Przejdź do treści
Strona główna » Historie miłosne pierścionków 

Historie miłosne pierścionków 

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Nie mają początku ani końca – symbolizują nieskończoność i niekończącą się miłość. Dawniej były ważnym elementem zrękowin (uroczystości zapowiadającej rychłe zaślubiny). Dziś często wręczane są nie tylko w momencie zaręczyn, ale też bez okazji, jako dowód zaangażowania w związek. Pierścionki – których historia sięga antyku – wywołują i zachowują (!) silne emocje. O tradycji ich wręczania przypomina wiele XVI- oraz XVII-wiecznych wierszy i sztuk teatralnych. Fragmenty dzieł, np. szekspirowskich, uświetniły z kolei niejedne zaręczyny – niegdyś zakochani chętnie utrwalali je na pierścionkach w formie grawerunku (popularne były „posie rings”). Jak wybrać i wręczyć najpiękniejszy symbol miłości, by jak najlepiej opowiedział historię wyjątkowych uczuć?

Pierścionek obietnicy/ pierścionek przedzaręczynowy/ promise ring

Chcąc wyrazić swoje uczucia na początku związku, jeszcze przed wręczeniem pierścionka zaręczynowego, podarować można pierścionek przedzaręczynowy. Okazji do tego jest wiele – promise ring może przypominać partnerowi o przełomowym wydarzeniu w Waszym życiu, np. o pierwszym wspólnym wyjeździe czy o zamieszkaniu razem. Często prezentowany jest nie tylko kobietom, ale też mężczyznom. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie planują oświadczyn i ślubu, ale chcą wyznać drugiej osobie miłość i to upamiętnić.

Jaki powinien być pierścionek obietnicy?

W przeciwieństwie do pierścionka zaręczynowego, który zazwyczaj zdobiony jest oprawionym w jego centralnej części brylantem, promise ring może być np. obrączką (doskonale sprawdzi się to przy pierścionku wręczanym mężczyźnie lub przy zakupie dwóch identycznych – dla niej i dla niego). Może też być zdobiony nie kamieniami szlachetnymi, a półszlachetnymi, co zadecyduje o jego niższej cenie. Podczas wyboru promise ring kluczowy powinien być gust obdarowywanej osoby. Kobiecie odważnej i pewnej siebie zapewne przypadnie do gustu sygnet, a romantyczka zachwyci się subtelnym pierścionkiem z motywem nieskończoności.

Na którym palcu nosi się pierścionek obietnicy?

Nie ma zasad, według których pierścionek przedzaręczynowy należy nosić na konkretnej dłoni czy na wybranym palcu. Niektóre osoby decydują się na palec serdeczny prawej ręki, po czym do promise ring dołączają pierścionek zaręczynowy. W tym przypadku wybór zawsze należy zostawić osobie obdarowanej.

Pierścionek zaręczynowy

Moment zaręczyn upamiętnia zwykle pierścionek zaręczynowy. Sposobów na jego wręczenie jest wiele – kolacja przy świecach, zachód słońca na plaży czy skok ze spadochronem to tylko niektóre z licznych okoliczności, w jakich pada długo wyczekiwane „tak”. Planując zaręczyny, warto postawić na wspólną, ulubioną formę spędzania wolnego czasu – czynność, podczas której obie osoby będą radosne i zrelaksowane. Niektórzy, chcąc zrobić partnerowi niespodziankę, umieszczają pierścionek w kawałku tortu czy w kieliszku z winem. Tutaj zachować należy ostrożność – niech w parze z miłością idzie bezpieczeństwo.

Jaki powinien być pierścionek zaręczynowy?

Wybierając pierścionek zaręczynowy, warto kierować się gustem wybranki. Być może preferuje ona wyłącznie żółte złoto? A może lubi białe lub – popularne ostatnio – różowe? To samo dotyczy kamienia. Choć klasykiem jest diament – symbol trwałej relacji i czystych intencji – coraz częściej wybierane są kolorowe kamienie szlachetne: szafiry, rubiny i szmaragdy. Co ważne, pierścionek zaręczynowy można personalizować, grawerując na nim symbol czy dedykację.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Odpowiedzi na to pytanie szukać można u starożytnych Egipcjan. Uważali oni, że ozdoby symbolizujące miłość należy nosić na palcu serdecznym lewej dłoni. Według ich wiedzy znajdować miała się tam żyła prowadząca krew prosto do serca (tzw. vena amoris). Wierzono, że kierowanie się tą zasadą zapewni silne, stałe uczucie. W wielu krajach pierścionek do tej pory noszony jest według tradycji Egipcjan. A jak jest w Polsce?

Polki pierścionek zaręczynowy – mający „przygotować” miejsce dla ślubnej obrączki – na czwartym palcu lewej dłoni nosiły do powstania styczniowego. Dlaczego? Przed 1864 rokiem na prawej ręce obrączkę nosiły wyłącznie wdowy. Po klęsce Polaków w powstaniu na prawej dłoni zaczęły nosić go również mężatki – był to gest solidarności i dzielenia żałoby po poległych mężach. Ten piękny zwyczaj pozostał do dziś.

Powód noszenia obrączki na prawej dłoni wynika też z jej „urzędowej”, nie „uczuciowej” (jak jest w przypadku dłoni lewej), funkcji. Na lewą dłoń można założyć ją – z powodów uczuciowych – po śmierci małżonka. Podobnie pierścionek zaręczynowy można przełożyć na lewą dłoń, by ustąpił miejsca obrączce. Często zauważyć można też obrączkę i pierścionek zaręczynowy noszone razem na prawej dłoni.

Kilka pierścionków, jedna historia

Pierścionki, wręczane z okazji zaręczyn czy innych ważnych okoliczności, mogą tworzyć unikalny zestaw, opowiadający historię wyjątkowych uczuć. Niektóre kobiety noszą jednocześnie promise ring, pierścionek zaręczynowy i obrączkę. Podczas zakupu warto zadbać więc o spójny design biżuterii. W naszych salonach można dokładnie przyjrzeć się pierścionkom, przymierzyć je i zapytać o nie doradcę – zapraszamy do świata drogocennych przedmiotów.

Więcej o wręczaniu biżuterii można dowiedzieć się z naszego artykułu W Goldenmark prezentujemy z klasą.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.