Przejdź do treści
Strona główna » Wielcy jubilerzy: Charles Lewis Tiffany

Wielcy jubilerzy:
Charles Lewis Tiffany

W styczniu 2021 roku firma Tiffany & Co. została zakupiona przez francuski koncern LVMH, dołączając tym samym do portfela luksusowych marek, jak Dom Pérignon, Belvedere, Christian Dior, De Beers LV, Hublot, Louis Vitton i wielu, wielu innych. Jednak droga, jaką przebyła marka Tiffany & Co. była długa i pełna wybojów. A zaczęła się od… sklepu z artykułami papierniczymi.

Charles Lewis Tiffany w swoim sklepie ok. 1887, Źródło: Wikipedia, Domena Publiczna
Charles Lewis Tiffany w swoim sklepie ok. 1887, Źródło: Wikipedia, Domena Publiczna

W roku 1837 Charles Lewis Tiffany, wraz ze swoim szkolnym kolegą Johnem B. Youngiem, pożyczywszy od ojca 1000 dolarów, założył sklep papierniczy w Brooklynie. Nie chodzi jednak o Brooklyn w Nowym Jorku, a miasteczko Brooklyn w stanie Connecticut. I choć początki były trudne, lat firma sukcesywnie powiększała swoją ofertę m.in. o wyroby szklane, w szczególności tzw. czeskie szkło i porcelanę.

Charles Lewis Tiffany
Charles Lewis Tiffany (ok. 1912-1902). Źródło: wikipedia.org, Domena Publiczna

W przeciwieństwie do większości sklepów tamtej epoki, Tiffany wyraźnie oznaczał ceny swoich towarów, by uniknąć targowania się. Wbrew ówczesnym normom, nie zezwalał także na zakup na kredyt. Przyjmował wyłącznie zapłatę w gotówce. Wkrótce wyrobił sobie renomę, a w 1838 roku sklep przeniesiony został do Nowego Jorku, na Dolny Manhattan. Mniej więcej w tym czasie rozpoczęła się produkcja własnej biżuterii.

Lata intensywnego rozwoju

W 1845 roku firma Tiffany, Young and Ellis wypuściła pierwszy katalog wysyłkowy, znany jako Blue Book (Niebieska książka). Był to jeden z pierwszych katalogów drukowanych całkowicie w kolorze i ukazuje się do dnia dzisiejszego.

W 1848 roku, kiedy Europą wstrząsały niepokoje polityczne, a ceny kamieni szlachetnych odnotowały duże spadki. Charles Tiffany postanowił skorzystać z okazji i zakupić większą partię diamentów, które w ciągu kolejnych lat zostały sprzedane z zyskiem. Wkrótce później Tiffany wykupił udziały swoich wspólników, przejmując pełną kontrolę nad firmą i zmieniając jej nazwę na Tiffany & Company.

W 1850 roku otwarty został pierwszy oddział w Paryżu. Kilka lat później w Londynie, zaś główna siedziba firmy przeniosła się do centrum miasta, do lokalizacji przy słynnej, Piątej Alei.

Wojna secesyjna i kolejne sukcesy

Wraz z wybuchem wojny secesyjnej w 1861 roku, Charles Tiffany wyczuł, że nadchodzą ciężkie czasy dla branży jubilerskiej. Postanowił otworzyć swój biznes na nowe obszary. Zaczął produkować na potrzeby wojsk Unii szable kawaleryjskie model 1840. Produkował także flagi, medale oraz narzędzia chirurgiczne.

Sierżant kawalerii Unii z szablą kawaleryjską model 1840
Sierżant kawalerii Unii z szablą kawaleryjską model 1840, Źródło: wikipedia.org, Domena Publiczna

Po wojnie firma przeniosła się do nowej siedziby na Union Square West na Manhattanie. Budynek, który dla Tiffany’ego zaprojektował John Kellum, został opisany przez New York Timesa jako „pałac klejnotów”. Tiffany & Co. urzędował pod tym adresem do 1906 roku.

W dalszym ciągu w centrum zainteresowania Charlesa znajdowały się diamenty. W 1877 roku zakupił on jeden z największych, żółtych diamentów na świecie, który stały się znany jako Diament Tiffany. Kilka lat później udało mu się zakupić na aukcji część francuskich klejnotów koronnych, co przysporzyło marce Tiffany spory rozgłos.

