Przejdź do treści
Strona główna » Największe domy aukcyjne: Christie’s

Największe domy aukcyjne: Christie’s

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Christie’s to jeden z największych i najbardziej znanych domów aukcyjnych na świecie. Sprzedaje sztukę, przedmioty kolekcjonerskie i dobra luksusowe. Choć jest obecny w 46 krajach, a swoje flagowe centra rozlokowane ma w takich miastach jak Nowy Jork, Londyn, Hongkong, Paryż czy Genewa, jego fascynująca historia rozpoczyna się w XVIII-wiecznym Londynie.

Christie's
James Christie – portret namalowany przez Thomasa Gainsborough’a, Domena Publiczna

Początki domu

Założycielem domu był urodzony w 1730 roku w Szkocji James Christie. Mawiano o nim, że „miał dostojny wygląd, odznaczał się elokwencją i zawodowym entuzjazmem”. Jego dom stanowił centrum spotkań artystycznej i kolekcjonerskiej śmietanki Londynu. Przyjaźnił się z wieloma znamienitymi artystami, jak Thomas Gainsborough, Sir Joshua Reynolds czy Thomas Chippendale.

Pierwsza udokumentowana transakcja przeprowadzona przez Jamesa Christie, miała miejsce w grudniu 1766 roku. I właśnie ta data podawana jest przez firmę, jako oficjalny początek historii domu aukcyjnego Christie’s. Istnieją jednak wycinki prasowe świadczące o tym, że James Christie wynajmował sale i organizował aukcje już kilka lat wcześniej – od 1762 roku.

Elokwencja i szeroka znajomość sztuki Jamesa znalazła odzwierciedlenie w transakcjach, które przeprowadzał. W 1778 roku obsługiwał on wyprzedaż kolekcji Sir Roberta Walpole’a, która znalazła swego nabywcę w osobie carycy Katarzyny Wielkiej. W 1794 zlicytował zawartość studia swojego zmarłego przyjaciela Sir Joshua Reynoldsa. Rok później prowadził sprzedaż klejnotów Madame du Barry.

Rodzinna firma

Po śmierci Jamesa Christie w 1803 roku, kierownictwo nad domem przejął jego syn, James Christie Młodszy (James Christie The Younger). Zasłynął on jako znawca starożytnej porcelany i rzeźby, w szczególności greckiej i włoskiej. Jego fascynacja starożytnością odnalazła odzwierciedlenie także w amatorskiej pracy naukowej. Był on autorem wielu opracowań dotyczących m.in. początków szachów w Grecji, etruskiego malarstwa wazowego czy starożytnej rzeźby. Przyjaźnił się z wieloma wybitnymi, współczesnymi sobie uczonymi, którzy dostarczali mu rzadkie antyki.

Pod kierownictwem Jamesa Christie Młodszego firma przeniosła się do nowej siedziby przy 8 King’s Street na St. James Square. Pod tym adresem mieściła się aż do pierwszych lat XXI wieku. Po jego śmierci schedę przejęli jego synowie: James Stirling i George Henry, którzy przyjęli jako partnera Williama Mansona, a później także jego brata Edwarda. Gdy w 1859 roku do spółki dołączył Thomas J. Woods, firma zmieniła nazwę na Christie, Manson & Woods. I pod taką nazwą działała do lat 40. XX wieku.

Christie's
Sprzedaż obrazu La Marchande de Riz Nguyena Phan Chanha z 1932 roku w Christie’s w Hongkongu, Fot. manhhai, CC BY 2.0

Ekspansja międzynarodowa

W latach 50. XX wieku, w odpowiedzi na kroki podjęte przez konkurencyjny dom Sotheby’s, Christie’s zaczął szerzej otwierać się na rynek międzynarodowy. Firma otworzyła swoje biura i salony sprzedaży w Rzymie (1958), Genewie (1968) i Tokio (1969). Tym samym rozpoczął się zupełnie nowy rozdział w historii domu aukcyjnego.

