Przejdź do treści
Strona główna » Dlaczego warto zwrócić uwagę na srebro?

Dlaczego warto zwrócić uwagę na srebro?

Srebro od zawsze postrzegane było jako metal dla inwestorów o mniej zasobnym portfelu, tańszy zamiennik złota. To błąd – srebro i złoto, choć posiadają pewne podobieństwa, różnią się także pod pewnymi względami. I właśnie te różnice sprawiają, że srebro należy traktować nie jako alternatywę, a jako inne aktywo.

Srebro i złoto różnią się w trzech podstawowych kwestiach:

Cena srebra

Srebro jest dużo tańsze niż złoto. Dla części inwestorów jest to mankament, ponieważ oznacza to, że srebro o wartości odpowiadającej określonej ilości złota, będzie miała znacznie większą objętość, a co za tym idzie – będzie bardziej bardziej kłopotliwe w przechowywaniu i transporcie.

Z drugiej strony niższa cena to rzeczywiście niższy próg wejścia dla inwestorów o mniej zasobnym portfelu. Srebro jest bardziej dostępne od złota. Sytuację tę zmieniło pojawienie się sklepu Goldsaver, w którym 1-uncjową sztabkę złota można kupić „po kawałku”, bez wydawania jednorazowo pełnej kwoty.

Srebro przez wielu początkujących inwestorów traktowane było i jest jako aktywo, które po zgromadzeniu sensownej ilości, można wymienić na złoto (zamiast trzymać gotówkę kupują i tak szlachetny metal).

Różnice w strukturze popytu

Drugą kluczową różnicą jest to, w jaki sposób srebro jest wykorzystywane. O ile prawie połowa złota konsumowana jest w formie biżuterii, o tyle połowa srebra „zasysana” jest przez przemysł i różnego rodzaju technologie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest różnica w czynnikach, które determinują ceny obu metali, pomimo ich częściowej korelacji. 

Srebro znajduje zastosowanie w elektronice, medycynie, fotowoltaice, motoryzacji, stopach lutniczych czy katalizie chemicznej. Z czego fotowoltaika, technologie związane z AI oraz elektromobilność to trzy najdynamiczniej rozwijające się gałęzie przemysłu.

I tutaj rzecz najistotniejsza: od pięciu lat produkcja kopalni oraz recycling, nie są w stanie zaspokoić potrzeb rynku, a więc zaburzona jest równowaga pomiędzy popytem a podażą. W 2023 roku produkcja kopalni wyniosła 830,5 mln uncji (Względem 836,7 mln w 2022). W tym samym 2023 roku popyt na srebro wyniósł 1 195 mln uncji (Źródło: Silver Institute, Metals Focus).

Podatek VAT

Srebro, w przeciwieństwie do złota, obciążone jest 23-procentową stawką VAT. Jednak większość dostawców korzysta z możliwości sprzedaży srebra na VAT-marży (VAT liczony tylko od marży). Dotyczy to jednak wyłącznie monet lub produktów z drugiego obiegu (wcześniej skupionych przez dystrybutora) Dlatego najpopularniejszymi srebrnymi produktami są monety jednouncjowe, kupowane pojedynczo, na tuby (20-25 uncji) lub masterboxy (500 uncji).

Cena srebra do ceny złota

Cena złota (żółty) swój poprzedni rekord notowała w 2011 roku, na fali kryzysu z 2008 roku. Od 2013 do 2020 roku mieliśmy do czynienia z trendem bocznym, który dla części inwestorów był wielkim testem cierpliwości, a dla innych był okresem wzmożonych zakupów po dobrej cenie. Kolejne rekordy kurs złota odnotował w 2020 roku w związku z wybuchem pandemii COVID-19. Zaś w pierwszym kwartale 2024 roku, złoto kilkukrotnie wyznaczyło nowe ATH. 

W tym samym czasie cena srebra (niebieski) odnotowała swój rekord w 2011 roku (48,7 USD za uncję), a później, przez ponad dekadę nie przekroczyła 30 dolarów za uncję. Oznacza to, że choć ceny obu metali są skorelowane widać, że srebro zdecydowanie pozostaje “w tyle” za złotem.

W czasie, gdy cena złota rosła napędzana niepokojem (COVID, wojna, inflacja), cena srebra była ściągana w dół m.in. przez tłumienie działalności gospodarczej i przemysłu w okresie pandemii i lockdownów, a także w kolejnych latach.

Zatem co z tym srebrem?

Walka z inflacją i wysokie stopy procentowe stanowią zagrożenie dla gospodarki, a co za tym idzie, dla działalności przemysłu. Jest to czynnik, który w dalszym ciągu działa na niekorzyść srebra, jednakże na horyzoncie widzimy już możliwość obniżania stóp procentowych przez największe banki centralne świata. 

Potencjalne obniżki stóp procentowych oraz głęboka nierównowaga pomiędzy popytem a podażą (na korzyść tego pierwszego) oraz fakt, że od srebra uzależnione są tak perspektywiczne branże jak OZE, AI oraz elektromobilność, każe przypuszczać, że srebro posiada duży potencjał do wzrostu wartości. Jednocześnie obecny poziom cen srebra znajduje się w okolicach 30 USD za uncję, zatem jest daleki od historycznych maksimów tego metalu.  

Z tej okazji Goldenmark przygotował także specjalną ofertę dla wszystkich tych, którzy chcieliby wzbogacić swój portfel o srebrne monety:

Powyższy tekst nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu art. 42 ust. 1 i art. 76 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz. U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn. zm). Ma on na celu jedynie edukację. Pamiętaj, że to Ty jesteś swoim najlepszym doradcą finansowym i podejmujesz decyzje na własną odpowiedzialność. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych pieniędzy.