Przejdź do treści
Strona główna » Czy inwestycja w złoto jest dla mnie?

Czy inwestycja w złoto jest dla mnie?

Złoto inwestycyjne cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, o czym świadczyć może chociażby fakt, że w 2022 roku Polacy zakupili ponad 18 ton królewskiego kruszcu – prawie dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. Czy oznacza to, że inwestycja w złoto jest odpowiednią opcją dla każdego?

Powody zakupu złota

Złoto posiada unikalną mieszankę cech, których nie posiada żadne aktywo:

 • Jest fizyczne jak nieruchomości, ale mobilne – możemy zabrać je w kieszeń i wyjechać za granicę. 
 • Ma ograniczoną podaż – nie da się w łatwy sposób zwiększyć jego wydobycia, a same zasoby na Ziemi kiedyś się skończą. Z tego też powodu nie da się go dodrukować, jak np. pieniądza, którym posługujemy się na co dzień.
 • Jest bardzo „gęste” – gromadzi dużo wartości w stosunkowo niewielkim przedmiocie np. sztabka o wadze 1 uncji (31,1 g) w opakowaniu certipack ma wymiary zbliżone do karty kredytowej.
 • Jest bardzo podzielne – na rynku dostępna jest cała gama wag sztabek i monet, w związku z tym złoto można kupić już od naprawdę niskich kwot.
 • Posiada liczne korzyści podatkowe – brak podatku VAT, brak podatku od zysków kapitałowych, a jeśli sprzedamy po upływie 6 miesięcy od zakupu – również brak podatku dochodowego.
 • Jest międzynarodowe – sztabkę lub monetę można sprzedać w dowolnym miejscu na świecie.

Wszystkie te cechy sprawiają, że złoto chętnie wybierane jest jako forma zabezpieczenia, dywersyfikacji czy po prostu długoterminowego magazynu wartości. 

Kiedy warto kupić złoto?

Złoto to aktywo, które świetnie sprawdza się jako sposób na przechowanie wartości w długim terminie. Choć jego cena zmienia się w krótkim i średnim czasie zarówno w górę, jak i dół, w pespektywie długoterminowej wzrasta i ochrania siłę nabywczą pieniądza

W okresie od 1995 do 2021, za średnie wynagrodzenie brutto (wg danych ZUS) można było kupić 1 uncję złota. Czasem trochę więcej, czasem trochę mniej, ale nigdy nie było tak, żeby ta dysproporcja znacząco rosła w jedną lub drugą stronę.

Gdybyśmy w 1995 roku kupili 3 uncje złota za równowartość trzech średnich pensji brutto, dziś sprzedając je otrzymalibyśmy równowartość dzisiejszych trzech średnich pensji brutto. Tylko że w 1995 roku byłoby to kwota wynosząca ok. 2 100 zł, a dziś byłoby to ok. 24 100 zł (trochę więcej niż trzy średnie wynagrodzenia brutto). 

Choć cena złota poddaje się krótko- i średnioterminowym fluktuacjom, w długim terminie rośnie, a więc moment na zakup złota jest dobry zawsze. 

Czy złoto jest dla mnie?

Choć złoto jest bardzo prostym i dostępnym aktywem, do tematu jego zakupu oraz motywacji można podejść na kilka sposobów.

 1. Posiadam nadwyżki finansowe, które regularnie inwestuję w różnego rodzaju aktywa – w tej sytuacji złoto może stanowić formę dywersyfikacji portfela, a więc zabezpieczenia go przed różnego rodzaju rynkowymi turbulencjami. Rekomenduje się posiadanie 15-25 proc. złota w portfelu. 
 2. Posiadam nadwyżki finansowe, ale nie zależy mi na inwestowaniu, chcę zabezpieczyć przyszłość swoją, swoich dzieci lub wnuków – w tym wypadku złoto również sprawdzi się doskonale, gdyż przechowuje ono wartość w czasie. W takim wypadku udział złota może być większy. 
 3. Nie posiadam dużych nadwyżek finansowych, raczej staram się zorganizować swoje finanse, a nadwyżki lokować w bezpieczne aktywa – tutaj złoto także sprawdzi się idealnie. I mogą to być zakupy złota w postaci mniejszych sztabek i monet, ale może to być także złoto kupowane za pośrednictwem sklepu Goldsaver.pl, w którym 1-uncjową sztabkę złota można kupować „po kawałku”, nie wydając jednorazowo dużej kwoty.

Kiedy złoto nie jest dla mnie?

Nie ma rozwiązań idealnych. I tak samo jest ze złotem. Inwestowanie w złoto mogą sobie odpuścić ci, którzy chcą na złocie spekulować – zarabiać na różnicy kursowej pomiędzy zakupem, a sprzedażą. 

Choć cena złota w długiej perspektywie rośnie, a w krótkiej i średniej pojawiają się fluktuacje umożliwiające „granie na cenie” i polowanie na okazje, istnieje wiele innych klas aktywów, które dużo lepiej sprawdzą się w formie ryzykownego aktywa do spekulacji. Są to jednak również aktywa, które wymagają znacznie większej wiedzy i zaangażowania, a dodatkowo w znacznie większym stopniu narażają na ryzyko poniesienia straty.

Podsumowując

Złoto to aktywo, które w długim czasie świetnie trzyma swoją wartość, i z tego powodu jest ono godne polecenia praktycznie każdemu, kto szuka sposobu na przechowanie majątku w czasie, dywersyfikację portfela czy wsparcia w oszczędzaniu. 

Złoto jako przedmiot spekulacji i aktywnego handlu sprawdzi się słabiej na tle innych, bardziej adekwatnych do tego celu klas aktywów, które jednak przeważnie łączą się z większym ryzykiem. 

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

  Adres e-mail:

  Numer telefonu (opcjonalnie):

  Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

  przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

  wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.