Przejdź do treści
Strona główna » Wielcy jubilerzy: Rodzina Cartier

Wielcy jubilerzy:
Rodzina Cartier

Król Wielkiej Brytanii Edward VII nazywał Cartiera „jubilerem królów i królem jubilerów”. Od 1904 roku firma była oficjalnym dostawcą na dwór angielski. Później także na hiszpański, rosyjski, belgijski i wiele innych. Wszystko jednak rozpoczęło się w 1847 roku, kiedy to Louis-François Cartier przejął warsztat po swoim mistrzu, Adolphe Picardzie.

Rozsławić firmę na arenie międzynarodowej udało się dopiero wnukom Louisa-Françoisa – Louisowi, Pierrowi oraz Jaquesowi.

Louis Cartier objął filię w Paryżu. Był odpowiedzialny za wiele znanych projektów firmy, jak chociażby tzw. Mystery Clock (zegar wkomponowany w szklaną szkatułę) czy biżuterię „Tutti Frutti”. Był również pomysłodawcą i projektantem wielu modeli zegarków, w tym pierwszego, męskiego zegarka Cartier – modelu „Santos” stworzonego w 1904 roku, z myślą o jego przyjacielu, brazylijskim lotniku Alberto Santos-Dumont, który uskarżał się na niepraktyczność zegarków kieszonkowych w trakcie lotu.

Louis Cartier zaprojektował także w 1917 roku jeden z popularniejszych modeli zegarków Cartiera – Tank, który na stałe wpisał się także do historii zegarmistrzostwa. Ten, produkowany do dziś, charakterystyczny, prostokątny zegarek, inspirowany był nowymi czołgami Renault, które w owym czasie rozpoczynały służbę na frontach I wojny światowej. W 1919 roku powstało pierwsze sześć egzemplarzy.

Cartier Tank
Cartier Tank, Fot. Guy Sie, wikipedia.org, CC BY-SA 2.0

W ciągu liczącej już ponad 100 lat historii modelu, zegarki Tank nosili m.in. Muhammad Ali, Steve McQueen, Jackie Kennedy, księżna Diana. W 1932 roku, na planie filmy „Kaprys platynowej blondynki” Clark Gable posiadał zegarek Tank na ręce.

Nowojorskie imperium Pierra Cartiera

Drugi z braci Cartier, Pierre, osiadł w Nowym Jorku, gdzie otworzył w amerykańską filię firmy. Salon Cartiera znajdował się w neorenesansowym budynku przy 651-653 Fifth Avenue, który wcześniej należał do finansisty Mortona Freemana Planta, syna Henry’ego Planta, XIX-wiecznego potentata kolejowego. Jak głosi legenda, Pierre Cartier kupił lokal od Planta za 100 dolarów w gotówce oraz dwuniciowy naszyjnik z naturalnych pereł o wartości 1 miliona dolarów. W budynku tym do dziś funkcjonuje salon Cartier.

Cartier w Nowym Jorku

Pierre Cartier związany jest z wieloma słynnymi klejnotami, które przeszły przez jego ręce m.in. ze słynnym, niebieskim diamentem The Hope, który w 1911 roku został zakupiony przez Edwarda McLeana, wydawcę The Washington Post, w prezencie dla jego małżonki. Również to Pierre Cartier w 1920 roku sprzedał perłowy naszyjnik Katarzyny Wielkiej Horace’owi Dodge.

Po śmierci swoich braci, Pierre w 1942 roku objął kontrolę nad całą firmą, choć do czasu emerytury w 1947 r., prowadził głównie swój sklep w Paryżu.

The Hope, Fot. Julian Fong, CC-BY-SA-2.0
The Hope, Fot. Julian Fong, CC-BY-SA-2.0

Sprzedaż firmy

W 1964 roku, po śmierci Pierre’a, spadkobiercy braci Cartierów podjęli decyzję o sprzedaży swoich udziałów w firmach w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku. Filie znajdowały się w rękach różnych właścicieli do roku 1972, kiedy to Robert Hocq, wraz z grupą inwestorów, wykupił Cartier London i Cartier New York, jednocząc na powrót wszystkie filie. Zostaje także prezesem zarządu Cartier, którym zostaje aż do tragicznej śmierci w 1979 roku.

Przez pewien czas firmą zarządzała córka Hocqa, Natalie. W 1981 roku prezesem Cartier CAA i Cartier International mianowany został Alan Dominique Perrin, pełniący wcześniej funkcję dyrektora generalnego.

W 2012 roku Cartier został zakupiony przez szwajcarską spółkę Richemont specjalizującą się w dobrach luksusowych, założoną w 1988 roku przez południowoafrykańskiego biznesmena Johanna Ruperta. Do portfela marek Richemont należą m.in. producenci zegarków (m.in. A. Lange & Söhne, Jaeger-LeCoultre, BAUME, BUccellati), firmy odzieżowe (Azzedine Alana, Peter Millar, Chloé), biżuteryjne (Giampiero Bodino, Van Cleef & Arpels, Piaget) czy producent m.in. broni palnej i wyrobów skórzanych, firma James Purdey & Sons.

Od 2017 roku Richemont jest trzecią, co do wielkości, firmą produkującą towary luksusowe, po LVMH (m.in. Tiffany & Co.) i Estée Lauder Companies. Sam Cartier ma dziś ponad 200 sklepów w 125 krajach i uważany jest za jednego z najbardziej prestiżowych producentów biżuterii na świecie. W 2020 roku Cartier znajdował się na 56. miejscu najcenniejszych marek magazynu Forbes, z wartością marki na poziomie 12,2 mld USD i przychodem 6,2 mld USD.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.