Przejdź do treści
Strona główna » Diament a cyrkonia – trzy domowe sposoby, aby je rozróżnić

Diament a cyrkonia – trzy domowe sposoby, aby je rozróżnić

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Na pierwszy rzut oka cyrkonia i diament są nie do rozróżnienia. Czy w domowych warunkach, można ocenić na własną rękę czy mamy do czynienia z kamieniem szlachetnym czy z jego tanim zamiennikiem? Istniej kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc.

Diamenty są naturalnymi minerałami. Nazwa diamentu wywodzi się od łacińskiego diamentum, co oznacza „najtwardszy”, „niepokonany”. Nazwa nawiązuje do jego twardości. W skali twardości Mohsa zajmuje on pierwsze miejsce z wynikiem 10/10. Dla porównania rubiny i szafiry plasują się przy 9, zaś szmaragdy 7,5-8. 

Cyrkonia to syntetyczny kamień ozdobny, wykorzystywany w jubilerstwie od 1973 r. Swym wyglądem przypomina do złudzenia diament. Znacznie niższa cena sprawia, że jest on wykorzystywany w biżuterii dużo częściej. Jest też dostępny dla dużo szerszego grona odbiorców.

Cyrkonia a diament – jak odróżnić

Gołym okiem jest to dość trudne. Gdy chcemy mieć absolutną pewność, najlepiej udać się do specjalisty. Ten przy użyciu specjalistycznego sprzętu oceni czy dany kamień jest naturalny, czy syntetyczny.

Za to różnice między kamieniami wyraźnie widać po kilku latach użytkowania – cyrkonia z czasem staje się mleczna, matowa, a jej brzegi mogą się delikatnie ścierać. Diament, z racji swojej niezwykłej twardości, idealnie zachowuje swój szlif. I będzie cieszył oko tak samo przez cały okres jego posiadania.

Domowe sposoby sprawdzenie naturalności kamienia

Test ciepła

Diament nie nagrzewa się. Możemy zatem wykonać szybki test, wrzucając posiadany przez nas kamień do gorącej wody. Jeśli przejmie temperaturę i będzie ją utrzymywał przez jakiś czas, będzie oznaczać to, że mamy do czynienia z cyrkonią.

Test światła

Gdy oświetlimy dokładnie cyrkonię, ta zaczyna mienić się wszystkimi kolorami tęczy. Diament natomiast powinien zawsze odbijać delikatnie stonowane barwy szarości, bieli, ewentualnie mienić się pomarańczowo-czerwoną poświatą.

Test przejrzystości

Dokonamy go tylko z kamieniami, które nie są osadzone w biżuterii. Jeśli położymy kamień na gazecie czy książce i będziemy w stanie dostrzec litery, jesteśmy posiadaczami cyrkonii. Diamenty nie są przejrzyste, więc zadanie to będzie znacznie utrudnione. W tym wypadku nie powinniśmy widzieć liter.

Cyrkonia a diament – na co jeszcze zwrócić uwagę

Pochodzenie – cyrkonia to kamień wyprodukowany w warunkach laboratoryjnych. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

Twardość – diamenty to najtwardsze kamienie, co powoduje, iż nic nie jest w stanie ich zdrapać czy porysować (z wyjątkiem innego diamentu). Cyrkonia natomiast podlega uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli zatem zależy nam na trwałości kamieni w biżuterii wybierzmy diamenty.

Czystość – diamenty występują w różnym stopniu czystości, jednak w większości biżuterii zakuwa się te, które posiadają drobne inkluzje. Nie są zatem one idealnie czyste. Wyprodukowane w warunkach laboratoryjnych cyrkonie nie posiadają skaz i zanieczyszczeń.

Pamiętajmy jednak, że ważny jest także współczynnik załamania światła, który powoduje, że głębia blasku diamentu jest znacznie większa. Warto wybrać także modele pierścionka bez zabudowanego dołu kamienia, aby światło mogło swobodnie przez niego przechodzić i jeszcze bardziej podkreślać jego piękno.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.