Przejdź do treści
Strona główna » Bezpieczny zakup i przechowywanie metali szlachetnych

Bezpieczny zakup i przechowywanie metali szlachetnych

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Złoto świetnie sprawdza się jako długoterminowa lokata kapitału, sposób na dywersyfikację czy środek do międzypokoleniowego transferu majątku. Zanim jednak docenimy praktyczną wartość tego waloru, musimy dokonać zakupu. Jak bezpiecznie kupić złoto i jak je przechowywać?

bezpieczny zakup złota

Godny zaufania partner

Kwestią, która już na samym początku rozwiąże większość naszych problemów, jest dobór właściwego dostawcy kruszcu. Na polskim rynku działa wiele podmiotów zajmujących się sprzedażą metali szlachetnych. Różnią się między sobą pod wieloma względami. Dlatego też przy pierwszym zakupie warto na początek złożyć osobistą wizytę w siedzibie firmy i dokonać rekonesansu.

To, jak firma jest reprezentowana, ma ogromne znaczenie w branży, w której przedmiotem handlu jest rzecz o tak dużej wartości jak złoto. Wyznacznikiem wiarygodności dostawcy może być zarówno sieć salonów, ich wystrój, standardy obsługi klienta, zatowarowanie, procedury bezpieczeństwa, narzędzia i know-how dotyczące skupu złota i jego weryfikacji.

Wstępne rozeznanie przeprowadzone na miejscu, nie na podstawie sklepu internetowego, pozwoli nam sprawdzić, z jaką firmą mamy do czynienia. Warto zapytać przy tym o dostępność produktów, o procedury skupu, w jaki sposób złoto w trakcie skupu poddawane jest weryfikacji.

Wybór odpowiedniego produktu

Klienci, którzy po raz pierwszy miedzą się z zakupem złota fizycznego, często pytają, co kupić – sztabki czy monety? Jeśli sztabki, to jaka waga będzie najbardziej praktyczna? Jeśli monety, to które konkretnie? Z jakiej mennicy? Z drugiej strony spotkać się można z opinią, że złoto to złoto. Istotny jest kruszec zawarty w produkcie.

Rodzi się pytanie – po co w takim razie producenci to różnicują? I niewątpliwie kryje się pod tym pewna logika. Złote sztabki są nieco tańsze w produkcji. Sztabka jest mniej skomplikowana niż moneta. W związku z tym cena uncjowej sztabki jest nieco niższa niż cena uncjowej monety. Monety z kolei mają dużo bardziej skomplikowany wzór. Odtworzenie go w najdrobniejszych detalach nie jest sprawą prostą. Toteż zjawisko fałszowania złotych monet jest skrajnie marginalne.

Co nie znaczy, że sztabki fałszowane są na potęgę. Należy podkreślić trzy, bardzo istotne kwestie:

 • Im mniejsza sztabka, tym trudniej jest ją sfałszować, a im większa (a co za tym idzie – droższa), tym surowsza jej weryfikacja.
 • Fałszowanie złota polega na umieszczaniu we wnętrzu wyrobu rdzenia wykonanego z wolframu, który ma zbliżoną gęstość do złota. Temperatura topnienia wolframu wynosi 3 422 °C i nie jest osiągalna w domowych warunkach.
 • Zdecydowana większość sztabek o wadze do 100 gramów, zapakowana jest w specjalne opakowanie zwane certipack. Jest ono gwarancją, że sztabka po opuszczeniu mennicy nie była otwierana.

Prawdopodobieństwo zakupienia sfałszowanego produktu jest bardzo niskie, a przy wyborze odpowiedniego, zaufanego partnera, praktycznie niemożliwe. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze przy zakupie możemy poprosić sprzedawcę o weryfikację sztabki lub monety za pomocą wagi magnetycznej. Jest to bardzo wiarygodna metoda weryfikacji. 

Ostatecznie wybór formy, w jakiej zakupione zostaje złoto, jest w dużej mierze kwestią osobistych preferencji oraz tego, w jaki sposób planujemy złoto przechowywać.

Akredytacja LBMA

Często zaleca się kupowanie sztabek i monet wyłącznie od producentów posiadających akredytację w LBMA. London Bullion Market Association (Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców) to organizacja powołana w celu ustalania i nadzorowania standardów na rynku złota.

Akredytacja, czyli znalezienie się producenta na tzw. Good Delivery List oznacza, że spełnia on rygorystyczne wymogi LBMA. Jednak dla jasności należy doprecyzować, iż Good Delivery List dotyczy wyłącznie producentów produkujących sztabki w standardzie bankowym, o wadze 400 uncji (ok. 12,5 kg).

W praktyce oznacza to, że istnieją firmy, które nie posiadają akredytacji LBMA, ponieważ nie zajmują się produkcją tak dużych sztabek, jednak cieszą się powszechnym zaufaniem. Przykładem takiej firmy jest Mennica Austriacka (Münze Österreich), producent monety Wiedeńscy Filharmonicy, która obok Krugerranda czy Kanadyjskiego Liścia Klonowego, należy do najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych monet świata.

LBMA jest pewnym wyznacznikiem jakości produktu, jednak nie należy przywiązywać przesadnej uwagi do tego aspektu. Dobrą praktyką będzie na pewno unikanie bardzo „egzotycznych” producentów.

Zobacz także: Najwięksi producenci złotych sztabek

Jak przechowywać złoto?

Posiadanie złotych sztabek i monet wiąże się z koniecznością ich przechowywania. W związku z tym, często pojawiają się pytania i obawy o kwestie bezpieczeństwa. Jak przechowywać złoto, by było ono bezpieczne, chociażby przed kradzieżą?

Istnieje kilka opcji: własny dom, skrytka bankowa lub firmy, które oferują wyspecjalizowaną usługę przechowywania. Przy czym atutem złota względem innych instrumentów, jest m.in. niezależność od zewnętrznych instytucji. Pomijając wysokie koszty i niską dostępność skrytek depozytowych, własny dom oferuje najlepszą dostępność i dyskrecję.

Warto mieć świadomość, że według statystyk policji i firm ubezpieczeniowych, złodzieje kradną przede wszystkim gotówkę, biżuterię i drobną elektronikę – laptopy, konsole, tablety, aparaty fotograficzne czy telefony. Jeśli nie damy złodziejowi powodów, by szukał złotych sztabek, raczej sam na to nie wpadnie. Inna sprawa, że włamanie do mieszkania i kradzież np. elektroniki, to w dalszym ciągu kradzież i naruszenie naszego poczucia bezpieczeństwa. Więc na dobrą sprawę to nie złoto wymaga szczególnej troski, ale bezpieczeństwo jako takie.

Biżuteria przeważnie trzymana jest w miejscu łatwo dostępnym – przeważnie w jakiejś szkatułce. Złoto fizyczne w postaci sztabek i monet ma dość niepozorną postać, może zostać ukryte w wielu miejscach, często bardzo nietypowych. Mogą (i powinny) być także ukryte w kilku miejscach, a wybór tych miejsc powinien być podwójnie nieoczywisty. Podwójnie, bo w miejscach nieoczywistych złodziej może szukać.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

  Adres e-mail:

  Numer telefonu (opcjonalnie):

  Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

  przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

  wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.