Przejdź do treści
Strona główna » Wariant delta straszy coraz bardziej. Banki centralne czekają

Wariant delta straszy coraz bardziej. Banki centralne czekają

Kupuj sztabkę

Po sympozjum w Jackson Hole, na którym nie zapadły deklaracje dotyczące stóp procentowych, podobny scenariusz powtórzył się w Polsce, a w ubiegłym tygodniu również w Europejskim Banku Centralnym. Rosnąca inflacja w ocenie banków centralnych jest przejściowa. Przeważają obawy przed wariantem delta.

Wariant delta straszy coraz bardziej. Banki centralne czekają
Photo by Mathieu Stern on Unsplash

Początek września przyniósł negatywne dane z amerykańskiego Departamentu Pracy. W sierpniu utworzono zaledwie 235 tys. miejsc pracy. Konsensus zakładał 720 tys. W największym stopniu problem dotyka branż, na których pandemia odciska najmocniej swoje piętno, a więc hoteli i restauracji.

W USA liczba nowych zakażeń w sierpniu i w pierwszych tygodniach września rosła, a Joe Biden zapowiedział już zaostrzenie walki z pandemią, co wiązać się może z zaostrzeniem obostrzeń, które będą rzutowały na gospodarkę.

Inflacja i banki centralne

Inflacja CPI w sierpniu w USA wyniosła 5,4 proc., jednak w Jackson Hole nie zostały nawet zasygnalizowane ewentualne działania, co prawdopodobnie mogło być związane z rozwijającą się sytuacją pandemiczną.

W sierpniu również w Polsce ceny rosły w tempie 5,4 proc. względem poprzedniego roku. I, podobnie jak amerykański FED, Narodowy Bank Polski, póki co, nie podejmuje kroków w walce z inflacją. Inflacja przedstawiana jest jako przejściowa, ale także wywołana czynnikami zewnętrznymi, na które NBP nie ma wpływu – ceną paliw czy wywozu śmieci.

W minionym tygodniu odbyło się także posiedzenie EBC. W strefie euro inflacja HICP W sierpniu wyniosła 3 proc., a więc więcej od oczekiwanych 2,7 proc. i znacznie więcej niż lipcowa inflacja, która wynosiła 2,2 proc. Niemniej jednak rada prezesów EBC postanowiła pozostawić stopy bez zmian, zaś skup aktywów w ramach nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP) prowadzony będzie w nieco niższym tempie.

Metale szlachetne

Cena złota odrobiła już niemal całkowicie straty, które poniosła w sierpniu. W perspektywie trzech miesięcy w dalszym ciągu jest to trend boczny, sytuujący kruszec w obszarze 1 760-1 820 USD za uncję. W stosunku do tegorocznych minimów z marca, jest to lekki wzrost, który odzwierciedla pewną dozę niepewności na rynkach, szczególnie w konfrontacji z niejednoznacznymi danymi gospodarczymi, wysoką inflacją oraz postawą bankierów centralnych w wielu państwach.

Srebro na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy odnotowało spadki, jednak z perspektywy roku, w przeciwieństwie do złota, znajduje się ono na względnie równym poziomie. Tym, co odróżnia srebro od żółtego metalu, jest szerokie zastosowanie w przemyśle. Spowolnienie gospodarcze ciągnie srebro w dół, jednak w dalszym ciągu istnieją fundamentalne przesłanki za wzrostami, jak chociażby fakt, że administracja Joe Bidena ogłosiła niedawno plan dotyczący wykorzystania energii słonecznej. Obecnie USA czerpią ze słońca 3 proc. energii. W ciągu trzech dekad wskaźnik ten ma osiągnąć 45 proc., zaś w najbliższych latach ma się podwajać każdego roku.

Czy srebro okaże się lepsze niż złoto? Tego dowiemy się na przestrzeni najbliższych miesięcy. Nie można zapominać o Bazylei III, która stawia złoto w systemie bankowym na równi z gotówką czy obligacjami skarbowymi. Oba te czynniki stanowią pozapandemiczne przesłanki fundamentalne dla wzrostu obu metali. Dodatkowo na wszystko to nanieść należy inflację oraz skomplikowaną sytuację pandemiczną.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.