Przejdź do treści
Strona główna » Cullinan – największy diament świata

Cullinan – największy diament świata

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Znaleziony 26 stycznia 1905 w Pretorii diament posiadał pierwotnie 3105 karatów (621,2 g), co czyni go największym historycznym diamentem świata. Historycznym, bo dziś jest on podzielony na 105 mniejszych kamieni. Oto historia tego fascynującego kamienia.

Cullinan, źródło: Wikipedia.org, Public Domain
Dziewięć największych Cullinanów, źródło: Wikipedia.org, Public Domain

Cullinan to małe, prowincjonalne miasteczko w Gauteng w RPA. Znajduje się w odległości ok. 30 km na wschód od miasta Pretoria. Jest to rejon zwany „diamentową trasą” z uwagi na liczne kopalnie diamentów. Nazwę swoją miasto to zawdzięcza magnatowi diamentowemu – sir Thomasowi Cullinanowi, właścicielowi kopalni Premier Mine. To właśnie w niej, 26 stycznia 1905 roku znaleziony został największy w historii diament – ochrzczony później na cześć właściciela kopalni nazwą Cullinan.

Największy diament świata

Pierwotne wymiary surowego Cullinana to 10,1×6,35×5,9 cm. Ważył on 3105 karatów, czyli 621,2 gramy. Co ciekawe, cztery z jego ośmiu powierzchni były gładkie, co świadczy o tym, że była to część większej całości, rozbitej najprawdopodobniej przez siły natury. Miał on niebieskobiały odcień i zawierał niewielką kieszonkę powietrzną.

Po odkryciu diament wystawiony był publicznie w jednej z placówek bankowych w Johannesburgu, gdzie stał się wielką atrakcją. W kwietniu zdeponowany został w londyńskim biurze handlowym S. Neumann & Co., dokąd przetransportowany został parowcem. Z uwagi na wielką wartość diament uroczyście został zamknięty w kapitańskim sejfie, a na statku aż roiło się od ochrony. Był to jednak fortel mający zmylić potencjalnych złodziei – w sejfie znajdował się fałszywy diament, zaś prawdziwy Cullinan został wysłany… przesyłką pocztową.

Dar dla Edwarda VII

Cullinan trafił do pałacu Buckinham, gdzie przez dwa lata wielu chętnych bezowocnie ubiegało się o jego zakup. W 1907 roku diament został zakupiony przez rząd kolonii Transwalskiej, a następnie ofiarowany Edwardowi VII jako oznaka lojalności i przywiązania ludu Transwalu do tronu i osoby Jego Królewskiej Mości, z okazji sześćdziesiątych szóstych urodzin monarchy.

Cena diamentu wynosiła 150 000 funtów, co w przeliczeniu na dzisiejszą wartość funta daje 18,5 mln. Jednak 60 proc. z tej kwoty wróciło do Skarbu Państwa w ramach horrendalnego podatku od zysków z wydobycia diamentów.

Joseph Asscher dokonuje rozłamu Cullinana, autor nieznany, źródło: Wikipedia.org, Domena Publiczna

Cięcie diamentu

Zadanie pocięcia i wyszlifowania diamentu powierzone zostało firmie Joseph Asscher & Co. z Amsterdamu. Rodzina Asscherów słynęła ze znakomitego szlifu, a także miała doświadczenia z dużymi diamentami – zaledwie kilka lat wcześniej zajmowali się oni poprzednim, rekordowo dużym diamentem – Excelsior (997 karatów).

W lutym 1908 roku Joseph Asscher rozłupał Cullinana. Za pierwszym razem odbyło się to w towarzystwie zgromadzonych gapiów, lecz diamentu nie udało się rozbić – narzędzie Asschera pękło. Przy drugiej próbie, która odbyła się tydzień później, Asscherowi towarzyszył jedynie notariusz. Tym razem zakończyło się sukcesem, choć – jak głosi legenda – przy pierwszym uderzeniu Asscher zemdlał z nadmiaru adrenaliny.

Cały proces cięcia i szlifowania 105 powstałych fragmentów, zajął osiem miesięcy. Aby wykonać to zadanie, trzy osoby pracowały po 14 godzin dziennie.

Klejnoty koronne

Spośród 105 powstałych diamentów, zaledwie 9 z nich stanowiło jedną trzecią początkowej masy – 1055,89 karatów (211,178 g). Pozostałe 96 brylantów to w sumie jedynie 19,5 karata (3,90 g). Wszystkie kamienie, oprócz dwóch największych – Cullinana I i II – pozostały w Amsterdamie jako opłata za usługi Asschera, a jakiś czas później zostały odkupione przez rząd RPA (z wyjątkiem Cullinana VI).

Cullinan I, zwany także Wielką Gwiazdą Afryki, to brylant o wadze 530,2 karata. Został on umieszczony w berle władcy, wchodzącym w skład insygniów koronacyjnych. Cullinan II, zwany Drugą Gwiazdą Afryki, to kamień nieco mniejszy – jego masa wynosi 317,4 karata i umieszczony został w koronie królewskiej.

Oba wspaniałe brylanty można podziwiać dziś w Tower of London, gdzie strzegą ich Yeomen Warders – strażnicy zamku Tower.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.