Przejdź do treści
Strona główna » Wielcy Jubilerzy: Harry Winston

Wielcy Jubilerzy:
Harry Winston

Mając 12 lat, rozpoznał w lombardzie dwukaratowy szmaragd, kupił go za 25 centów, a dwa dni później sprzedał za 800 dolarów. W późniejszym życiu Harry Winston nazywany był „Królem diamentów”, zaś jego firma stała się jedną z najbardziej uznanych w branży luksusowej biżuterii i zegarków.

Salon Harry Winston w Bal Harbour
Salon Harry Winston w Bal Harbour, Fot. Phillip Pessar, flickr.com, CC BY 2.0

Harry od najmłodszych lat miał do czynienia z biżuterią. Jego ojciec miał mały sklep jubilerski, w którym Harry pracował jako nastolatek. Dobrym okiem wykazał się, wypatrując szmaragd w lombardzie.

W 1920 roku otworzył swój pierwszy sklep w Nowym Jorku. Jednak budowanie biżuteryjnego imperium rozpoczął na dobre sześć lat później, gdy udało mu się zakupić za 1,2 mln dolarów kolekcję biżuterii po zmarłej dwa lata wcześniej żonie magnata kolejowego Collisa Huntingtona, pani Arabelli Huntington. Zgromadziła ona przez lata jedną z najbardziej prestiżowych kolekcji biżuterii, głównie od paryskich jubilerów, w tym od Cartiera.

Harry zwrócił uwagę, że biżuteria – choć prestiżowa – miała dość przestarzałe i niemodne wzornictwo. Sam zaprojektował biżuterię w bardziej współczesnej stylistyce, pokazując przy tym swoje wyjątkowe umiejętności. W tym celu również, w 1932 roku założył firmę Harry H. Winston Jewels Inc., która istnieje do dnia dzisiejszego, produkując prestiżową biżuterię i zegarki.

Król diamentów

Harry Winston był jednym z najbardziej znanych jubilerów na świecie. W filmie „Mężczyźni wolą blondynki” z 1953 roku, Marilyn Monroe wykonuje piosenkę „Diamonds Are a Girl’s Best Friend” (Diamenty są najlepszym przyjacielem dziewczyny). W jednej z linijek tekstu piosenki padają słowa „mów do mnie Harry Winston, opowiedz o tym!”.

The Hope, Fot. Julian Fong, CC-BY-SA-2.0
The Hope, Fot. Julian Fong, CC-BY-SA-2.0

Harry Winston był także jednym z ostatnich właścicieli diamentu The Hope. Zakupił go wraz z kolekcją diamentów Evalyn Walsh McLean, po jej śmierci, w 1949 roku. Diament Hope spędził u Winstona niemal dekadę. W 1958 roku podarował go Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian w Waszyngtonie.

Następne pokolenie

Po śmierci Harry’ego w 1978 roku, firmą zajęli się jego synowie Ronald i Bruce, którzy jednak nie rządzili zgodnie. W 2000 roku Ronald wraz z zewnętrznym inwestorem Fenway Partners, wykupił udziały Bruce’a za kwotę 54,1 mln USD.  

W 2013 roku Harry Winston Inc. sprzedał swoją markę luksusową szwajcarskiej grupie Swatch. Transakcja obejmowała markę, wszystkie działania związane z biżuterią i zegarkami, salony sprzedaży na całym świecie oraz firmę produkcyjną w Genewie.

Tym samym Harry Winston dołączył do innych producentów zegarków, będących własnością Swiss Group, w tym ETA, Blancpain, Breguet, Glashütte Original, Omega, Longines, Tissot, Mido, Hamilton, Certina czy Rado.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.