W roku 1973 roku dom aukcyjny Christie’s stał się spółką publiczną, notowaną na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W maju 1998 roku, należący do francuskiego miliardera François Pinaulta holding Groupe Artémis zakupił 29,1 proc. udziałów za 243,2 mln USD. A w kolejnym roku odkupił resztą, wycofując firmę z giełdy. Od tej pory firma przestała raportować swoje zyski i dwa razy do roku podaje tylko łączną sumę sprzedaży.

Christie's w Nowym Jorku
Christie’s w Nowym Jorku, Fot. Pietro & Silvia, CC BY-SA 2.0

Wybitne aukcje

Przeważnie, gdy dochodzi do wielkich transakcji na rynku sztuki, dóbr kolekcjonerskich czy luksusowych, najczęściej ma to miejsce właśnie w Christie’s lub Sotheby’s. Te dwa domy w 2019 roku, panowały na ponad połową rynku. Nie dziwi zatem fakt, że w historii Christie’s niejednokrotnie miały miejsce sprzedaże wyjątkowe, jak chociażby Kodeks Leicester Leonarda da Vinci, który w 1994 roku został zakupiony przez Billa Gates’a za kwotę 30,8 mln dolarów.

W 1848 roku, po bankructwie księcia Buckingham i Chandos, firma zajęła się wyprzedażą mienia Stowe House – jednej z pierwszych i najgłośniejszych aukcji wyposażenia domów w Wielkiej Brytanii. Całkowita kwota wyniosła 75 tys. ówczesnych funtów, a wśród sprzedanych przedmiotów znalazł się m.in. Portret z Chandos Johna Taylora, przedstawiający najprawdopodobniej Williama Shakespeare’a.

W 1882 r. Christie’s pośredniczył w sprzedaży kolekcji Hamilton Palace, osiągając całkowitą kwotę w wysokości 332 tys. funtów. W 1987 na aukcji Royal Albert Hall sprzedano za 5,5 mln funtów limuzynę Bugatti Royale. Samochód wyprodukowany został w zaledwie 6 egzemplarzach, w latach 1929-1933. Jednym z głośnych rekordów aukcyjnych była także sprzedaż w 1989 roku Portretu halabardnika Jacopo Pontormo. Za kwotę 35,2 mln dolarów nabyło go muzeum Jeana Paula Getty’ego.

W 2017 roku Christie’s sprzedał obraz Salvator Mundi Leonarda da Vinci za oszałamiającą, rekordową kwotę 450 mln dolarów. W 2022 obraz Shot Sage Blue Marilyn Andy’ego Warhola za nie mniej imponujące 195 mln USD.

Kodeks Leicester
Kodeks Leicester Leonardo da Vinci sprzedany w Christie’s w 1994 za 30,8 mln dolarów

Christie’s dziś

Aktualnie Christie’s uznawany jest za największy dom aukcyjny na świecie, wyprzedzając swojego największego konkurenta – Sotheby’s. Firma jest obecna w 46 krajach, w obu Amerykach, w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Szczyci się szerokim portfolio usług obejmujących m.in. wycenę dzieł sztuki, kursy, archiwizację fotograficzną, przechowywanie dzieł sztuki, a także zarządzanie nieruchomościami. Oferta domu aukcyjnego obejmuje produkty z ponad 80 kategorii, w cenach od 200 dolarów, do setek milionów dolarów.

Aukcje prowadzone są stacjonarnie, jak i online. Firma nie boi się innowacji, czego najlepszym dowodem jest wejście na rynek NFT. Jednocześnie pamięta o najbardziej konserwatywnych klientach, wydając Christie’s Magazine – pismo poświęcone kolekcjonerstwu i sztuce, w którym znajdują się także zapowiedzi nadchodzących aukcji. A wszystko to zaczęło się od wielkiej pasji do sztuki, którą ponad dwa stulecia temu rozwijał pewien przedsiębiorczy Szkot.  

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.