Przejdź do treści
Strona główna » Firmowe galerie sztuki – nowy, światowy trend

Firmowe galerie sztuki – nowy, światowy trend

Kupuj sztabkę

Sztuka kusi nie tylko wytrawnych kolekcjonerów i miłośników estetycznych wrażeń, ale również właścicieli dużych firm i korporacji. Wielkie marki, jak choćby instytucje finansowe, systematycznie budują firmowe kolekcje dzieł sztuki. Nie służą one jedynie upiększeniu przestrzeni. Budują wizerunek firmy. Są też formą inwestycji.

Banki i instytucje finansowe to najwięksi posiadacze kolekcji sztuki. I nie jest to trend ostatnich lat. Poprzez sztukę firmy podkreślają swój status, zaangażowanie w unikatowe rzemiosło i kulturę, jak również zabezpieczają swój kapitał – bądź co bądź jest to dywersyfikacja portfolio.

Kolekcje bankowe

Jedną z największych kolekcji korporacyjnych posiada międzynarodowy bank UniCredit, obejmujący ponad 60 tys. dzieł sztuki, w tym ok. 4 tys. obrazów historycznych i współczesnych. Firma jest również aktywnie zaangażowana w promocję sztuki.

Szwajcarskie przedsiębiorstwo finansowe UBS może poszczycić się również aktywną historią kolekcjonowania sztuki i wspierania artystycznych przedsięwzięć na całym świecie. Koncentrują się na działaniach promocyjnych, kolekcjonerskich i edukacyjnych głównie w nurcie sztuki współczesnej. Posiadają imponującą kolekcję ponad 35 000 obiektów, w tym dzieła najnowszych talentów wschodzących oraz najważniejszych artystów ostatnich 50 lat.

Jedną z najstarszych kolekcji posiada bank Monte dei Paschi di Siena. Za początkową datę tworzenia kolekcji uważa się rok 1481, kiedy Benvenuto di Giovanni del Guasta otrzymał polecenie namalowania Matki Bożej Miłosierdzia, co czyni ją najstarszym korporacyjnym programem artystycznym. Jak również, to jeden z najlepszych przykładów wkładu w dziedzictwo sztuki sieneńskiej. Program artystyczny banku opiera się na wspaniałej kolekcji ponad 27 600 dzieł sztuki, w tym obrazów, rysunków, litografii, rzeźby i eleganckich mebli, pochodzących od XIV wieku do XX wieku.

Firmy z innych branż

Norweska firma telekomunikacyjna Telenor od 1998 roku buduje kolekcję, która obejmuje międzynarodową i nordycką sztukę współczesną. We wrześniu 2002 r. Telenor ASA oficjalnie otworzył swoją nową siedzibę w Fornebu, zaprojektowaną przez architekta Scotta Wyatta. Firma przeznaczyła 3,55 miliona funtów na dekorację artystyczną, postrzeganą jako istotne aspekty nowego budynku.

Na kontynencie Afrykańskim jedną z najistotniejszych kolekcji stanowi Art Telkom, która nawiązuje głównie do historii RPA. Częścią filozofii biznesowej Telkom jest zamiłowanie do zachowania unikalnego dziedzictwa artystycznego tego kraju.

Japońska firma Shiseido działająca w branży kosmetycznej, w 1978 roku otworzyła The Shiseido Art House – dom sztuki. Zgromadzona jest w nim niezwykła kolekcja dzieł sztuki współczesnej, którą firma regularnie wystawia na publicznych wystawach. Zbiory obejmują obrazy w stylu japońskim (nihonga), obrazy olejne, akwarele i inne.

Sztuka jako narzędzie wizerunkowe

Zbiory sztuki w korporacjach to nie tylko inwestycja. Są one również doskonałym narzędziem budowania dobrego wizerunku przedsiębiorstwa. Sztuka jest ponadczasowa, dlatego tak chętnie sięgają po nią banki, podkreślając takie aspekty swojej działalności jak stabilność i długofalowość działań.

Sztuka jako element wystroju siedziby firmy, buduje także pozytywny obraz w innych aspektach. W oczach klienta premium, instytucja, która zdobi swe mury dziełami sztuki, zyskuje na eksperckości, zaś zaangażowanie w promowanie sztuki i artystów zahacza o – tak ceniony dziś – obszar CSR.

Julia Bakalarz

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.