Przejdź do treści
Strona główna » Gdzie przechowywane jest polskie złoto?

Gdzie przechowywane jest polskie złoto?

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Według październikowych danych Światowej Rady Złota, polskie rezerwy złota wynoszą obecnie 314,4 t (dane za sierpień). Doliczając wrześniowe – jeszcze nie ujęte w raporcie – zakupy, jest to już ok. 333 ton – więcej niż wynoszą rezerwy Wielkiej Brytanii czy Austrii. Gdzie znajduje się to złoto?

Ze względu na uwarunkowania historyczne (II wojna światowa i ewakuacja polskiego złota), do 2019 roku nasze rezerwy złota znajdowały się wyłącznie w skarbcu Banku Anglii w Londynie. Jest to dwupoziomowy skarbiec, w którym swoje złoto przechowuje ponad 70 banków centralnych z całego świata, a także instytucje komercyjne. 

Szacuje się, że w Banku Anglii znajduje się ok. 20 proc. złota, które jest obecnie w posiadaniu banków centralnych (przypomnijmy – łącznie 35 683,8 ton). Złoto w Banku Anglii przechowywane jest w postaci sztab bankowych Good Delivery (12,5 kg) i – według zapewnień NBP – polski depozyt jest depozytem alokowanym, co oznacza, że jesteśmy właścicielami konkretnych sztabek, o konkretnych numerach seryjnych. 

Zakupy złota i repatriacja

Do 2018 roku Polska posiadała 102,97 ton złota, które przechowywane były w Banku Anglii. Od 2018 roku rozpoczęła się seria zakupów – rezerwy zostały zwiększone do 228,18 t, jednocześnie jeszcze w 2017 roku NBP zakomunikował chęć repatriacji polskiego złota. 

W 2019 roku odbyła się operacja przeniesienia 100 ton złota do Polski. Operacja odbyła się w wielkiej tajemnicy, ale po fakcie odbiła się szerokim echem w mediach. Przeprowadzona została w ośmiu transzach po 12,5 t, a później Prezes NBP Adam Glapiński ujawnił, że brało w niej udział kilkaset osób.

100 ton złota – w owym czasie prawie połowa polskich rezerw kruszcu – trafiło do skarbców Narodowego Banku Polskiego w Warszawie i Poznaniu, choć – jak zapewniał Adam Glapiński w czasie konferencji – „mamy kilkanaście miejsc w Polsce, które odgrywają rolę skarbca, gdzie nasze rezerwy są bezpieczne”. Zatem na dobrą sprawę nie mamy absolutnej pewności, że w Polsce złoto znajduje się tylko w tych dwóch lokacjach.

Według ostatnich doniesień (o czym nieco niżej), od 2023 roku część polskich rezerw złota przechowywanych jest także w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

Zakupy po 2019 

Choć NBP deklarował chęć repatriacji kolejnych transz złota, póki co nie ma oficjalnych informacji potwierdzających, aby do tego doszło. Doszło natomiast do kolejnych zakupów.

W drugim kwartale 2021 roku zwiększyliśmy rezerwy z 228,66 t do 231,77 t, jednak w pierwszym kwartale kolejnego roku sprzedaliśmy część złota i wróciliśmy do wcześniejszego poziomu. Kolejne zakupy rozpoczęły się już w 2023 roku i w kilku transzach doszliśmy do obecnego poziomu 314,4 t. 

Dlaczego trzy lokalizacje?

Większość państw świata unika trzymania całych rezerw złota w jednym skarbcu. Wśród nielicznych wyjątków wymienić można Stany Zjednoczone, które posiadają największe rezerwy złota – 8 133,46 ton. Jednak są one rozbite pomiędzy Fort Knox w stanie Kentucky, a Nowym Jorkiem.

Londyn oraz Nowy Jork są miejscami, gdzie najczęściej przechowywane są zagraniczne rezerwy złota, choć w ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele państw podjęło decyzję o sprowadzaniu części lub całości swoich rezerw. W ciągu ostatniej dekady wśród tych krajów znalazły się Niemcy, Austria czy Holandia.

Argumentem za przechowywaniem rezerw za granicą jest bezpieczeństwo – polskie złoto było ewakuowane z kraju w 1939 roku, by nie trafić w ręce Niemców i Rosjan. Przebyło długą i burzliwą drogę, by w końcu trafić do Banku Anglii. 

Jednak trzymanie złota w obcym skarbcu również ma swoje wady. Przekonał się o tym chociażby prezydent Wenezueli Nicolas Maduro, który potajemnie wyprzedawał rezerwy Wenezueli i w pewnym momencie Bank Anglii odmówił mu wydania wenezuelskiego złota

Z naszej perspektywy przechowywanie rezerw złota w Polsce, w Anglii oraz jak się okazuje, również w Nowym Jorku (od 2023), ma na celu przede wszystkim dywersyfikację, ograniczenie ryzyka geopolitycznego, a jednocześnie zagwarantowanie stałego dostępu do części rezerw, co wydaje się być podejściem racjonalnym. 

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.