Przejdź do treści
Strona główna » Podróż przez świat biżuterii: Francja

Podróż przez świat biżuterii: Francja

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Francja to kraj, w którym sztuka, moda i styl nie mają granic. W niewyjaśniony sposób powstają tu majestatyczne dzieła, którymi każdy chce się otaczać – w tym także największe i najbardziej wpływowe marki w świecie biżuterii.

Biżuteria francuska
Photo by Chris Karidis on Unsplash

Krótki rys historyczny

Już na przełomie XII i XIII wieku Francja zaczynała narzucać styl całemu światu. Paryż stał się wyznacznikiem trendów również w produkcji biżuterii, mimo że ówczesny handel w większym stopniu związany był z Wenecją czy Genuą. Przez Europę biegły szlaki handlowe z Dalekiego Wschodu, a egzotyczne towary z trudem przebijały się przez dostojny styl gotyku. Ówczesna biżuteria w dużej mierze była związana z religią i miała być jej wyrazem.

Ponownie Francja zaznaczyła swoją obecność na arenie stylu międzynarodowego w okresie panowania Ludwika XIV. Luksusowe branże rozkwitły we Francji „Króla Słońce”, a francuskie jedwabie z Lyonu i modne ubrania cieszyły się popularnością w najdalszych zakątkach Europy. W tym także i biżuteria.

Z czasem, gdy rola kobiet w społeczeństwie zaczynała się zmieniać, zapragnęły one podkreślić swoją obecność również ozdobami. Okres XVII wieku to czas pereł, zawiązywanych jako naszyjniki lub noszonych pojedynczo jako kolczyki lub ozdoby we włosach. To również okres, kiedy upowszechniać się zaczęły pierścionki z diamentami. Biżuteria była głównie inspirowana motywami kwiatowymi, którym nie szczędzono dodatkowych detali.

5 sposobów, jak sprawdzić czy biżuteria jest prawdziwa
Okres XVII wieku to czas, kiedy upowszechniać się zaczęły pierścionki z diamentami.

Po Rewolucji francuskiej rynek biżuterii załamał się. Posiadanie klejnotów arystokratycznego pochodzenia groziło śmiercią. Dozwolona była jedynie biżuteria z metali nieszlachetnych. W dodatku miała ona polityczne i patriotyczne napisy lub symbole.

Luksus powrócił do Francji wraz z nastaniem panowania Napoleona. Nastąpił wybuch stylu empire, wzorowanego na sztuce starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu. Ciekawostką jest fakt, że z tamtego okresu pochodzi tzw. „berlińskie żelazo” – wojny napoleońskie doprowadziły do powstania zupełnie innego, innowacyjnego rodzaju biżuterii, opracowanego po tym, jak kobiety dały złotą biżuterię, aby sfinansować wojny i otrzymały w zamian biżuterię z żeliwa.

Okres pierwszej połowy XX wieku dla świata biżuterii był burzliwy. Wojny, kryzys gospodarczy, rewolucje polityczne i emancypacja kobiet – wszystko to wpłynęło na postrzeganie biżuterii. Jednak w tym trudnym okresie nie można pominąć stylu Art Deco, który miał reprezentować nowoczesność i funkcjonalność. Miało to być odrzucenie wszystkiego, co dekadenckie i pobłażliwe („jakże nie-francuskie!”) i zostało zbudowane na filozofii „bez barier między artystami i rzemieślnikami”. W projektowanie biżuterii zaangażowali się również artyści i projektanci z innych dziedzin. Ich praca była zapowiedzią wprowadzenia nowych rozwiązań w produkcji biżuterii.

Wybuch I wojny światowej oczywiście zahamował rozwój branży modowej, a tym samym branży jubilerskiej. Kobiety były zobligowane do pracy i nie przywiązywały już takiej uwagi do wyglądu. Jednak już w latach dwudziestych firma Lalique zaczęła masową produkcję wspaniałej biżuterii ze szkła, znanej jako sztuczna biżuteria lub biżuteria koktajlowa. Pozwalała ona zwykłym Paryżanom na odrobinę luksusu. Na popularność wyrobów Lalique wpłynęła zarówno Coco Chanel jak i Elsa Schiaparelli. Sprawiły, że tego typu ozdoby stały się przyjemnym, zabawnym uzupełnieniem garderoby.

kolor diamentów
Nie wyobrażamy sobie świata biżuterii bez firmy Cartier, również francuskiej. Początki firmy sięgają XIX wieku, kiedy to jubiler Louis-François Cartier przejął zakład jubilerski po swoim mistrzu. Rozkapryszone i wybredne klientki natychmiast zakochały się w ofercie pracowitego jubilera.

