Przejdź do treści
Strona główna » FED przyniósł w lutym korektę rynkom akcji i złotu. Rosną obawy o recesję

FED przyniósł w lutym korektę rynkom akcji i złotu. Rosną obawy o recesję

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Po styczniowych wzrostach luty przyniósł złotu sporą korektę. Na początku miesiąca uncja wyceniana była na 1 950 USD, na koniec 1 827, a więc obniżka wyniosła ponad 100 USD. Podobnie sytuacja wyglądała w polskiej walucie. Na przestrzeni miesiąca cena złota spadła z 8 347 do 8 126 PLN.

Analiza

W głównej mierze motorem kształtowania cen złota pozostaje dolar amerykański. Styczeń upłynął pod znakiem oczekiwania na powolne łagodzenie polityki pieniężnej. Przemawiały za tym pozytywne odczyty inflacji oraz negatywne dane gospodarcze. Luty przyniósł pewien zwrot – odczyty makroekonomiczne były gorsze, za to inflacja rozczarowała. 

Wpłynęły na to komunikaty ze strony FED i oczekiwania rynków co do dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych – gdy ryzyko ze strony inflacji wydaje się wyższe, FED przyjmuje bardziej „jastrzębią” postawę. Wpływa to na umocnienie się dolara kosztem złota, ale także rynków akcyjnych – najważniejsze indeksy na Wall Street – S&P500 (minus 2,5 proc.), Dow Jones (ponad 4 proc. na minusie) i Nasdaq (ponad 1 proc.) – również mają za sobą niezbyt udany miesiąc. 

W wywiadzie dla Mexico Business News Juan Carlos Artigasa, kierownik działu badawczego Światowej Rady Złota podkreśla strategiczną rolę złota wynikającą z jego dwoistej natury. Z jednej strony złoto pozostaje aktywem służącym inwestowaniu lub lokowaniu i ochronie majątku. Z drugiej jest także dobrem konsumpcyjnym – wykorzystywane jest w dużej mierze w branży biżuteryjnej, a także w wielu gałęziach przemysłu i technologii. Regularne raporty przedstawiające strukturę popytu na rynku złota obrazują, jak te dwa aspekty równoważą się w zależności od sytuacji. 

Artigasa kreśli trzy potencjalne scenariusze na najbliższą przyszłość: krótkotrwała, płytka recesja, głębsza recesja lub „miękkie lądowanie”, a więc sytuacja, w której bankom centralnym (w szczególności chodzi o FED) uda się wcelować idealnie pomiędzy sprowadzenie inflacji w okolice celu (2 proc.) a niewprowadzenie gospodarki w recesję. Ten trzeci scenariusz wydaje się najmniej prawdopodobny, jednak stwarza on najlepsze prognozy dla złota w kontekście konsumpcyjnym (biżuteria, elektronika). W dwóch pozostałych scenariuszach lokacyjna rola złota odegra istotniejszą funkcję.

Obecnie znajdujemy się w momencie, gdy określenie najbardziej prawdopodobnego scenariusza jest jeszcze niełatwym zadaniem. Stąd też dolar jako najpłynniejsze aktywo, jawi się jako najatrakcyjniejsza forma krótkotrwałego przechowywania wartości – w każdym momencie można podjąć decyzję, w jakim aktywie można go ulokować.

Niezależnie od kontekstu światowego, warto mieć na uwadze sytuację w Polsce. Według prognoz inflacja, w szczególności bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii – w dalszym ciągu pozostaje podwyższona, również względem innych, europejskich gospodarek. 

Wstępny odczyt inflacji za styczeń wyniósł 17,7 proc. W lutym ma on wynieść ok. 19 proc., ale nie więcej niż 20 proc. – dane ostateczne poznamy z pewnym opóźnieniem. Jednak wg prognoz, inflacja CPI od marca ma zacząć spadać dynamicznie, do ok. 10 proc. w połowie roku i 8 proc. w grudniu. Dla porównania, u naszych zachodnich sąsiadów inflacja w styczniu i lutym wyniosła 8,7 proc. 

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.