Przejdź do treści
Strona główna » Wielcy jubilerzy: Chopard

Wielcy jubilerzy: Chopard

Louis-Ulysse Chopard założył swoją firmę LUC w 1860 roku, mając zaledwie 24 lata. Początkowo skupiał się na projektowaniu zegarków kieszonkowych oraz precyzyjnych stoperów. Z czasem zyskał ogromne uznanie, a jego czasomierze trafiały m.in. na dwór carski, do Mikołaja II. Dziś marka Chopard należy do najbardziej prestiżowych, jeśli chodzi o szwajcarskie zegarki czy inne rodzaje biżuterii.

Chopard
Zegarek Chopard, fot. Johnson Watch, flickr.com, Public Domain

Louis-Ulysse Chopard dorastał w Sonviler w Jurze Berneńskiej. Jako młody zegarmistrz dostrzegł, że bardziej opłacalna jest sprzedaż gotowego zegarka niż produkcja mechanizmu czy podzespołów dla innych producentów. Jego ręcznie robione zegarki zdobywały licznych klientów. Wiedziony ambicją, Louis-Ulysse odbył podróż po Europie Wschodniej, Rosji i Skandynawii. W 1912 roku odwiedził również Polskę, prezentując swoje najlepsze dzieła. Rezultatem tych podróży było m.in. to, że jego zegarki trafiły na rosyjski dwór carski.

Po śmierci założyciela w 1915 roku, firmę przejął jego syn Paul-Louis. W dalszym ciągu specjalnością Chopard były zegarki kieszonkowe, w tym także zegarki damskie. Paul-Louis przeniósł siedzibę firmy w 1921 do Chaux-de-Fonds w kantonie Neuchâtel. W 1937 roku firma liczyła już 150 pracowników i swoją siedzibę przeniosła do Genewy. To pozwoliło na certyfikację mechanizmów produkowanych przez Chopard tzw. Pieczęcią Genewską – znakiem stosowanym wyłącznie do zegarków produkowanych w kantonie Genewa.

Sprzedaż firmy i kolejny rozdział

W 1943 roku firmę przejął Paul-André, wnuk Louisa-Ulysse. Jednak po dwudziestu latach, w 1963 roku, nie mając dzieci, które mogłyby kontynuować działalność firmy, Chopard sprzedał firmę. Nowym właścicielem stał się niemiecki zegarmistrz Karl Scheufele III z Pforzheim, który szukał producenta mechanizmów zegarkowych na potrzeby własnego biznesu.

Zegarek Chopard, fot. Johnson Watch, flickr.com, Public Domain
Zegarek Chopard, fot. Johnson Watch, flickr.com, Public Domain

W 1974 roku fabryka Choparda została przeniesiona z centrum Genewy do niewielkiego miasteczka Meyrin, położonego w kantonie Genewa. Wkrótce później firma rozpoczęła produkcję swoich najbardziej rozpoznawanych zegarków z serii Happy Diamonds, która posiadała luźne, ruchome diamenty, pomiędzy dwoma warstwami szafirowego szkła. Ten opatentowany wynalazek stał się później nierozłączną częścią DNA Choparda.

Dynamiczny rozwój

Lata 80. obfitują w znaczące dla firmy wydarzenia. Firma wprowadziła na rynek linię zegarków sportowych ze skórzanymi paskami, a także pierwszy zegarek z serii Luna D’oro, wyposażony w wieczny kalendarz wzbogacony o wyświetlacz retrogrande. Otwarte zostają także pierwsze butiki Chopard w Hongkongu, Genewie i Wiedniu. W 1988 roku zapoczątkowane zostaje partnerstwo z włoskim wyścigiem samochodowym Mille Miglia, któremu Chopard oddaje hołd, tworząc kolekcję zegarków sportowych 1000 Miglia. Od tego czasu, co roku ukazuje się nowy model tego zegarka.

Od roku 1996 firma produkuje własne mechanizmy. Dzieje się to w nowo otwartym zakładzie produkcyjnym w Fleurier w kantonie Neuchâtel. Mechanizmy te przeznaczone są do zegarków z najwyższej półki. W tańszych modelach w dalszym ciągu stosowane są mechanizmy tworzone z gotowych podzespołów.

Zegarek Chopard, fot. Johnson Watch, flickr.com, Public Domain
Zegarek Chopard, fot. Johnson Watch, flickr.com, Public Domain

150 lat Chopard

W 2010 roku firma obchodziła 150-lecie istnienia. Szacuje się, że do tego momentu, sprzedaż firmy wyniosła łącznie 550 milionów euro, z czego ok. połowa zysków płynęła ze sprzedaży zegarków, a połowa z innych rodzajów biżuterii. W 2014 roku Chopard zatrudniał już ok. 2000 pracowników na całym świecie, z czego ok. 900 w Szwajcarii.

Obecnie firma produkuje rocznie ok. 75 tys. zegarków i tyle samo sztuk biżuterii. Jest aktywnym członkiem Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego, partnerem festiwalu filmowego w Cannes, a od 2002 również oficjalnym chronometrażystą Grand Prix Monaco. Firma posiada zakłady produkcyjne w Mayrin, Fleurier w Szwajcarii oraz w Pforzheim w Niemczech.

Wśród najbardziej znanych użytkowników zegarków Chopard wymienić można cara Rosji Mikołaja II, aktorów Javiera Bardema czy Colina Firtha. Zegarek Chopard LUC XPS z 18-karatowego, białego złota, założył na galę rozdania Oscarów w 2016 roku aktor Michael Fassbender. Był wówczas nominowany za rolę w filmie Steve Jobs.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.