René Lalique założył firmę na Rue du Quatre-Septembre w 1887 r., a już w 1888 roku zaprojektował swój pierwszy komplet biżuterii z drobno kutego złota, inspirowanego starożytnością, ale również Japonią. Zerwał z tradycją tworzenia biżuterii, włączając do swoich prac innowacyjne materiały. Jednak moc kamieni, również szlachetnych, nie mogła być niewykorzystana w jego projektach. Wybrał je ze względu na ich kolor i blask, nie na wartość. Łączył szkło ze złotem i kamienie szlachetne z kamieniami półszlachetnymi, macicą perłową, kością słoniową czy materiałami z rogów zwierząt. Dziś firma Lalique oferuje ozdoby do domu (głównie szklane i kryształowe), biżuterię, zegarki oraz inne dobra luksusowe.

Van Cleef & Arpels

Obecnie trudno jest jednoznacznie określić, która francuska firma wiedzie prym na rynku jubilerskim. Wyliczankę można zacząć od Van Cleef & Arpels. Firma został założony przez Alfreda Van Cleefa i jego teścia, Samuela Arpelsa, w Paryżu. Biżuteria Van Cleef & Arpels odznacza się oszałamiającymi wzorami i doskonałymi kamieniami szlachetnymi.

Firma opatentowała osadzanie kamieni tak, aby wyglądały jak by nic ich nie utrzymywało w strukturze biżuterii. „Mystery Setting”, bo tak jest nazwana ta technika, jest bardzo czasochłonna i wymaga niezwykłej precyzji. Jednak daje niezwykły efekt wyeksponowania kamieni szlachetnych w biżuterii.

Biżuteria Van Cleef & Arpels cały czas zachwyca bogactwem wzorów i niezwykle precyzyjnym doborem kamieni. Mimo rozbudowanej sieci sklepów na całym świecie można markę utożsamiać z francuskim szykiem.

Cartier

Nie wyobrażamy sobie świata biżuterii bez firmy Cartier, również francuskiej. Początki firmy sięgają XIX wieku, kiedy to jubiler Louis-François Cartier przejął zakład jubilerski po swoim mistrzu. Rozkapryszone i wybredne klientki natychmiast zakochały się w ofercie pracowitego jubilera.

W 1874 roku firmę przejął syn założyciela Alfred. Jednak to kolejne pokolenie wprowadziło innowacje, które jeszcze bardziej umocniły markę. Synowie Alfreda zajmowali się najważniejszymi butikami Pierre w Nowym Jorku, Jacques w Londynie, a najstarszy Louis kierował paryskim butikiem przy Rue de la Paix. To on wprowadził na rynek kultowy zegarek „Tank”. W produkcji biżuterii upowszechnili też platynę. Dzięki temu można było tworzyć skomplikowane i delikatne wzory.

Kolejnym bestselerowym produktem marki była kolekcja Panthère de Cartier i broszka Panthère, zaprojektowana w kształcie pantery, i pokryta diamentami oraz innymi kamieniami szlachetnymi. Panthère stałą się znakiem rozpoznawczym, a co roku produkowane są nowe cykle nieśmiertelnej kolekcji. Marka Cartier słynie z klasycznych wzorów z drogimi kamieniami i metalami szlachetnymi.

Zasada 4C

Christian Dior

Nie można pominąć domu mody Christian Dior, którego nazwa pochodzi od jego założyciela. Produkują głównie odzież luksusową, ale od lat 50. XX wieku również i biżuterię oraz inne dobra luksusowe, szczególnie dla kobiet. Dior słynie ze swoich kolekcji biżuterii z różowymi motywami, wzorowanymi na ulubionych kwiatach Christiana Diora – konwaliach. Każda kolekcja zachwyca i kusi eksplozja kolorów kamieni szlachetnych.

Chaumet

Historia kolejnej francuskiej marki – Chaumet – zaczyna się w 1780 roku. Jej założycielem był Marie-Etienne Nitot, który tworzył na Placu Vendôme wysokiej jakości biżuterię i unikatowe zegarki. Jego talent został dostrzeżony przez Napoleona, który złożył u niego zamówienie z okazji małżeństwa z Józefiną, a następnie z Marią Luizą. Od tego czasu pasja i wiedza specjalistyczna przekazywane są z pokolenia na pokolenie kolejnych jubilerów.

Wszystkie diamenty i kamienie szlachetne Chaumet są starannie wyselekcjonowane ze względu na ich wyjątkową czystość i blask. Kolekcje marki zawierają diademy, biżuterię i zegarki, wszystko najlepszej jakości i najwyższej staranności.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.