Wystawa DISCURSIVE GEOMETRY & MORE jest prezentacją dzieł 8 artystów należących do międzynarodowego nurtu Discursive Geometry, którego sztuka obrazuje różnorodne związki z rzeczywistością. Jest to pierwsza wystawa Geometrii Dyskursywnej, której uczestnicy reprezentują tylko jeden kraj – Polskę, bowiem dotychczasowe prezentacje tego nurtu były zawsze międzynarodowe.


Na wystawie można zobaczyć malarstwo, grafikę, papierowe reliefy, obiekty przestrzenne i ceramikę, które prowadzą iluzyjną grę z naszą percepcją (Agnieszka Wasiak), sugerują związki z pejzażem (Grzegorz Mroczkowski, Magdalena Snarska), z codzienną rzeczywistością (Joa Zak) oraz z symboliką i tradycją konstruktywizmu (Tadeusz Mysłowski). Można zobaczyć także takie, które odnoszą się do symulacji sztucznego życia (Przemek Suliga), obrazowania bazy danych związanych z wagą ciała (Tomasz Jędrzejko) czy zachęcają do odkrywania treści (Mark Starel). Wszystkie dzieła charakteryzuje ład geometrycznych form i harmonia ich struktury, osiągane różnymi środkami wyrazu.

Wernisaż: 18.03.2022 r., g. 19:00
Wystawa: 18.03-30.04.2022
Plac Konstytucji 6, Warszawa
Geometria Dyskursywna jest nurtem we współczesnej sztuce geometrycznej, którego cechą jest umiejętność wchodzenia w inne dyskursy niż tylko własny. Twórcą nurtu jest prof. Wiesław Łuczaj (aka Mark Starel), który w 2011 roku zainicjował nową ścieżkę rozwoju sztuki geometrycznej w stronę silnego zaakcentowania warstwy tematycznej dzieł, zerwania z postulatem poszukiwania zasad uniwersalnych i postawienia na sztukę z wyraźnymi referencjami do codziennej rzeczywistości.
Początkowo Geometria Dyskursywna rozwijała się jako ruch europejski. Obecnie w jej kręgu pozostaje kilkuset artystów z ponad 30 krajów świata, którzy czerpią inspiracje z aktualnych dyskursów społecznych, humanistycznych i z obszaru nauk ścisłych. Przykładowe obszary tematyczne to m.in.: bazy danych/CH-ART, biomimetyka, codzienność, kod/algorytm/procedura, mapping, pejzaż, miasto, architektura, massmedia, re-konstrukcja/dekonstrukcja, rzeczywistość statystyczna, człowiek jako baza danych, słowa i dźwięki, sport, waga ciała, systemy matematyczne, sztuczne życie, rzeczywistość jako symulacja.
Międzynarodowa grupa artystów tworzących w obrębie Geometrii Dyskursywnej nie formułuje wspólnego programu. Impulsem do grupowych wystąpień jest zbieżność dotychczasowych doświadczeń twórczych, sytuujących się na granicach Geometrii Dyskursywnej i różnych tendencji geometrycznych (sztuki konkretnej, konstruktywistycznej, hard edge, minimal art, op-art, non-objective i innych), jak też na styku sztuki oraz mapowania i wizualizacji danych.
Uczestnicy wystawy
- Tomasz Jędrzejko
- Grzegorz Mroczkowski
- Tadeusz Mysłowski
- Magdalena Snarska
- Mark Starel
- Przemek Suliga
- Agnieszka Wasiak
- Joa Zak

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023
