Przejdź do treści
Strona główna » Dziennik pokładowy Krzysztofa Kolumba – unikatowe faksymile

Dziennik pokładowy Krzysztofa Kolumba – unikatowe faksymile

Umów rozmowę z naszym ekspertem

„In nomine domini nostri Ihesu Christi” – w imię Pana Naszego Jezusa Chrystusa – tymi słowami rozpoczyna się Dziennik Pokładowy, którego faksymile dostępne jest w ofercie Goldenmark. Jest to zapis jednego z największych odkryć geograficznych, a jednocześnie najważniejszy dziennik pokładowy w historii świata.

Rękopis opisuje pierwszą wyprawę do Nowego Świata, w jaką udał się Krzysztof Kolumb. Jest to najważniejsze źródło wiedzy o odkryciu Ameryki. Do dziś nie został znaleziony jego oryginał, a to, co posiadamy, to jedynie konspekt kopii zaginionego oryginału, sporządzony przez największego historyka epoki – Bartolomeo de Las Casas.

Historia Dziennika jest równie zagmatwana i tajemnicza, jak historia samego Kolumba. Na temat jego autentyczności oraz znaczenia napisano już bardzo dużo, łącznie z tym, że podważono jego autentyczność i zarzucono Las Casasowi mistyfikację. Istnieje jednak wiele przesłanek zdających się potwierdzać, że Dziennik rzeczywiście istniał, zaś kopia utworzona przez Las Casasa jest wierna.

Istnienie Dziennika potwierdzają listy do władców Hiszpanii od Kolumba, w których mowa jest o konieczności wykonania kopii Dziennika (zapewne tej, którą sporządził Las Casas). W liście z lutego 1502 roku do Papieża Aleksandra VI Kolumb pisze o chęci stawienia się przed nim ze swoją dokumentacją odkrycia, prowadzoną od pierwszego dnia podróży.

Faksymile zawiera zarówno wierną kopię konspektu Dziennika stworzoną przez Las Casasa, jak i kopię listu do władców Hiszpanii, która ukazała się drukiem w 1494 roku. Zawiera także dwie mapy: Mappa mundi Krzysztofa Kolumba oraz mapę świat Juana de la Cosa. Nakład tego unikalnego dzieła wynosi 399 egzemplarzy i gwarantowany jest przez certyfikat notarialny.

Dziennik Pokładowy Krzysztofa Kolumba
Dziennik Pokładowy Krzysztofa Kolumba

Wyprawy Kolumba

Wyprawy Kolumba przyczyniły się nie tylko do odkrycia „Nowego Świata”. Dały także początek nowemu światu w pełnym tego słowa znaczeniu: geograficznym, politycznym, społecznym, kulturowym oraz przyrodniczym. Wprawiły w ruch koło procesu europejskiej kolonizacji obu Ameryk oraz licznych, globalnych zmian o dużym znaczeniu.

Z uwagi na skrytość Kolumba nie można z całą pewnością stwierdzić, jaki był jego prawdziwy cel, dokąd zmierzał i w czyim interesie działał. Wiele źródeł potwierdza, że Kolumb nie był pierwszym Europejczykiem na amerykańskim lądzie, jednak to właśnie jego wyprawa na trwałe zapisała się w historii, zaś rok 1492 został uznany za rok odkrycia Ameryki.

Sam Dziennik wyprawy według Manuela Rosy zawiera całą masę celowych fałszywych tropów wymieszanych z faktami. Całość tworzy obraz pełen sprzeczności i rodzi wiele pytań.

Dziennik Pokładowy Krzysztofa Kolumba
Dziennik Pokładowy Krzysztofa Kolumba

Zagadka korzeni Kolumba

Kolumb do dziś pozostaje postacią kontrowersyjną i tajemniczą. Nieznane pozostaje jego pochodzenie. Niektóre hipotezy sugerują, że był Włochem pochodzącym z Genui, inne, że był Portugalczykiem, Grekiem czy nawet Szkotem. Jedna z teorii sugeruje również polskie pochodzenie. Podróżnik był skryty i nie chwalił się swoimi korzeniami, zatem kwestia ta do dziś pozostaje nierozstrzygnięta.

Wiadomo natomiast, że był on znakomicie wykształcony i władał kilkoma językami. Wykształcenie zdobywał w dobrych szkołach lub u najlepszych mistrzów. Znał klasyczną literaturę, dzieła Ptolemeusza i Marinusa. Był także znakomitym mówcą i strategiem.

