Przejdź do treści
Strona główna » Jackson Hole, wariant Delta i Afganistan – tym żyją rynki

Jackson Hole, wariant Delta i Afganistan – tym żyją rynki

Umów rozmowę z naszym ekspertem

W ostatnich dniach w Jackson Hole spotkali się amerykańscy bankierzy centralni. To najważniejsza konferencja tego typu. Skupiła ona na sobie uwagę mediów i wszystkich uczestników rynków finansowych. Jednak zaskoczeń nie było.

Złote sztabki

Zgodnie z tym, czego można się było spodziewać, nie usłyszeliśmy konkretów dotyczących ewentualnego terminu podniesienia stóp procentowych, a inflacja w dalszym ciągu jest przejściowa. W dalszym ciągu również warunkiem do podjęcia działań jest maksymalne zatrudnienie i stabilność cen.

Dane makroekonomiczne w ostatnim czasie były ambiwalentne. Sygnały z rynku pracy zaskoczyły pozytywnie, jednak odczyt PMI wyraźnie się pogorszył. To, jak również rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w USA – w szczególności wariantem Delta – sprawia, że FED nie jest szczególnie chętny do wygaszania QE czy podnoszenia stóp procentowych.

Wariant Delta a gospodarki

Liczba zakażeń wariantem Delta rośnie również w Australii, Nowej Zelandii, Indiach, Brazylii, a także w Azji, gdzie w szczególności sytuacja pandemiczna odciska swoje piętno na światowej gospodarce. W Chinach panuje obecnie ekstremalna forma kontroli bazująca na strategii „zero infekcji”, co przedłuży okres załamania łańcucha dostaw najprawdopodobniej jeszcze do przyszłego roku. Niedobór komponentów, wyższe koszty surowców oraz energii, a także walka o miejsce na statkach, które skutkuje windowaniem stawek frachtowych, przekładają się na wzrost cen lub anulowanie dostaw. Wg. Drewry World Container Index, koszt wysyłki kontenera z Azji do Europy jest dziś dziesięciokrotnie wyższy niż w maju 2020 roku, zaś koszt wysyłki kontenera z Szanghaju do Los Angeles wzrósł sześciokrotnie.

Wariant Delta oraz załamanie łańcucha dostaw wpływają także funkcjonowanie wielu fabryk. W Wietnamie, który jest drugim co do wielkości producentem obuwia i odzieży na świecie, rząd nakazał producentom zezwolić pracownikom na spanie w fabrykach, by podtrzymać produkcję i eksport. Toyota Motor Corp. poinformował o zamiarze zawieszenia produkcji w 14 zakładach w całej Japonii, co ograniczy produkcję o 40 proc. Niedobory i wyższe koszty mogą przyczynić się do wzrostu inflacji w wielu krajach na całym świecie.

Jednocześnie banki centralne z uwagi na wariant Delta, wstrzymują się obecnie z podjęciem decyzji odnośnie zmiany polityki pieniężnej. Do nielicznych wyjątków dołączyła ostatnio Korea Południowa. Koreańscy bankierzy centralni podjęli decyzję o podniesieniu stóp procentowych tłumacząc, że ryzyko finansowe stanowi większe zagrożenie dla gospodarki niż wariant Delta. Wynika to jednak częściowo z faktu, iż zdyscyplinowani Koreańczycy dostosowali swoje zachowanie do nowej, pandemicznej rzeczywistości. 

Afganistan

W czwartek na lotnisku w Kabulu doszło do zamachu terrorystycznego, do którego przyznało się Państwo Islamskie. W wyniku wybuchów życie straciło ponad 90 osób, a co najmniej 150 odniosło rany. Wśród ofiar są m.in. żołnierze amerykańscy. Trudna sytuacja w Afganistanie przełoży się na wzrost niepewności geopolitycznej, ale także na wzrost zagrożenia terrorystycznego. Wyjście Amerykanów i górnicza ekspansja Chińczyków (Afganistan posiada bogate złoża metali ziem rzadkich), może w dłuższej perspektywie wpłynąć na zmianę akcentów w światowej równowadze.

Metale szlachetne

Złoto odrobiło znaczną część strat po flash crashu, który obserwowaliśmy 9 sierpnia. Aktualnie cena kruszcu reaguje na bieżąco na wahania kursu dolara, zaś średnioterminowo, od połowy czerwca znajduje się w trendzie bocznym. Po wystąpieniu prezesa FED Jerome Powella cena złota wzrosła o 25 USD. W dalszym ciągu wyraźnie widoczny jest wzrost zainteresowania metalem w postaci fizycznej, co wskazuje na rosnącą wagę złota jako aktywa strategicznego.

Czynnikiem, który w szczególności przyczynia się do wzrostu zainteresowania tą formą lokaty kapitału, jest inflacja, a także niejasne perspektywy dotyczące rozwoju sytuacji pandemicznej oraz przyszłych działań banków centralnych, w szczególności amerykańskiego FED-u.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

Jackson Hole, wariant Delta i Afganistan – tym żyją rynki

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.