Nic tak nie ucieszy kobiety, jak biżuteria, a jeżeli jeszcze do tego jest złota, to szczęście może sięgać zenitu. Kolczyki, bransoletki czy łańcuszki na szyję są jak gwiazdki z nieba. Wykonane z najszlachetniejszego surowca, który od stuleci jest pożądany przez ludzi. Zarówno samo złoto, jak i złota biżuteria nieustannie zachwycają. Jednak czy wiemy, jakie próby złota są najlepszym wyborem?
Złota biżuteria – biżuterii nie jest równa. Raz jest tańsza, a raz droższa. Z czego to wynika? Bardzo dużo zależy od tego, jakiej próby posiadamy złoty wyrób. Warto przypomnieć, że próba złota informuje nas o zawartości kruszcu w stopie, wyrażonej w promilach, np. 4 – próba 500 zawiera 50,0% czystego złota. Ilość złota w stopie można również określić w karatach, gdzie 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w tym stopie, np. złoto 12-karatowe to próba 500, a 14-karatowe to właśnie kultowe 585.
Dlaczego biżuteria nie powstaje z czystego złota?
Mimo kuszącego blasku czyste złoto jest bardzo miękkie i ulega deformacji, dlatego taka postać tego kruszcu nie nadaje się do wyrobu trwałej biżuterii, która ma zachować pierwotne cechy. Wyroby jubilerskie wykonuje się ze stopów złota z innymi metalami, dzięki czemu biżuteria jest trwalsza i nie grożą jej uszkodzenia mechaniczne. Dodatki innych metali do stopów złota wpływają również na jego kolor.
Ile jest złota w złocie?
Do tworzenia biżuterii stosuje się różne próby złota. W krajach arabskich ciągle możemy znaleźć ofertę 24-karatowego złota, które nie tylko jest piękną ozdobą kobiety, ale również formą zabezpieczenia. Jednak takie precjoza mogą łatwo się niszczyć. W latach 80. było w Polsce popularne tzw. różowe złoto, przywożone w ogromnych ilościach z krajów byłego Związku Radzieckiego. Można było wówczas zaopatrzyć się w złoto o charakterystycznej różowawej barwie i nie najlepszej próbie 333 (która zawiera 33,3% czystego złota, czyli jest to złoto 8-karatowe). Obecnie w sklepach jubilerskich najczęściej dostępna jest biżuteria próby 500 (zawiera 50,0% czystego złota, czyli złoto 12-karatowe), 585 (zawiera 58,5% czystego złota, czyli złoto 14-karatowe) i próba 750 (zawiera 75,0% czystego złota, czyli złoto 18-karatowe).
Tak więc, możemy być posiadaczkami bardzo różnej biżuterii. Złote pierścionki, łańcuszki czy kolczyki będą się różnić nie tylko wzorami, cięciem czy kolorem, ale również ilością zawartego w nich złota, które nie tylko będzie wpływało na to, jak się mienią, ale również, jak się je będzie użytkowało. Dlatego tak wiele zależy od próby złota — czy ozdoba będzie trwała i solidna.
Dlaczego oznaczamy próby złota?
Złoto jest kruszcem wykorzystywanym od stuleci, przyciąga i budzi w nas chęć posiadania. Przez wieki ludzie udoskonalali sposoby na zwiększanie objętości złotych wyrobów, trwałości, mieszając złoto z innymi metalami. Dlatego wykorzystuje się próby, aby określić czystość i jakość metali szlachetnych.
Na terenie Polski pierwsze znaki probiercze były znane już w XIV wieku, natomiast najstarszy wybity został w 1455 roku przez cech złotników gdańskich. Jednak prawdziwa organizacja cechów probierczych nastąpiła w 1852, kiedy to władze carskie nałożyły obowiązek ocechowania wszystkie wyrobów z metali szlachetnych. Jak już wiemy, złoto jest bardzo miękkim metalem i należy je „utwardzać”. Między innymi dlatego stworzono system prób złota, który mierzy zawartość czystego złota w stopie.
Ilość złota w biżuterii
Oczywiście im wyższa próba stopu biżuterii, tym więcej wykorzystano czystego złota w danym stopie, jednak z uwagi na wspomniane już właściwości złota, niekoniecznie taki wyrób zyska na jakości. Zatem użycie materiału najwyższej próby może wpływać na użytkowanie biżuterii. Tak więc, próba złota jest ważnym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze biżuterii. Jednak która próba jest faktycznie najlepsza?
Niezawodna próba złota 585
Jubilerzy najczęściej polecają złoto o próbie 585, które jest najlepszym kompromisem pomiędzy wartością a trwałością wyrobu jubilerskiego. Złoty pierścionek czy bransoletka o próbie 585 (czyli wykonane z 14-karatowego złota) powstają poprzez wcześniejsze stopienie złota, srebra i niewielkiej ilości miedzi. Taka mieszanka metali powoduje, że biżuteria będzie bardziej wytrzymała i nie ulegnie mechanicznym uszkodzeniom. Nie odkształci się ani nie złamie, co ma ogromne znaczenie przy delikatnych łańcuszkach czy bransoletkach.
Biżuteria o próbie złota 585 jest rozwiązaniem dla osób poszukujących produktu dobrej jakości, a zarazem dostępnym cenowo. Złote pierścionki, łańcuszki czy kolczyki o próbie 585 będą odznaczać się wysoką jakością i trwałością. Takie dzieła jubilerskie będą nie tylko piękne i wartościowe, ale będzie można korzystać z nich na co dzień, długo ciesząc się ich pięknem.
Złoto o próbie 585 jest znakomitym wyborem na pierścionek zaręczynowy lub obrączki ślubne. Możemy być pewni, że misterne zdobienia takie jak grawerunek sentencji czy reliefy motywu roślinnego, a nawet połysk, będą znacznie trwalsze przy tej próbie złota. Biżuteria o takiej próbie pozwoli zachować indywidualny i niepowtarzalny charakter. Złoto 14-karatowe na stałe weszło do klasycznej i cieszącej się popularnością oferty wielu marek jubilerskich. Łańcuszki czy pierścionki o próbie złota 585 zawsze będą wspaniałym prezentem i pamiątką.