawdę, nałożone, jedna na drugą, klisze naszych wrażeń. Każdorazowe ich wywołanie, przywołanie wspomnień, powoduje, że na wyobrażony obraz nakładają się kolejne warstwy 

Alina Picazio
Alina Picazio, Station to Station, akryl, monotypia, płótno, 2018

Malowane przez Alinę Picazio obrazy to emocjonalne mapy i świadectwo wrażliwości
w odnajdywaniu piękna w miejscach, będących na drodze do celu. Obrazy te dokumentują nie tyle rzeczywistość teraźniejszości, lecz empiryczną „pianę wspomnień” i złudzeń, budujących świat pamięci o miejscach, które zostają z nami na zawsze.

Wernisaż wystawy „Piana wspomnień”, odbędzie się 28 lipca 2022 roku o godz. 19.00
w Salonie Goldenmark przy placu Jana Pawła II 4 w Olsztynie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.