Przejdź do treści
Strona główna » Czas nie ma znaczenia? Wernisaż Moniki Kossak w Poznaniu

Czas nie ma znaczenia? Wernisaż Moniki Kossak w Poznaniu

Miłość 01 (2020), Monika Kossak

Wernisaż: 17 marca, godz. 18:00

Wystawa: 17.03-17.04.2023

Poznań, Garbary 71/10

Monika Kossak, jest artystką realizującą swoje prace w technice fotografii, poprzez cyfrowe przetwarzanie obrazu nadaje im niezwykle interesujące formy. Artystka za główny temat swoich prac obrała kobiecy akt, który pokazuje nam zarówno w abstrakcyjnych jak i realistycznych projektach. Mamy tu do czynienia z niezwykle subtelnymi, poetyckimi sugestiami ciała jak i z dosłownymi, niemalże naturalistycznymi przedstawieniami aktu. Jednak obydwa, artystycznie różne od siebie kierunki realizacji prac, potrafią przyjąć czasem zaskakujące formy. Do tych właśnie należą monochromatyczne, sześciokątne, kolażowe kompozycje, swoim kształtem przypominające na pierwszy rzut oka, płatki śniegu. Struktury te zawierają „w swoim wnętrzu” kilkadziesiąt, różnej wielkości kobiecych aktów, tworzących niejako, fraktalny obraz stworzony we wnętrzu kalejdoskopu. Monika Kossak łączy abstrakcyjne, geometryczne struktury z realistycznym, zmultiplikowanym aktem. Cyfrowe przetwarzanie daje jednak artystce możliwość użycia delikatnych, przenikań
i półprzezroczystości, buduje w ten sposób kolejne plany a w efekcie głębię przestrzeni.

dr Rafał Urbański – kurator honorowy
Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków


Monika Kossak wykonuje specyficzne akty modelek, gdzie przedstawione postacie, w aluzyjny sposób zostają przetworzone komputerowo. Niezwykle ważnym elementem tych prac jest światło, wydobywające formę czarno-białych aktów, detali ciała czy „kolorowych” portretów. W tych pracach artystka przedstawia ruch poprzez nakładanie na siebie kolejnych ujęć, tu ostrość obrazu jest zbędnym elementem, nie dostrzegamy szczegółów, liczy się tylko forma. Monika Kossak zapisuje ulotną, zastaną chwilę bez jej upiększania, prace przez to czasem sprawiają wrażenie szorstkich, jednak widać w nich przemyślany koncept i konsekwentną realizację. Widać to także w jej wcześniejszych pracach komercyjnych, realizowanych m.in. dla magazynu Vogue i agencji ze świata mody. Jej fotografie zdobyły w ostatnich latach wiele nagród i wyróżnień na konkursach fotograficznych organizowanych m.in. w USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji i Polsce.

dr Katrina Sadrak

kurator wystawy

Monika Kossak

Fotografia jest dla mnie sposobem wyrazu. Uważam, że obowiązkiem artysty jest zadawanie trudnych pytań, wyprowadzanie widza ze strefy komfortu, a przy okazji przemycenie także czegoś od siebie. Mój comeback w fotografii okazał się bardzo owocny. W latach 2020-2021 otrzymałam 22 nagrody i wyróżnienia. Rok 2021 przyniósł mi aż 42 publikacje w magazynach modowych i artystycznych na całym świecie. Impulsem do tworzenia instalacji i wyjścia poza realizacje wyłącznie fotograficzne, była ikoniczna postać artystki Mariny Abramović. Nie czuję się artystką zaszufladkowaną czy formalnie ograniczoną przez jakiekolwiek ramy, chciałabym swoje rzeźby i fotografie wystawiać w przyszłości w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Obecnie pracuję nad autorskim performancem oraz kilkoma obiektami artystycznymi. Uwielbiam „bawić się” formą, przetwarzać oczywistości w nieoczywiste obrazy. Sprawia mi to ogromną przyjemność, rozwijam się, poszukuję nowych form artystycznego wyrazu. Obecnie na poznańskim UAP odkrywam zagadnienia fotografii intermedialnej, na kierunku, który specjalizuje studentów w kreowaniu obrazu poprzez wykorzystanie nowych mediów.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

International Photography Awards (2020)

Black & White Spider Awards (2020)

Color Awards (2020)

W Paryżu dwa srebrne medale PX3 Prix de la Photographie Paris (2020)

W Rosji wyróżnienie 35awards (2020).

W Paryżu 3 wyróżnienia ND Awards (2020).

W Anglii wyróżnienie Monochromie Photography (2020).

London International Creative Competition za projekt „wyjdź z mroku” (2020)

Fine Art Photography Awards 2 wyróżnienia (2020)

W Polsce wyróżnienie przez Galerię Centralną (2020).

Złoto WORLD’S TOP 10 STILL LIFE PHOTO CONTEST 2020

W Paryżu 2 wyróżnienia PX3 Prix de la Photographie Paris (2021)

W Paryżu II miejsce ND Awards – za cykl zdjęć „Żywa woda” w kategorii Fine art. (2021).

 – Konceptualne

W Paryżu wyróżnienie ND Awards honorable mention – fine art –  – Konceptualne Finał na festiwalu fotografii artystycznej DAS SHOW w BB (2021)

Black & White Spider Awards (2021)

Srebro ND Awards (2021) za cały projekt „Żywa woda”

Wyróżnienie ND Awards „Na chodniku” (2021)

Wyróżnienie PX3 Prix de la Photographie Paris (2021).

Srebro i złoto Color Awards „ Czas nie ma znaczenia”  (2021)

Annual Photography Awards Fine Art. „ Czas nie ma znaczenia” (2021)

42 publikacje w magazynach modowych i artystycznych na całym świecie

Wiele wystaw krajowych i zagranicznych.