Przejdź do treści
Strona główna » Coraz większe obawy o recesję. Złoto powyżej 1 930 USD

Coraz większe obawy o recesję. Złoto powyżej 1 930 USD

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Złoto przez niemal cały tydzień pozostawało powyżej 1 900 USD, a w czwartek i piątek lawirowała wokół 1 930 USD za uncję. Jest to poziom cen, jaki po raz ostatni obserwowaliśmy w marcu i kwietniu ubiegłego roku. 

W polskiej walucie złoto w czwartek na chwilę osiągnęło poziom 8 420 zł za uncję. W takiej cenie widzieliśmy królewski kruszec ostatnio na początku października. W dalszym ciągu, w perspektywie 10 miesięcy jest to raczej górny pułap. Jeśli spojrzymy na perspektywę 10-, 20-letnią, również jest to raczej wysoko. 

Mocna końcówka tygodnia to najpewniej zasługa niezbyt pozytywnych wieści z USA. W czwartek Minister finansów Janet Yellen poinformowała Kongres o tym, że zadłużenie osiągnęło poziom krytyczny, w związku z czym uruchomione zostaną „środki nadzwyczajne”. Analitycy Wells Fargo przewidują, że ewentualna niewypłacalność amerykańskiego Skarbu Państwa mogłaby wystąpić pomiędzy początkiem lipca a początkiem września. 

Historycznie pod pojęciem „środki nadzwyczajne” krył się zabieg polegający na ustawowym zwiększeniu limitu zadłużenia, co sprawiało, że poziom przestaje być krytyczny. Czy będzie tak i tym razem? Zapewne wkrótce się przekonamy. Realizują się jednak obawy z początku prezydentury Joe Bidena o zwiększenie zadłużenia, na które dodatkowo nałożyła się globalna sytuacja. 

Złe dane makro i czerwień na parkietach

Opublikowano także szereg rozczarowujących danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki, które na nowo wzbudziły obawy o recesję. Pomimo spadającej inflacji, w grudniu odnotowano także spadek sprzedaży detalicznej – aż o 1,1 proc. względem listopada. Warto podkreślić, że grudzień jest miesiącem, w którym, w związku z bożonarodzeniowym szaleństwem zakupowym, przeważnie sprzedaż detaliczna rosła. 

Spadła także produkcja przemysłowa – w grudniu aż o 0,7 proc. względem listopada, przy konsensusie zakładającym 0,1 proc. Znalazło to także odzwierciedlenie w notowaniach najważniejszych indeksów giełdowych. Tracił S&P500, Nasdaq Composite, a także Dow Jones Industrial Average. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadła do poziomu najniższego od czterech miesięcy. 

Widmo światowej recesji odcisnęło piętno także na parkietach europejskich. W czwartek na warszawskiej giełdzie panowały spadki i wyprzedaże. Tracił indeks WIG20, a także – w nieco mniejszym stopniu – mWIG40 i sWIG80. Podobnie sytuacja wyglądała na niemieckim DAX, francuskim CAC40 i brytyjskim FTSE250. 

Davos

Istotnym wydarzeniem w minionym tygodniu było Forum Ekonomiczne odbywające się w szwajcarskim Davos. Pięciodniowemu wydarzeniu przyświecał temat przewodni „Współpraca w podzielonym świecie”. Ponad 50 przywódców państw, kilkudziesięciu ministrów finansów, dyrektorów banków centralnych dyskutowało na tematy najwyższej wagi: zmiany klimatyczne, sytuacja w Ukrainie i sankcje na Federację Rosyjską, której przedstawiciele nie zostali zaproszeni do Davos, a Dom Rosyjski przemianowany został na Rosyjski Dom Zbrodni Wojennych i zaprezentowano w nim wystawę fotografii dokumentujących rosyjskie zbrodnie wojenne. 

Kolejnym tematem była inflacja oraz kondycja światowej gospodarki. Nie brakowało głosów zapowiadających, że walka z inflacją nie obędzie się bez konsekwencji dla gospodarek poszczególnych państw, co właściwie już dziś możemy obserwować. 

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.