Przejdź do treści
Strona główna » Denar Chrobrego – od historycznej monety, do ekskluzywnego zegarka

Denar Chrobrego – od historycznej monety, do ekskluzywnego zegarka

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Denar Chrobrego to jedna z najsłynniejszych monet w historii mennictwa polskiego. Do dziś przetrwało 57 egzemplarzy, z czego zaledwie sześć znajduje się w Polsce. W tym roku zielonogórska manufaktura Polpora zaprezentowała zegarek nawiązujący do tej monety.

Denar Chrobrego
Źródło: POLPORA

XI-wieczny denar Chrobrego

Inspiracją dla zegarka Polpory była moneta emitowana w XI wieku przez mennicę książęcą Bolesława Chrobrego. Denar Chrobrego, zwany także Denar Princes Polonie, to jedna z najsłynniejszych polskich, historycznych monet. Znajdujący się na awersie napis PRINCES POLONIE to pierwszy – choć jeszcze w łacinie – zapis nazwy Polski. Znajduje się tam także ptak, co do którego od lat toczy się nierozstrzygnięty spór. Część historyków, numizmatyków i archeologów uważa, że jest to orzeł, druga część, że jest to paw, gołąb, kogut lub inny gatunek ptaka. Rewers monety zdobi krzyż.

Denar Chrobrego wybijany był ze srebra. Jego średnica wynosiła 19,2 mm, zaś masa 1,69 grama. Jednak na przestrzeni lat parametry te ulegały zmianie, powstawały wersje zbarbaryzowane. Spośród ocalałych do dnia dzisiejszego 57 egzemplarzy, zaledwie 16-20 sztuk to monety z poprawnego stempla z niepomylonymi napisami.

20 złotych Bolesław Chrobry 1925

Złota moneta Bolesław Chrobry z 1925 roku właściwie nie jest bezpośrednim nawiązaniem do denara. Wart jest jednak wspomnienia z uwagi na fakt, że wyemitował został w 900-lecie śmierci wielkiego władcy. I prawie 100 lat przed zegarkiem Polpory.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i przeprowadzeniu reformy walutowej Władysława Grabskiego z 1924 roku, ogłoszono konkurs na nowe wzory monet 10 i 20 złotych. Zwyciężył projekt Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. Choć data wybita na monecie to 1925, monety faktycznie zaczęły być bite w 1926 roku.

Na awersie monety znajduje się orzeł w koronie, wokół którego poprowadzono napisy RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz 20 ZŁOTYCH 20. Rewers przedstawia lewy profil Bolesława Chrobrego. Obok znajdują się napisy BOLESŁAW CHROBRY oraz 1025-1925, a także herb Kościesza, który był znakiem mennicy w Warszawie.

20 złotych z Bolesławem Chrobrym była monetą złotą, bitą z kruszcu o próbie 900. Choć zatem w czasie swojej emisji była to obiegowa moneta okolicznościowa, mieści się obecnie w definicji monety bulionowej, zaś z uwagi na wartość historyczną i rzadkość występowania, sprzedawana jest jako numizmat/moneta kolekcjonerska.

Źródło: POLPORA

Denar Chrobrego – zegarek Polpory

Niemal 100 lat po złotej dwudziestozłotówce z Chrobrym i prawie 1000 lat po śmierci króla, zielonogórska manufaktura zegarkowa Polpora zaprezentowała zegarek o nazwie Denar Chrobrego, który na poziomie koncepcji nawiązuje do oryginalnego denara Princes Polonie z XI wieku, ale – pod względem użytego materiału, którym jest złoto – także do dwudziestozłotówki sprzed stu lat.

Ekskluzywny zegarek wyprodukowany został w ilości zaledwie 50 egzemplarzy. Koperta wykonana jest z 28 gramów 18-karatowego złota (próba 750). Na białej tarczy znajduje się przestrzenna, złota dekoracja, będąca odwzorowaniem rewersu monety. Złote są również wskazówki i indeksy godzinowe.

Denar Chrobrego
Źródło: POLPORA

Zarówno przednie szkiełko, jak i tylny dekielek wykonane są ze szkła szafirowego. Pod deklem bije serce zegara – szwajcarski mechanizm Sellita SW-210 w wersji Top. Zegarek sprzedawany jest z dwoma paskami w zestawie: czarnym, eleganckim, z lakierowanej skóry krokodyla oraz zamszowym, brązowym paskiem typu vintage.

Zegarek Denar Chrobrego powstał w kooperacji POLPORY i Goldenmark. Dostępny jest w sieciach salonów obu firm. Ściśle limitowany nakład wynosi 50 egzemplarzy.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.