Przejdź do treści
Strona główna » Defragmentacja IV – Wystawa Rafała Urbańskiego w Poznaniu

Defragmentacja IV – Wystawa Rafała Urbańskiego w Poznaniu

QR70 akryl 100x100 cm 2015
QR70 akryl 100×100 cm 2015
QR48 Tabula rasa akryl 70x70 cm 2014

Wystawa: 20.10-02.12

Wernisaż: 20.10.2022

ul. Garbary 71/10, Poznań

DEFRAGMENTACJA – Rafała Urbańskiego to wystawa, na której prezentowane są prace z lat 2013-2022, czyli okresu twórczości obejmującego, charakterystyczne dla tego artysty, obrazy/obiekty interaktywne. Na podstawie zaprezentowanych prac można zaobserwować zmiany jakie w tym czasie nastąpiły w strukturze obrazów. Determinujący formę motyw kodu staje się z biegiem lat jedynie uzupełnieniem dla figuratywno-abstrakcyjnych hybryd. Następuje także zmiana w samych kodach, pojawiają się nowe możliwości niosące za sobą równie atrakcyjną wizualnie formę graficzną (kody DataMatrix) oraz poszerzają możliwości ekspresji o utwory muzyczne (kody Spotify). Wystawa prezentuje obiekty malarskie oraz grafiki cyfrowe. W ciągu ostatnich lat powstawały także instalacje i filmy wideo. Dzieła prezentowane były na ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych w dwudziestu krajach. Część z nich znalazła się w kolekcjach muzeów i galerii sztuki współczesnej oraz w kolekcjach organizatorów biennale i triennale sztuki.

dr Katarzyna Sadrak
kurator wystawy

Rozległa twórczość Rafała Urbańskiego — artysta uprawia malarstwo, grafikę komputerową i wideo-art – w dużej mierze skupia się na zgłębianiu formalnych, treściowych i multimedialnych możliwości QR-ów. QR – Quick Response jak podaje Wikipedia —to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod graficzny opracowany przez japońskie przedsiębiorstwo Denso-Wave w 1994 r. Geometryczny rytm czarno-białych kwadratów, który bez stosownych komputerowych aplikacji niewiele osób potrafi odczytać, przyciąga zarówno swoją graficzną, ascetyczną urodą, jak i możliwościami zapisywania nim skondensowanych, konkretnych treści. Artystę fascynuje i jedno, i drugie. W obszarze jego obrazów i grafik QR’ y pełnią rolę najważniejszego środka wyrazu. Ich zewnętrzny kształt narzuca rygor formalnej dyscypliny całości kompozycji. Czasem jej schemat wytycza jeden QR, czasem zawiera się w niej więcej ich charakterystycznych kwadratowych sylwetek. Często zyskują inny kolor, oraz grubość nadaną im przez wysmakowane struktury malarskiej materii. Również wewnętrzne proporcje obrazów – często również w formie kwadratu – wynikają z rozmieszczenia kwadratowych modułów QR’ów. Ich dominujący, zwarty, graficzny układ wymusza geometryczną twardość i sterylną czystość kompozycji. Artysta „zmiękcza” ją malarskimi środkami wyrazu: subtelnie wyciszonymi barwami, tonami szarości wtopionych w nawarstwioną grubą biel tła, zapisem niezatartych śladów pędzla. Formalna elegancja świata „zimnej”, geometrycznej abstrakcji, pochłoniętej dążeniem do ideału estetycznego i obojętnego znaczeniowo piękna, zderza się w obrazach Rafała Urbańskiego z zaangażowaną, niejednokrotnie wysoce emocjonalną treścią, zakodowaną w namalowanych QR’ach i możliwą do odczytania przy użyciu specjalnej aplikacji. To treści nawiązujące do sztuki i problemów artystycznych — ale często także dotykające trudnych problemów egzystencjalnych i społecznych. Korzystając z nowoczesnych — i plastycznie atrakcyjnych -możliwości kodowania informacji, kielecki artysta łączy w swoich oryginalnych kompozycjach dwa, dotychczas wykluczające się, światy: świat czystej, geometrycznej sztuki nieprzedstawiającej i świat zaangażowanej literackiej wypowiedzi, kreując tym samym świat własnej, autorskiej, indywidualnej twórczości artystycznej.

Stanisława Zacharko-Łagowska
Historyk sztuki

Rafał Urbański

Rafał Urbański fot. Anna Kaleta
Rafał Urbański fot. Anna Kaleta

Rafał Urbański  (ur. 1970 r.) doktor sztuki, malarz, grafik, twórca prac multimedialnych łączących tradycyjne techniki artystyczne z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych. Obecnie zawodowo związany z Instytutem Sztuk Wizualnych UJK gdzie pełni funkcję wicedyrektora ds. naukowych oraz z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Współpracuje z Politechniką Świętokrzyską gdzie  prowadzi zajęcia dydaktyczne z projektowania graficznego i rysunku. Jest twórcą projektów plakatów, folderów, opracowań naukowych, katalogów m.in. do kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych (spektakli teatralnych i wystaw sztuki współczesnej) w Polsce i zagranicą. Autor artykułów o sztuce i komiksie. Od jedenastu lat zasiada w zarządzie ZPAP / Okręgu Kieleckiego, gdzie obecnie pełni funkcję prezesa Okręgu.

Uczestniczył w ponad stu trzydziestu wystawach w dwudziestu krajach m.in. w Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Macedonii, Litwie, Estonii, Ukrainie, Czechach, Turcji, Kanadzie, Peru, Argentynie.  Jego prace znajdują się w zbiorach galerii i muzeów w Polsce, Chinach i Rosji oraz w zbiorach organizatorów biennale grafiki w Hiszpanii, Serbii i Bułgarii.

Wybrane osiągnięcia artystyczne i nagrody

 • Nagroda Wojewody Świętokrzyskiego – za zestaw prac – Przedwiośnie 38 /2015.
 • Nagroda Targów Kielce za zestaw filmów wideo – Przedwiośnie 39 / 2016.
 • Nagroda TVP Kielce za zestaw prac malarskich i wideo – Przedwiośnie 41/ 2018.
 • Nagroda Grand Prix – Prezydenta Miasta Kielce za zestaw prac – Przedwiośnie 43 / 2020.
 • Świętokrzyska Nagroda Kultury 2020.
 • Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach – za asamblaż – Przedwiośnie 44 / 2021.
 • Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego za zestaw prac wideo na VI Piotrkowskim Biennale Sztuki / 2021.
 • Nagroda Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za osiągnięcia artystyczne w roku 2021.

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

  Adres e-mail:

  Numer telefonu (opcjonalnie):

  Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

  przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

  wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.