Przejdź do treści
Strona główna » Cyrkonia a diament – trzy domowe sposoby, by je rozróżnić

Cyrkonia a diament – trzy domowe sposoby, by je rozróżnić

Patrząc na biżuterię, zastanawiamy się czasami, czy zawarte w niej kamienie to diamenty, czy cyrkonie. Czy jesteśmy w stanie sami to ocenić? Na pierwszy rzut oka są nie do rozróżnienia, jednak przy bliższym poznaniu, wiele je dzieli. Jest kilka wskazówek, które ułatwią nam ich rozpoznanie.

Diament to naturalny minerał, którego nazwa wywodzi się od łacińskiego diamentum, co oznacza „najtwardszy”, „niepokonany”. Nazwa niewątpliwie nawiązuje do jego twardości. W skali twardości Mohsa zajmuje on pierwsze miejsce z wynikiem 10/10. Dla porównania stal plasuje się mniej więcej przy 7.

Często także zamiennie stosujemy nazwę „brylant”, zamiast „diament”. Czym się różnią te kamienie? Brylant to oszlifowana postać diamentu, a dokładniej jest to diament formy okrągłej, o pełnym szlifie brylantowym. Często potocznie używamy tych dwóch słów zamiennie. Jednak pamiętajmy, że każdy brylant to diament, ale nie każdy diament będzie brylantem.

Cyrkonia to syntetyczny kamień ozdobny, wykorzystywany w jubilerstwie od 1973 r. Swym wyglądem przypominający do złudzenia diament. Niektórzy uważają go za lepszą, bo tańszą, wersję imitującą naturalny minerał. Znacznie niższa cena sprawia, że jest on wykorzystywany w biżuterii, w dużo większej ilości. Jest też dostępny dla dużo szerszego grona odbiorców.

Jak odróżnić cyrkonię od diamentu?

Gołym okiem jest to bardzo trudne. Gdy chcemy mieć pewność, najlepiej udać się do specjalisty. Ten przy użyciu specjalistycznego sprzętu oceni czy dany kamień jest naturalny, czy syntetyczny.

Różnice między kamieniami widać po kilku latach „użytkowania” gołym okiem. Cyrkonia z czasem staje się mleczna, matowa, a jej brzegi mogą się delikatnie ścierać. Diament pozostaję zawsze w swoim idealnym szlifie, z racji swojej niezwykłej twardości. Będzie cieszył oko i mienił się przez cały czas jego posiadania. Ten naturalny kamień zawsze możemy podziwiać w niezmienionym wyglądzie.

Domowe sposoby sprawdzenie naturalności kamienia

Test ciepła

Diament nie nagrzewa się. Możemy zatem wykonać szybki test, wrzucając posiadany przez nas kamień do gorącej wody. Jeśli przejmie temperaturę i będzie ją utrzymywał przez jakiś czas, będzie oznaczać to, że mamy do czynienia z cyrkonią.

Test światła

Gdy oświetlimy dokładnie cyrkonię, ta zaczyna mienić się wszystkimi kolorami tęczy. Diament natomiast powinien zawsze odbijać delikatnie stonowane barwy szarości, bieli, ewentualnie mienić się pomarańczowo-czerwoną poświatą.

Test przejrzystości

Dokonamy go tylko z kamieniami, które nie są osadzone w biżuterii. Jeśli położymy kamień na gazecie czy książce, będziemy mogli odczytać je, patrząc przez kamień, jesteśmy posiadaczami cyrkonii. Diamenty nie są przejrzyste, wiec zadanie to będzie znacznie utrudnione. W tym wypadku nie powinniśmy móc odczytać liter.

Co jeszcze różni cyrkonię i diament?

Pochodzenie – cyrkonia to kamień wyprodukowany w warunkach laboratoryjnych. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

Twardość – diamenty to najtwardsze kamienie, co powoduje, iż nic nie jest w stanie ich zdrapać czy porysować (z wyjątkiem innego diamentu). Cyrkonia natomiast podlega uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli zatem zależy nam na trwałości kamieni w biżuterii wybierzmy diamenty.

Czystość – diamenty występują w różnym stopniu czystości, jednak w większości biżuterii zakuwa się te, które posiadają drobne inkluzje. Nie są zatem one idealnie czyste. Wyprodukowane w warunkach laboratoryjnych cyrkonie nie posiadają skaz i zanieczyszczeń.

Pamiętajmy jednak, że ważny jest także współczynnik załamania światła, który powoduje, że głębia blasku diamentu jest znacznie większa. Warto wybrać także modele pierścionka bez zabudowanego dołu kamienia, aby światło mogło swobodnie przez niego przechodzić i jeszcze bardziej podkreślać jego piękno.