Przejdź do treści
Strona główna » 5 największych bryłek złota, które nie zostały przetopione

5 największych bryłek złota, które nie zostały przetopione

Odkrycie dużego złotego samorodka zawsze jest niezwykłym wydarzeniem i wywołuje nie tylko duże poruszenie w branży wydobywczej, ale także pobudza wyobraźnię szerokiej publiczności na całym świecie. Znalezienie ogromnej bryły złota jest odwiecznym marzeniem, nie tylko z okresu gorączki złota. Które regiony Świata mogą pochwalić się największymi odkryciami?

Bryłki złota można znaleźć w osadach aluwialnych (osady uformowane przez ruchy wody) lub w złożach wtórnych (związanych ze skałami okruchowymi, powstałymi wskutek niszczenia wcześniejszych złóż pierwotnych). Oczywiście złote samorodki można również znaleźć w pierwotnych złożach lub w ich pobliżu. Można również technicznie wydobywać je ze złóż kamienia skalnego, o ile otaczająca samorodek skała nadaje się do usunięcia.

W każdym zakątku świata znajdziemy jakiś „największy złoty samorodek”, wiele z nich jest mylona z historycznymi bryłami, które już nie istnieją. Lista ogromnych samorodków, które nie zostały przetopione jest znacznie prostsza do ułożenia, ponieważ wciąż są one w jednym kawałku i można je obejrzeć.

1. Pepita Canaã, w Brazylii

W 1983 w brazylijskim regionie złotonośnym Sierra Pelada, górnik Júlio de Deus Filho znalazł samorodek, o masie brutto 60,82 kg. Bryłka złota Pepita Canaã zawiera 52,33 kg złota (1682 uncji). Została zakupiona Banco Central w Brazylii w 1984 roku. Można ją obejrzeć w muzeum pieniądza wspomnianego banku centralnego.

Warto zauważyć, że bryła, z której wydobyto Pepita Canaã była znacznie większa, jednak podczas wydobywania samorodka została rozerwana na kilka kawałków.

Na początku lat osiemdziesiątych, region Serra Pelada był jednym z najbardziej znanych miejsc wydobycia złota na świecie. Pracowało tam ponad 100 tys. niezależnych górników. Warunki w jakich wówczas pracowali były skrajnie niebezpieczne, a samo miejsce było drastycznie zatłoczone.

Obecnie kopalnia złota Serra Pelada jest nieczynna. Została zamknięta pod koniec lat 80-tych, kiedy obszar ten nawiedziły powodzie, a następnie wprowadzono rządowe ograniczenia wydobycia. Brazylia jest nadal znaczącym producentem złota. Jego wydobycie w 2016 r. wyniosło w tym kraju 80 ton (według US Geological Survey – USGS).

2. Wielki Trójkąt (Balszoj Triugolnik), Rosja

Drugim co do wielkości samorodkiem, który przetrwał do naszych czasów jest „Wielki Trójkąt”. Ta bryła złota została znaleziona w rejonie Miass na Uralu w 1842 roku przez Nikofora Syutkina. Jego waga całkowita wynosi 36,2 kg, a próba złota 91%, co oznacza, że zawiera32,94 kg czystego złota (1059 uncji). „Wielki Trójkąt” ma wymiary 31 cm * 27,5 cm * 8 cm, a jak sama nazwa wskazuje, ma kształt trójkąta przypominający trójkąt. Został wykopany z głębokości około 3,5 metra.

Bryła złota „Wielki Trójkąt” jest własnością państwa rosyjskiego. Zarządza nią fundusz Gokhran (Państwowy Fundusz Kamieni Szlachetnych i Metali Szlachetnych) i jest obecnie eksponowana w kolekcji „Diamentowy Fundusz” na Kremlu w Moskwie. Fundusz Gokhran to obszerna stała wystawa klejnotów koronnych państwa rosyjskiego, kamieni szlachetnych, bryłek złota czy platyny.

