Przejdź do treści
Strona główna » Wielcy jubilerzy: Bvlgari

Wielcy jubilerzy: Bvlgari

Kupuj sztabkę

Szanując swoje dziedzictwo kulturowe, Bulgari wprowadził innowacje, które zmieniły zasady biżuteryjnego rzemiosła. Zapoczątkował tym samym nowe trendy, które wyróżniły jego markę i uczyniły z niej ikonę stylu.

Bvlgari
Bvlgari, fot. Mario A. P., flickr.com, CC BY-SA 2.0

Firma Bulgari powstała w Rzymie, w 1884 roku. Jej założycielem był utalentowany złotnik greckiego pochodzenia Sotirio Voulgaris (1857-1932). W 1877 roku wyjechał na Korfu, a następnie przeniósł się do Neapolu i w 1881 roku do Rzymu, gdzie otworzył sklep z antykami i wyrobami ze złota i srebra.

W 1905 roku otworzył sklep przy Via Sistina, który następnie został przeniesiony na Via Condotti 10. Sklep początkowo nosił nazwę „Old Curiosity Shop”, czyli sklep ze starymi ciekawostkami i rozmaitościami. Anglojęzyczna nazwa przyciągnąć miała klientelę ze Stanów Zjednoczonych i Anglii, która w owym czasie ochoczo odwiedzała Rzym. W kolejnych latach Bulgari zdobywał sobie uznanie jako wytwórca biżuterii inspirowanej szkołą paryską i amerykańską.

Kolejne pokolenie i krok w przód

Milowym krokiem w historii firmy było dołączenie do rodzinnego biznesu synów Sotirio – Constatino i Giorgio. To oni wnieśli pomysł, że marka Bulgari powinna być marką luksusową, słynącą z najwyższej jakości biżuterii premium.

W 1932 roku Sotirios zmarł. Dwa lata później, nad centralnym wejściem do sklepy na Via Condotti, pojawiają się mosiężne, pozłacane litery „BVLGARI” (zapis łaciński, nawiązujący do historii Rzymu), które do dziś funkcjonują jako oficjalne logo firmy. Już wcześniej firma cieszyła się uznaniem z uwagi na jakość swoich wyrobów. Teraz budowana zaczęła być marka, która w przyszłości miała być jedną z najbardziej rozpoznawalnych, biżuteryjnych marek luksusowych na świecie.

Cinecittà

W latach 50 w Rzymie otwarte zostało studio filmowe Cinecittà, co zaowocowało odwiedzinami w sklepie na Via Condotti takich sław jak Elizabeth Taylor, Marlena Dietrich, Clark Gable, Gary Cooper, Audrey Hepburn czy Sophia Loren.

Dwie dekady później firma Bulgari rozpoczyna ekspansję międzynarodową, otwierając swoje sklepy w Paryżu, Genewie, Monte Carlo czy Nowym Jorku. W tym ostatnim zresztą, w hotelu Pierre Hotel, przez wiele lat funkcjonował salon wystawowy, w którym potencjalni klienci podziwiać mogli ofertę Bulgari.

Współczesność

W latach 80. kierownictwo nad firmą przejęły wnuki Sotirio – Paolo i Nicola – którzy zasiedli w fotelu prezesa i wiceprezesa. Dyrektorem generalnym firmy został Francesco Tapani, siostrzenic Sotirio, który na początku lat 90. zaczął wdrażać plan dywersyfikacji przedsiębiorstwa. W 1995 roku firma zaczęła być notowana na włoskiej giełdzie.

W XXI wieku Bulgari weszło w kooperację z Marriott International zarządzającym m.in. przedsiębiorstwem Ritz-Carlton Hotel. Wkrótce, w ramach marki Bulgari Hotels & Resorts otwarto w Mediolanie pierwszy hotel. W 2006 powstał kolejny na Bali, zaś w 2012 w Londynie. Hotel na Bali został w 2011 roku uplasował się w rankingu magazynu Smart Travel Asia na drugim miejscu wśród najlepszych hoteli w Azji.

Przejście do Grupy LVMH

W marcu 2011 roku Grupa LVMH, mająca w swoim portfel marek luksusowych m.in. Tiffany, ogłosiła zakup 51 proc. kapitału grupy. W ciągu zaledwie jednego dnia, wartość akcji Bulgari wzrosła na giełdzie w Mediolanie o 60 proc. We wrześniu tego samego roku udziały LVMH wzrosły od 98,09 proc., a w lutym 2012, rodzina Bulgari zdecydowała o sprzedaży swoich udziałów, zarabiając na tym 236,7 mln euro.

Jako właściciel, grupa LVMH kładzie duży nacisk na rozwój, powiększając inwestycje i tworząc centrale zakupowe dla wszystkich swoich marek jubilerskich. Otwarty zostaje także sklep na placu Vendôme w Paryżu, tuż obok takich luksusowych marek jak Cartier, Boucheron, Van Cleef & Arpels, Gucci, Chaumet i wielu innych.

Znaczenie dla świata bizuterii

Marka Bulgari oraz jej wyroby, odznaczyły wyraźne piętno na świecie współczesnej biżuterii. W latach 20. i 30., dzięki swoim czystym formom i geometrycznej stylizacji, biżuteria Bulgari wpisywała się w styl art déco. Platynę i złoto bogato zdobiły diamenty, szafiry, szmaragdy i rubiny.

Fot. Johnson Watch, flickr.com, Domena Publiczna

W czasie II wojny światowej, z uwagi na trudności w dostępności surowców, zrezygnowano z platyny na rzecz złota, zaś diamenty i kamienie szlachetne były stosowane znacznie oszczędniej. Postawiono za to na delikatniejszy, inspirowany naturą design. Firma oddaliła się od szkoły francuskiej tworząc swój własny, inspirowany grecko-rzymskim klasycyzmem i włoskim renesansem styl. Po wojnie i w latach 50. biżuteria Bulgari zaczęła charakteryzować się bardziej krągłymi formami. Modny stał się szlif kaboszonowy.

W latach 70. biżuteria Bulgari zaczęła wyróżniać się różnorodnością, wyraźnymi inspiracjami sztucznymi ogniami, sztuką orientalną i często stosowanymi motywami węży, zaś inspirowana pop artem kolekcja „statrs and strips” zyskała uznanie takich gwiazd jak Andy Warhol.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.