Przejdź do treści
Strona główna » Wielcy jubilerzy: rodzina Buccellati

Wielcy jubilerzy: rodzina Buccellati

Buccellati Holding Italia to włoska firma jubilersko-zegarkowa, wchodząca w skład Grupy Richemont, specjalizujących się w dobrach luksusowych. Jednak, podobnie jak w przypadku innych firm tego typu, jej początki są bardzo skromne i niepozorne.

Buccellati
Sklep Buccellati na placu Vendôme w Paryżu, fot. Moonik, wikipedia.org, CC BY-SA 3.0

Mario Buccellati przyszedł na świat 29 kwietnia 1891 roku w Ankonie. Po śmierci ojca, w wieku lat czternastu, Mario zmuszony został do podjęcia pracy, celem utrzymania rodziny. Zatrudnienie znalazł w zakładzie złotniczym, gdzie praktykował aż do 1915 roku, kiedy to został powołany do armii i wysłany na front Wielkiej Wojny. Odniósłszy rany bitewne, został uhonorowany krzyżem za zasługi wojenne, a pod koniec konfliktu powrócił do warsztatu.

W 1919 roku Mario przejął sklep, stając się samodzielnym jubilerem. W 1925 roku otworzył kolejny punkt w Rzymie, przy Via Condotti, a cztery lata później we Florencji. Wykazując się dużymi zdolnościami, już na początku lat 20. Mario stał się uznanym artystą. Zaproszony został do prezentowania swoich klejnotów na wystawie w Madrycie, co jeszcze bardziej przysporzyło mu uwagi i szacunku w branży.

Jednym z jego znamienitych klientów i przyjaciół został poeta i polityk Gabriele D’Annunzio, który był wielkim miłośnikiem biżuterii Mario. Kupował ją w dużych ilościach i pokazywał się z nią na spotkaniach towarzyskich w Vittoriale degli Italiani. Przez lata był ważnym ambasadorem Buccellati’ego.

W 1949 roku Mario otrzymał od papieża Piusa XII zlecenie stworzenia ikony dla księżniczki Małgorzaty, by uświetnić pierwszą od setek lat wizytę brytyjskiej rodziny w Watykanie. To wspaniałe dzieło sztuki dostępne jest dziś dla zwiedzających w Muzeum Sztuki Chianciano w Toskanii.

Synowie Buccalleti’ego

W 1956 roku Mario otworzył sklep przy Piątej Alei w Nowym Jorku, a dwa lata później kolejny, na Worth Avenue w Palm Beach. W 1965 roku zmarł, a kontrolę nad firmą przejęło czterech z pięciu synów: Luca, Lorenzo, Frederico i Gianmaria. Piąty, najmłodszy z braci, Giorgio, nie poszedł w ślady ojca. Został uznanym archeologiem.

Bracia kontynuowali dzieło ojca, rozwijając firmę zarówno we Włoszech, jak i w Stanach Zjednoczonych. Szefem nowojorskiego biura został Luca. Gianmaria utworzył markę Gianmaria Buccalleti, która zajmowała się ekspansją na inne kraje. Otworzył sklep m.in. na słynnym placu Vendôme w Paryżu. W 1973 roku, wraz z grupą innych jubilerów, założył także Włoski Instytut Gemmologiczny (IGI) – jedną z najbardziej uznanych instytucji certyfikujących diamenty, obok GIA i HRD.

Drogi braci przez lata rozeszły się, aż do ponownego zjednoczenia w 2011 roku, kiedy to marki Gianmaria Buccalleti i Mario Buccalleti połączyły się w jedną – Buccalleti Holding Italia.

Ekspansja

Po połączeniu, firma posiadała siedem sklepów własnych oraz liczne franczyzy w takich miejscach jak Londyn, Nowy Jork, Moskwa, Tokio, Osaka, Nagoja, Hongkong, Mediolan, Florencja, Wenecja, Beverly Hills czy Paryż.

W 2013 roku fundusz private equity Clessidra kierowany przez Claudio Sposito, przejął 70 proc. kapitału firmy, inwestując osiemdziesiąt milionów euro i rozwijając dalej działalność i otwierając kolejne sklepy pod marką Buccalleti. W tym czasie w ofercie pojawiły się m.in. luksusowe etui na telefony komórkowe, a w 2014 roku wypuszczono na rynek najdroższe etui na iPhone’a na świecie.

W 2015 roku zmarł Gianmaria. W grudniu 2016 roku rodzina Buccalleti i fundusz CLessidra podjęła decyzję o sprzedaży 85 proc. udziału chińskiemu holdingowi Gangsu Gangtai, jednemu z największych dystrybutorów złotej biżuterii na świecie, pozostawiając sobie w dalszym ciągu 15 proc.

W roku 2019 firma świętowała stulecie powstania. Wydarzyło się jednak coś jeszcze – szwajcarska grupa Richemont, właściciel takich luksusowych marek jak Cartier czy Van Cleef & Arpels, kupiła od Chińczyków markę Buccalleti.