Ural był jednym z pierwszych obszarów wydobycia złota na terenie Rosji, obecnie istnieją rozległe przedsięwzięcia wydobycia złota w wielu regionach kraju, szczególnie na wschodzie. Rosja jest obecnie trzecim co do wielkości producentem złota na świecie, a wydobycie w górnictwie wynosi 250 ton złota w 2016 roku.

3. „Hand of Faith” (Ręka wiary), Australia

„Hand of Faith” (Ręka wiary) to bryła złota o masie 27,66 kg która została znaleziona w okolicy Kingower, w stanie Victoria, w Australii. W 1980 roku znalazł ją Kevin Hilliera, przy użyciu wykrywacza metali. Nigdy wcześniej tą metodą nie odnaleziono równie dużej bryłki złota. Zawiera ona 875 uncji złota i ma wymiary 47 cm * 20 cm * 9 cm.

Bryła została zakupiona przez Golden Nugget Casino w Las Vegas i jest obecnie wystawiana w lobby kasyna na East Fremont Street w starym centrum Las Vegas.

4. Normandy Nugget, Australia

„Bryła Normandii” tak nazwano samorodeko masie 25,5 kg znalezionej w 1995 r. Bryłę złota odnaleziono w ważnym ośrodku wydobycia złota w Kalgoorie w Australii Zachodniej. Jak wskazują badania Normandy Nugget ma czystość złota od 80% do 90%.

Złoto zostało kupione od znalazcy w 2000 roku przez Normandy Mining, która jest teraz częścią Newmont Gold Corporation, a samorodek jest obecnie eksponowany w muzeum Perth Mint na podstawie długoterminowej umowy z tą korporacją.

Zachodnia Australia jest najważniejszym stanem wydobywczym złota od końca lat 80-tych, kiedy to odkrywano liczne złoża również w pobliżu Kalgoorie. Obecnie w Kalgoorie znajduje się kopalnia The Super Pit należąca do kopalni złota The Fimiston Open Pit, będącej największym tego typu obiektem w tym kraju. Co ciekawe podaje się, że jest to jest to największa kopalnia odkrywkowa na południe od równika. Większość złota wydobywanego w kopalni The Super Pit jest wydobywana w formie złotych samorodków, które znajdują się w małym masywie skalnym nazywanym „Złotą milą”.

Według US Geological Survey, Australia jest drugim co do wielkości na świecie producentem złota, a wydobycie kopalni złota wynosi 270 ton w 2016 roku.

5. Ironstone’s “Crown Jewel” (Klejnot korony), Kalifornia

Bryła złota Ironstone’s “Crown Jewel”, to pojedynczy kawałek krystalicznego złota wydobytego w Kalifornii w grudniu 1992 roku przez firmę Sonora Mining Company. Samorodek został znaleziony w skale kwarcowej, dzięki procesowi czyszczenia z udziałem kwasu fluorowodorowego, większość kwarcu została usunięta, aby odsłonić pojedynczą masę złota ważącą 16,4 kg.

Bryłę złota “Crown Jewel” można oglądać w muzeum dziedzictwa w Ironstone Vineyards w Kalifornii. Czasami jest określana jako „Kautz Crystalline Gold Leaf Specimen” w odniesieniu do Johna Kautza, właściciela Ironstone Vineyards.

Kalifornia kojarzy się ze słynną „gorączką złota” z końca lat 40tych XIX wieku. Stany Zjednoczone są znaczącym producentem złota, w 2016 roku wyprodukowały około 209 ton złota według US Geological Surveys (USGS), zajmując czwarte miejsce za Chinami, Chinami, Australią i Rosją
Obecnie największe wydobycie tego surowca występuje w Nevadzie i na Alasce, chociaż nadal istnieją kopalnie złota w Kalifornii, takie jak kopalnia złota Mesquite w New Gold.

fot. James St. John, flickr.comCC BY 2.0

Tagi: