Przejdź do treści
Strona główna » Rekordowy biały diament sprzedany w Christie’s

Rekordowy biały diament sprzedany w Christie’s

Umów rozmowę z naszym ekspertem

The Rock (skała) to diament o wadze 228,31 karata – jest to największy, biały diament, jaki kiedykolwiek wystawiony został na aukcji. Cena, jaką osiągnął to prawie 22 mln CHF.

Aukcja organizowana przez dom aukcyjny Christie’s, odbyła się 11 maja w luksusowym hotelu des Bergues w Genewie. Wyjątkowy diament o wadze 228,31 karatów, barwie G i czystości VS1, trafił w ręce anonimowego nabywcy z Ameryki Północnej. Jest to obecnie największy bezbarwny diament sprzedany na aukcji. Poprzedni rekord należał do – sprzedanego również w Christie’s w 2017 roku, 163,41-karatowego brylantu.

Imponujący wynik (ok. 14 mln CHF) uzyskał także 205,07-karatowy, żółty diament fantazyjny w kształcie poduszki, znany jako Diament Czerwonego Krzyża. Diament ten znaleziony został w 1901 roku w RPA. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że gdy po raz pierwszy sprzedano go w 1918 roku, dochód przeznaczony został na rzecz brytyjskiego Czerwonego Krzyża i zakonu szpitalników. Osiągnął wówczas wycenę 50 tys. funtów (równowartość dzisiejszych 3 mln funtów). Brylant został sprzedany ponownie w latach 70. Aktualnie część dochodu z aukcji przekazana została Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża.

Na aukcji sprzedano również tiarę należącą do księżniczki Irmy z Fürstenbergu (1867-1948), zdobioną perłami i diamentami. Przed aukcją szacowano jej cenę na 400-600 tys. franków szwajcarskich. Ostatecznie nabywca wylicytował ją za kwotę znacznie wyższą – 3,4 mln franków.

Łączna wartość sprzedanych na aukcji przedmiotów wyniosłą 68,7 mln dolarów. W aukcji wzięli udział licytujący z dwudziestu krajów. Organizatorzy aukcji podkreślają fakt, że połowę nowych uczestników aukcji stanowili nabywcy z pokolenia millenialsów, co być może można łączyć z faktem ostatnich kłopotów na rynku kryptowalut. W świetle niepokojów geopolitycznych, wysokiej inflacji i swego rodzaju fiaska kryptowalut, diamenty i złoto mają szansę zostać odkryte także przez młodszych inwestorów.  

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

Rekordowy biały diament sprzedany w Christie’s

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.