Diament Tiffany, Fot. Chris Parker, CC-BY-ND-2.0
Diament Tiffany, Fot. Chris Parker, CC-BY-ND-2.0

Nowy wiek i spore zmiany

Charles Lewis Tiffany zmarł w 1902 roku, w wieku 90 lat. Schedę po nim przejął jego syn Louis Comfort Tiffany, który został pierwszym oficjalnym dyrektorem ds. projektowania.

Młody Tiffany już wcześniej zasłynął jako uzdolniony artysta pracujący ze szkłem. Projektował witraże, lampy, szklane mozaiki, ceramikę, biżuterię, emalie czy metaloplastykę. W 1885 roku założył firmę Tiffany Glass Company, która w 1902 roku zmieniła nazwę na Tiffany Studios, jednak w tym czasie zmarł jego ojciec i Louis zajął się firmą rodzinną.

W 1905 roku powstał flagowy sklep na Manhattanie, na roku 27. Ulicy i Piątej Alei. Nie było to jednak jeszcze ten, najsłynniejszy flagowy sklep Tiffany’ego. Do budynku 727 Fifth Avenue, firma przeniosła się w 1940 roku i tam pozostaje do dnia dzisiejszego. Tam także kręcony był film „Śniadanie u Tiffany’ego” z Audrey Hepburn, z 1961 roku, który był ekranizacją opowiadania Trumana Capote pod tym samym tytułem.

Plakat promujący film „Śniadanie u Tiffany’ego” (1961) z Audrey Hepburn, Źródło: Wikipedia.org, Domena Publiczna

Audrey Hepburn była drugą kobietą, która założyła na siebie Diament Tiffany na potrzeby kampanii reklamowej filmu. Pierwszą była żona amerykańskiego dyplomaty Sheldona Whitehousa, na balu Tiffany w Rhode Island w 1957 roku.

Głośny marketing

Firma Tiffany zasłynęła nie tylko za sprawą pierwszego katalogu wysyłkowego czy filmy „Śniadanie u Tiffany’ego”, który niewątpliwie był jednym z pierwszych przykładów lokowania produktu.

W 1998 roku firma zarejestrowała swój kolor Tiffany Blue (używany m.in. na okładce Blue Booka), który jest produkowany jako prywatny kolor niestandardowy przez firmę Pantone, jako PMS 1837. Numer pochodzi od roku założenia firmy.  

Wprowadzając w 2017 roku swoją kolekcję HardWare, Tiffany & Co. podpisał umowę reklamową z amerykańską gwiazdą pop Lady Gagą. Reklama z piosenkarką została wyemitowana podczas finału Super Bowl, który uchodzi w Stanach Zjednoczonych za swego rodzaju święto reklamy, tuż przed występem Lady Gagi. Piosenkarka została także trzecią kobietą, która założyła słynny diament Tiffany. Stało się to podczas Gali Oscarowej w 2019 roku, kiedy to Lady Gaga została nagrodzona za piosenkę „Shallow” do filmu „Narodziny Gwiazdy”.

W 2018 roku Tiffany nawiązał współpracę ze Spotify przy kampanii „Believe in Dreams” promującej kolekcję Paper Flowers. W jej ramach, w serwisie streamingowym pojawił się utwór „Moon River” wykonany przez Elle Fanning i rapera A$AP Ferga. Piosenka autorstwa Henry’ego Manciniego i Johnny’ego Mercera oryginalnie została nagrana w 1961 roku przez Audrey Hepburn na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Śniadanie u Tiffany’ego.

Czwartą kobietą, która nosiła Diament Tiffany została w 2021 roku Beyoncé, która wraz z raperem Jay-Z, promowała kampanię „About Love”.

Działalność filantropijna

Tiffany & Co. od 2000 roku wspiera ochronę mórz i koralowców. Do dnia dzisiejszego firma przeznaczyła na ten cel już 20 mln USD. W roku 2008 Tiffany przekazał 2 miliony dotacji dla Uniwersytetu Pensylwania, na budowę zakładu leczenia HIV/AIDS w Botswanie. Wspiera także zagrożone gatunki poprzez swoją kolekcję Save the Wild.

Sam Charles Lewis Tiffany był wielkim miłośnikiem sztuki. Był mecenasem Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz jednym z założycieli Nowojorskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Wraz z Thomasem Edisonem, Tiffany opracował metody oświetlenia teatralnego, co zaowocowało gwałtownym wzrostem popularności nowojorskiego Broadway’u.  

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.