Jeden z najbardziej lubianych dodatków biżuteryjnych ostatnich czasów ma swoją długą, ponad 200-letnią historię. Choker był nie tylko biżuterią zdobiącą szyję, był symbolem, informacją przekazywaną niewerbalnie. Mówimy, że moda lubi się powtarzać, jednak nie zawsze oznacza ona to samo…
1798 – Rewolucja Francuska
Początków chokerów możemy doszukiwać się w XVIII-wiecznej Francji. Po Rewolucji Francuskiej kobiety miały przewiązywać sobie czerwone tasiemki na szyi na znak pamięci po swoich bliskich i krewnych, którzy zginęli w trakcie Rewolucji. Mówi się także, że to młodzi przedstawiciele francuskiej klasy średniej i wyższej wykreowali ten rodzaj ozdoby. Chcieli tym podkreślić upadek starego rządu. Czerwona tasiemka miała symbolicznie nawiązywać do krwawych śladów na szyi po ścinaniu na gilotynie ofiar egzekucji w tym okresie.
1860 – Symbol prostytutek
Obraz francuskiego malarza Edouarda Maneta „Olimpia” przedstawia prostytutkę odzianą wyłącznie w czarną wstążkę na szyi oraz pantofle. Zsuwające się ze stóp pantofle uważano za oznakę zepsucia, a wyzywające spojrzenie kobiety nawiązywało do wykonywanej przez nią profesji. Owa czarna tasiemka zawiązana ciasno przy szyi miała natomiast wskazywać i symbolizować czym dokładnie zajmuje się nosząca ją kobieta.

Koniec XIX w. – trend królewski
Księżna Walii Aleksandra Duńska nieświadomie poszerzyła modę na noszenie chokerów. Najpiękniejsza z córek króla Danii każdego dnia przywdziewała rząd pereł i aksamitu na swą szyję. Jednak zamiarem jej nie było kreowanie nowej mody, a chowanie pod szerokim naszyjnikiem śladów blizn na szyi. Biżuteria ta dodawała jej pewności siebie i odwagi. Mało kto znał jednak sekret księżnej, a młode damy noszące na wzór Aleksandry ozdoby szyi były zachwycone wprowadzoną nieświadomie modą.

1944 r. – Psie obroże
Na początku XX w. chokery były biżuterią przeznaczoną dla elit. Wskazywały na to liczne wzory tej biżuterii wysadzane diamentami, perłami czy robione z koronki na specjalne zamówienie. Jedna z ówczesnych gazet nazwała je jednak „psimi obrożami” zamieszczając zdjęcie aktorek noszących ten rodzaj naszyjnika obok psa z podobnie wyglądającą obrożą. Nie umniejszyło to jednak popularności chokera.
Moda na chokery dopadła również mężczyzn
W latach 60tych czy 70tych moda na charakterystyczną biżuterię na szyi przypadła do gustu również płci męskiej. Chokery nie były już tematem tabu, granice mody nie istniały. Najbardziej trend ten popularyzowali: Mick Jagger, Elvis Presley, czy Jimi Hendrix.
Lata 90-te – powrót mody
Nastąpił wielki powrót modowego stylu na ozdabianie szyi. Każda postać chokera była w tym okresie dozwolona – gotyckie wzory, złote kolie, rzędy koralików, tasiemki czy plastikowe obroże imitujące tatuaże na szyi. Moda w tym okresie pozwalała na dużą swobodę w doborze dodatków. Nastąpił prawdziwy rozkwit chokerowych naszyjników. W 1999 roku Gwyneth Paltrow zachwyciła wszystkich prezentując się w pięknej kolii na rozdaniu Oscarów.
XXI wiek
Po roku 2000 następował dalszy rozkwit modowego hitu. Na swej szyi cudowny, złoty choker zaprezentowała między innymi Christina Aguilera. Był to również jeden z ulubionych rodzajów biżuterii Paris Hilton czy w późniejszym czasie Rihanny.
Chokery zagościły także na pokazach mody. Zostały one docenione między innymi przez Jean Paul Gaultier, który zaprezentował ten rodzaj naszyjnika jako dopełnienie swoich stylizacji na Fashion Week w Paryżu.
Co oznacza choker dzis?
Obecnie jest to element modowy bez dodatkowego znaczenia. Używany do podkreślenia kreacji, nadania szyku czy charakteru danej stylizacji. Nie ma w nim ukrytego podtekstu, zatem możemy go bez obaw nosić ją jako dodatek na co dzień lub na wyjątkowe okazje.
Wybór w tym rodzaju biżuterii jest ogromny, lata rozwijającego się trendu spowodowały, że dopuszczalny jest choker z każdego rodzaju materiału i z najróżniejszymi dodatkami.
Poniżej chokery ze złota próby .585 z dodatkami rozświetlających cyrkonii.
