Przejdź do treści
Strona główna » Fascynująca historia pierścionka zaręczynowego

Fascynująca historia pierścionka zaręczynowego

Większość kobiet prędzej czy później ozdobi swoją dłoń pierścionkiem zaręczynowym. Ile jest par na świecie, tyle jest historii jego wręczania. Od klasycznych, z klękaniem i kwiatami, do ekstremalnych i szalonych zaręczyn np. w czasie skoku na bungee. Poznajcie fascynującą historię pierścionka zaręczynowego.

Szczególnie w kulturach zachodnich, pierścionek zaręczynowy oznacza, że osoba nosząca go jest zaręczona. W Polsce, ów ozdoba jest noszona na prawej ręce, w Wielkiej Brytanii na lewej. W krajach skandynawskich, od momentu zaręczyn kobieta nosi na lewej dłoni obrączkę, do której pan młody w trakcie ceremonii ślubnej dokłada drugą – identyczną. Natomiast na Węgrzech kobiety otrzymuje obrączkę, którą do momentu ślubu nosi na lewej dłoni, po nim zaś przekłada na prawą.

Czytaj także: Pierścionek zaręczynowy na walentynki? Stwórz swój własny!

Pierścionki w starożytności

Za prekursorów pierścienia zaręczynowego najczęściej uznawani są starożytni Egipcjanie, od których z kolei tradycję tę przejęli starożytni Grecy. Jednak najlepiej zbadana jest jego historia z czasów starożytnego Rzymu.

W II w. p.n.e. rzymskie narzeczone otrzymywały dwa pierścienie: złoty, do noszenia publicznie, i żelazny, do noszenia w domu podczas wykonywania obowiązków domowych.

Jak wiadomo, starożytni Rzymianie – zarówno kobiety, jak i mężczyźni – szczególnie gustowali w biżuterii i ozdobach. Toteż wielu z nich nosiło żelazne pierścienie. Natomiast senatorom, którzy służyli jako ambasadorowie, przyznawano złote pierścienie, uwierzytelniające ich funkcję za granicą. Z czasem przywilej noszenia złotych pierścieni został rozszerzony także na innych urzędników państwowych, a następnie również i na wojskowych.

Czytaj także: Ślub i wesele – co zrobić, żeby nie porwały was koszty?

Kamienie szlachetne i pierścionki zaręczynowe

W średniowieczu uznawano, że pierścionek zaręczynowy jest informacją dla innych kandydatów na męża, że dana kobieta już została obiecana na żonę. Osoby, które były zamożne, mogły pozwolić sobie na pierścienie zdobione kamieniami szlachetnymi. Szafiry były faworyzowane, ponieważ symbolizowały romantyczną miłość, prawdę i zaangażowanie. Pierścienie z szafirem były również testerem wierności wybranki. Uznawano, że kamień zmieni swój kolor jeżeli wybranka w swych zamiarach jest nieszczera.

U schyłku średniowiecza po raz pierwszy odnotowano zaręczyny, kiedy to zaręczony został pierścionek z brylantem. Austriacki arcyksiążę Maksymilian podarował taki pierścień Marii z Burgundii w 1477 roku. To wydarzenie wpłynęło na osoby z zamożnych klas społecznych, które uczyniły z niego popularną modę.

Z czasem pierścionki zaręczynowe ulegały lekkim modyfikacjom. W elżbietańskiej Anglii popularny był bliźniaczy pierścień (ang. gimmal ring, gimmel ring) składający się z dwóch lub trzech obręczy, które mogły być połączone w jedną całość. Para zaręczona nosiła po jednej obręczy. W czasie zaślubin pierścionek był łączony w jedną formę.

Mimo, że w czasach reformacji obrączka zastąpiła pierścień zaręczynowy, Marcin Luter ofiarował wybrance Catherine Bora pierścień bliźniaczy z napisem „Kogo Bóg połączył, niech nikt nie rozdziela”.

Czytaj także: Złoty prezent na ślub

Pierścionki haremowe

Warto przy tej okazji wspomnieć o pierścionkach haremowych, złożonych z wielu połączonych pasm poszczególnych kamieni szlachetnych, które miały symbolizować poszczególne cechy wybranki. Według popularnej legendy, istniał również zwyczaj dawania pierścionków puzzli, składających się z poszczególnych elementów. Taki pierścionek w razie zdjęcia z palca miał się rozpaść na mniejsze obrączki np. gdyby kobieta chciała ukryć stan zamężny – ponowne założenie i odpowiednie połączenie części było niemożliwe.

W XX wieku firma De Beers stworzyła kampanię marketingową, która miała duży wpływ na pierścionki zaręczynowe z diamentami. W 1947 roku wprowadzając slogan „diament jest wieczny”, kampania De Beers chciała przekonać swoich klientów, że pierścionek zaręczynowy jest niezbędny, a diament jest najlepszym kamieniem dla tego rodzaju biżuterii.

Dziś wybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego jest nie lada wyzwaniem. Ale przed panami stoi również coraz więcej możliwości np. można taki pierścionek złożyć z wybranych przez siebie komponentów – złotej oprawy oraz wybranego brylantu, co jest o tyle trudne, że podobno nie istnieją dwa takie same kamienie.

Każdy kamień jest inny i wyjątkowy, podobnie jak każda kobieta. Dlatego warto poświęcić odrobinę więcej czasu na to, by wybrać właściwy diament.

Sprawdź ofertę diamentów w sklepie Goldenmark

Photo by Esther Tuttle on Unsplash