Przejdź do treści
Strona główna » FED kończy rok konkretnymi decyzjami. Złoto się umacnia

FED kończy rok konkretnymi decyzjami. Złoto się umacnia

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Amerykański bank centralny podjął decyzję w sprawie stóp procentowych i ograniczania skali programu QE. Wall Street reaguje wzrostami. Podobnie złoto.

FED kończy rok konkretnymi decyzjami. Złoto się umacnia - Blog Goldenmark
Fot. Federalreserve, flickr.com, Domena Publiczna

Ceny rosną w Stanach Zjednoczonych już w tempie 6,8 proc. rocznie. Jest to najwyższy odczyt inflacji od 40 lat. Już wcześniej Jerome Powell przyznał, że o inflacji należy przestać mówić, jako o zjawisku tymczasowym. FED na środowym spotkaniu przedstawił konkretne deklaracje dotyczące ograniczania skali QE – od stycznia FED będzie drukował 60 mld USD miesięcznie zamiast 90 mld. Na razie stopy procentowe pozostają na poziomie 0-0,25 proc., jednak w 2022 roku najprawdopodobniej zobaczymy trzy podwyżki, a rynek i inwestorzy spodziewają się stóp procentowych na koniec przyszłego roku na poziomie 0,75-1,00 proc.

Wall Street zareagowało pozytywnie, główne indeksy zwyżkowały, co może trochę dziwić, ponieważ dla giełdy podjęcie aktywnej walki z inflacją przez FED może oznaczać początek bessy. Zdaniem analityków i komentatorów, jest to jednak objaw ulgi, z jaką inwestorzy przywitali konkretne komunikaty ze strony FED. Czytelne deklaracje to opcja znacznie lepsza niż postawa „poczekamy, zobaczymy”, jaką bank centralny przejawiał w ostatnim czasie. Dają przesłanki do snucia jakichkolwiek planów i prognoz dotyczących przyszłości, niemniej jednak pamiętać należy o tym, że z obecnej sytuacji nie ma dobrego wyjścia – albo ucierpi giełda, albo gospodarka.

Inne banki centralne

W obecnej, postpandemicznej rzeczywistości, problem inflacji dotyczy większości państw świata. Z deflacją mierzą się jedynie: Rwanda, Komory, Kajmany, Czad, Bahrajn i Malediwy. Najwyższa inflacja (hiperinflacja) panuje obecnie w Wenezueli (1575,3 proc.), Sudanie (351 proc.) i Libanie (173,6 proc.). Interesującym przypadkiem jest Turcja, w której inflacja wynosi 21,31 proc., a stopy procentowe są obniżane, ponieważ prezydent Recep Tayyip Erdoğan jest przekonany, że to właśnie w taki sposób można powstrzymać szalejące ceny.

Spośród krajów i sytuacji mniej egzotycznych, wymienić należy chociażby Narodowy Bank Węgier, który po raz siódmy podniósł stopy procentowe, do poziomu 2,4 proc., by walczyć z inflacją, która na Węgrzech osiągnęła już poziom 7,4 proc. Czesi cykl podwyżek rozpoczęli w maju. Obecnie stopy procentowe wynoszą u nich 2,75 proc., zaś inflacja kształtuje się na poziomie 6 proc. W Rumunii inflacja obecnie wynosi 7,8 proc. i jest to jedyny z wymienionych krajów, w którym można było zaobserwować lekki spadek, ponieważ odczyt październikowy znajdował się na poziomie 7,94 proc.

Inflacja w Polsce w listopadzie wyniosła 7,8 proc. Cykl podwyżek stóp procentowych rozpoczął się od października. Obecnie stopa referencyjna znajduje się na poziomie 1,75 proc. Szczyt najwyższej inflacji ma przypaść na pierwszy kwartał 2022 roku.

Omikron w Polsce

Charakteryzujący się większą zaraźliwością, wariant Omikron dotarł już do Polski. Wykrył go katowicki sanepid u 30-letniej obywatelki Lesotho. W ostatnim czasie wariant ten wzbudza coraz większy niepokój w wielu państwach na świecie. Oznaczać on może powrót obostrzeń czy ograniczeń, chociażby w przemieszczaniu się. Obecna fala pokazuje, że być może nie doświadczymy już pełnowymiarowego lockdownu, który byłby w stanie uderzyć w gospodarkę. Należy jednak pamiętać, że Omikron to jedynie kolejny wariant po alfa, beta, gamma, delta czy mu. Na dobrą sprawę, w dalszym ciągu rozwój sytuacji pandemicznej w przyszłości jest sporą niewiadomą.

Powołując się na wariant Omikron i zwiększoną niepewność dla gospodarki, Szwajcaria utrzymała stopy procentowe bez zmian.

Metale szlachetne

Cena złota wyrażona w dolarze od kwietnia oscyluje w przedziale 1 750-1 850 USD. Obraz ten jest jednak nieco zafałszowany z uwagi na fakt, że w międzyczasie zmieniła się znacząco struktura popytu – na fali sytuacji gospodarczej, nastawieni spekulacyjnie inwestorzy, posiadający udziały w funduszach ETF opartych o złoto, dokonali wyjścia z inwestycji i realizacji zysków. Jednocześnie znacząco wzrósł popyt na złoto fizyczne, co świadczy o głębokiej potrzebie zabezpieczenia majątku. Spadek popytu na ETF-y zniwelował wzrost popytu na złoto fizyczne, co przełożyło się na umiarkowaną dynamikę ceny, która wygląda jak długotrwały trend boczny.

Jeśli chodzi o cenę złota wyrażoną w polskim złotym, po historycznym rekordzie osiągniętym w listopadzie, złoto wróciło w okolice 7 200 PLN, kontynuując jednocześnie długoterminową tendencję wzrostową, zapoczątkowaną w marcu. Od przełomu maja i czerwca widoczna jest pewna korelacja pomiędzy ceną złota w PLN, a kursem USDPLN – wzrost ceny złota w polskiej walucie to efekt osłabiania się jej względem dolara amerykańskiego. Wtedy też inflacja z marcowego 3,2 proc. wskoczyła na 4,2 proc. w kwietniu i 4,7 proc. w maju.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.