Przejdź do treści
Strona główna » Co to jest certipack i jakie daje korzyści?

Co to jest certipack i jakie daje korzyści?

Sztabki zapakowane w tzw. certipacki to obecnie najpopularniejsza i najpowszechniej spotykana forma złotych sztabek. Czym jest certipack, jakie daje korzyści i jak weryfikować złoto zapakowane w certipack?

Certipack
Sztabka złota C.Hafner 100g zapakowana w certipack

Co to jest certipack?

Certipack to potoczna nazwa typu opakowania dla złotych sztabek, które pełni zasadniczo trzy funkcje:

 • chroni złoto przed uszkodzeniami fizycznymi,
 • jest certyfikatem – wszystkie ważne informacje są na nim nadrukowane,
 • jest gwarancją, że sztabka po opuszczeniu producenta nie była otwierana.

Opakowanie to stworzone zostało przez włoskiego producenta Certiline, który zastrzegł sobie nazwę CertiCard. W międzyczasie wielu producentów opracowało własne, analogiczne rozwiązania. Choć większość certipacków na rynku to Certicardy, nazwa certipack przyjęła się i zaczęła być powszechnie używana. 

Warto wspomnieć, że Certiline jest producentem i prekursorem bezpiecznych opakowań na różnego rodzaju przedmioty – kamienie szlachetne, biżuterię, a nawet dokumenty czy żywność. 

Jak działa certipack?

W przypadku CertiCardów firmy Certiline proces wygląda następująco:

 • Producent sztabek zakupuje urządzenia służące do pakowania sztabek oraz puste opakowania. 
 • Na połówkach opakowania znajduje się folia z drukiem luminescencyjnym, widocznym tylko pod światłem UV. 
 • Pomiędzy warstwami opakowania znajduje się także specjalne zabezpieczenie zarejestrowane pod nazwą CRYPTOPRINT
 • Proces pakowania sztabki wymaga tak dużej precyzji, którą zapewnia urządzenie do pakowania. 
 • Jeżeli CertiCard zostanie otwarty i ponownie zamknięty, na opakowaniu pojawi się napis SAFETY SEAL ANNULED (plomba zabezpieczająca usunięta), zaś nadruki luminescencyjne prawie na pewno nie będą się ze sobą zgrywały. Będzie to niezbity dowód na to, że pomiędzy producentem, a końcowym klientem doszło do otwarcia CertiCarda.

Zalet tego typu opakowania jest sporo, jednak sprowadzają się one do jednego – bezpieczeństwa. Zabezpiecza ono przed fałszerstwem czy zarysowaniami, ale także przed zgubieniem – sztabka 1-gramowa bez certipacku ma wielkość paznokcia. W certipacku, podobnie jak wszystkie inne sztabki do 100 g, będzie miała przyjazny i wygodny wymiar karty kredytowej. 

Jak weryfikować złoto w certipacku?

Wyjęcie sztabki z certipacku nie jest możliwe bez późniejszych komplikacji przy odsprzedaży – będzie ona wymagała weryfikacji, ale także może zostać wyceniona na nieco mniejszą kwotę z uwagi na konieczność jej ponownego zapakowania lub przetopienia. Inaczej sprawa ma się z weryfikacją samego złota w certipacku – będzie to bardzo proste.

Najpewniejszym i najprostszym sposobem weryfikacji złota jest waga magnetyczna, której działanie oparte jest o magnetyzm. Złoto jest diamagnetykiem, a więc przysuwając do niego magnes powinniśmy odczuwać lekkie odpychanie. Waga magnetyczna nie mierzy masy przedmiotu, ale właśnie siłę oddziaływania magnetycznego – w przypadku czystego złota pokazuje jaka siła „odpycha” wagę. Wówczas nie ma znaczenia ani neutralny magnetycznie certipack.

Wagi magnetyczne to bardzo precyzyjne i dość kosztowne urządzenia. Weryfikacji złota za pomocą wagi magnetycznej można jednak bezpłatnie dokonać w każdym salonie Goldenmark

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

  Adres e-mail:

  Numer telefonu (opcjonalnie):

  Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

  przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

  wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.