Polski ślad

Autorem hipotezy o rzekomych polskich korzeniach Kolumba jest Manuel Rosa, badacz i autor książek o Kolumbie. Sprawdzał on dogłębnie każdą hipotezę. Jedną z tych, których prawdopodobieństwa nie udało mu się wykluczyć jest ta, że Kolumb był synem Władysława III Wareńczyka – króla Polski, który zginął (lub zaginął) w bitwie pod Warną w 1444 roku. Jego ciała nigdy nie odnaleziono mimo, iż było ono łatwe w identyfikacji – Wareńczyk miał 6 palców u jednej ze stóp.

Według legendy sułtan turecki miał przechowywać głowę zabitego króla w słoju z miodem, jednak i tu pojawia się problem: wenecki poseł, który widział to trofeum, podkreślał, że głowa należała do blondyna, podczas gdy Wareńczyk był ciemnowłosy. 

Zdaniem Manuela Rosy król mógł zbiec na portugalską Maderę, gdzie ukrywał się jako Henrique Alemão (Henryk Niemiec). W późniejszych notkach i listach zostawionych przez Kolumba pojawia się kilka poszlak zdających się potwierdzać tę wersję. W 1450 roku dwaj polscy franciszkanie zostali wysłani na Maderę. Przysięgali później na Biblię, że spotkali Władysława Wareńczyka i bezskutecznie usiłowali nakłonić go do powrotu.

Warto dodać także, że Kolumb był rudy, miał jasną karnację, niebieskie oczy i orli nos. Występuje więc spore podobieństwo do zaginionego króla Polski. Nie są to też typowe cechy mieszkańca Włoch, Portugalii czy Grecji.

Aktualnie Rosa stara się uzyskać pozwolenie na pobranie DNA ze szczątek ojca Wareńczyka – Władysława Jagiełły. Prowadzone są także badania DNA Kolumba.

Dziennik Pokładowy Krzysztofa Kolumba
Dziennik Pokładowy Krzysztofa Kolumba

Faksymile

Dziennik Pokładowy Krzysztofa Kolumba w oprawie jubilerskiej ozdobiony został ośmioma kopalami kolumbijskimi i jednym kamieniem Larimar. Oprawa wykonana jest ze skóry naturalnej, z oryginalnym złotym tłoczeniem. Technologia, jaką posłużono się przy produkcji faksymile, jest rzeźbienie w papierze, połączone z ręcznym postarzaniem.

W komplecie znajduje się List Kolumba do hiszpańskich monarchów Ferdynanda i Izabeli Katalońskiej, który oprawiony został w naturalną skórę oraz ręcznie barwiony papier, zdobiony oryginalnym herbem. Powstał on na podstawie inkunabułu liczącego 72 strony, wydrukowanego w języku łacińskim w 1494 roku. Zdobi go sześć drzeworytów mistrza Haintz’a Narra ukazujących: portret króla Hiszpanii Ferdynanda II z tarczami herbowymi Kastylii i Leonu, lądowanie na Hispanioli (Haiti), imaginacyjną mapę wysp odkrytych przez żeglarza, budowę fortu la Navidad, herb Kastylii oraz statek pod pełnymi żaglami na oceanie.

Mappa Mundi Kolumba to faksymile dwustronnej, wykonanej na pergamenacie, ręcznie wycinanej i starzonej mapy, której oryginał został zaprezentowany w 1925 roku na Międzynarodowym Kongresie Geografów w Kairze przez Charlesa de La Ronciere. Dyskusje odnośnie tego, czy Kolumb rzeczywiście mógł być autorem mapy trwają do dziś. Wiele śladów i poszlak wskazuje jednak, że autorem mapy mógł być legendarny podróżnik.

W zestawie znajduje się także mapa świata autorstwa Juana de la Cosa. Również wykonana na pergamenacie, ręcznie wycinana i starzona. Dodatkowo jeszcze oprawiona została w postarzaną skórę cielęcą.

Dziennik i list znajdują się w ekskluzywnej, drewnianej skrzyni. Mapy posiadają dedykowaną skórzaną tubę. Dodatkowo w zestawie znajduje się książka z komentarzami, rękawiczki oraz numerowany certyfikat notarialny, potwierdzający, że jest to jeden z 399 egzemplarzy tego unikalnego faksymile.

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2021/2022

Dziennik pokładowy Krzysztofa Kolumba – unikatowe faksymile

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.