Przejdź do treści
Strona główna » Imperium Richemont – od wyrobów tytoniowych do luksusowej biżuterii

Imperium Richemont – od wyrobów tytoniowych do luksusowej biżuterii

Compagnie Financière Richemont SA jest trzecią co do wielkości firmą, po LVMH i Estée Lauder, dostarczającą towary luksusowe na świecie. W jej portfolio znajdują się takie marki, jak choćby Cartier, Van Cleef & Arpels, Chloé i dziesiątki innych. Historia firmy rozpoczyna się jednak w sposób nieoczekiwany.

Cartier Tank
Cartier Tank, Fot. Guy Sie, wikipedia.org, CC BY-SA 2.0

Anthony Edward Rupert urodził się w 1916 roku w małym miasteczku Graaf-Reinet w Republice Południowej Afryki, gdzie również dorastał. Studia rozpoczął na medycynie, jednak zakończył na chemii, na Uniwersytecie w Pretorii. Tam zdobył dyplom, a przez pewien czas także wykładał. Przejawiał jednak duże zainteresowanie własnym biznesem, toteż założył pralnię chemiczną.

W 1939 roku, dysponując zaledwie 10 funtami oraz dwoma inwestorami, zaczął produkować papierosy w starym młynie w Paarl. Cztery lata później odniósł wielki sukces dzięki pierwszym papierosom w rozmiarze king size. Firma Voorbrand Tobacco w 1948 roku przemianowana została na Rembrandt Ltd. i w kolejnych latach była sukcesywnie rozwijana, przeistaczając się w holding inwestycyjny, angażując się m.in. w branże górniczą i przemysłową. W 1972 roku część tytoniowa została skonsolidowana z Rothmans International, brytyjską firmą z branży tytoniowej.

Richemont

W roku 1988 syn Antona Johann, wydzielił międzynarodowe aktywa Rembrandt Ltd. Połączył je z Rothmans International i tworząc grupę spółek zależnych, znaną dziś jako Compagnie Financière Richemont SA. Z początku Richemont kontynuowała tradycje tytoniowe – w 1989 roku spółka nabyła 30 proc. udziałów w Philip Morris.

Przełom nastąpił w 1993 roku, kiedy to działalność tytoniowa została przesunięta do Rothmans International NV/PLC. Powołano do życia spółkę-córkę Vendôme Luxury Group Plc, której nazwa nie bez podstaw nasuwa skojarzenia z placem Vendôme w Paryżu. W kolejnych latach Richemont nabywał marki luksusowe, budując swoje imperium.

Buccellati
Sklep Buccellati na placu Vendôme w Paryżu, fot. Moonik, wikipedia.org, CC BY-SA 3.0

Ekspansja rynkowa

W 1994 Rupertowie nabyli firmę James Purdey & Sons – brytyjskiego producenta luksusowej broni myśliwskiej i sportowej, produkowanej na zamówienie. W 1995 roku utworzona została grupa płatnej telewizji NetHold. Richemont posiadał w niej 50 proc. udziałów. W 1997 roku NetHold połączył się z Canal+.

Rok 1999 przyniósł fuzję Rothmans International z British American Tobbaco. Richemont nabył także 60-procentowy pakiet kontrolny w Van Cleef & Arpels, który w latach 2001 i 2003 powiększył o kolejne 40 proc. W tym samym czasie firma przejmuje także niemieckie przedsiębiorstwo zegarmistrzowskie A. Lange & Söhne.

Pierwsza dekada XXI wieku to dalsza ekspansja, nabywanie kolejnych spółek i zawiązywanie partnerstw. W 2007 roku, wraz z Polo Ralph Lauren zawiązuje się spółka joint venture Ralph Lauren Watch and Jewelry Company. Richemont nabywa udziały w paryskim domu mody Azzedine Alaïa. Przejmuje również firmy produkujące części do zegarków – Manufacture Roger Dubuis SA i Donzé-Baume SA.

Restrukturyzacja

W 2008 roku firma przechodzi planowaną restrukturyzację. W jej ramach następuje rozdzielenie branży dóbr luksusowych od innych branż. Wyroby tytoniowe od tego momentu utrzymywane są przez Reinet Investments SCA. Core business Richemont, podzielony zostaje na trzy główne gałęzie: domy jubilerskie, firmy zegarmistrzowskie oraz pozostałe. Wśród tych ostatnich pozostaje np. producent broni Purdey oraz firmy z branży odzieżowej.

W kolejnych latach Richemont dalej buduje swoje imperium, wchodząc w posiadanie firm dostarczających podzespoły do zegarków, jak Varin-Etampage & Varinor SA, będący producentem wysokiej jakości elementów i półfabrykatów z metali szlachetnych. Dochodzi także do bardziej spektakularnych zakupów – w 2012 roku Richemont staje się właścicielem legendarnego domu jubilerskiego Cartier.

Dobra luksusowe

Richemont dziś

Obecnie holding Rupertów jest trzecią na świecie firmą, pod względem wielkości obrotów, dostarczającą dobra luksusowe (po LVMH i Estée Lauder). W ramach trzech podstawowych dywizji operacyjnych, znajduje się szereg kategorii produktowych, jak biżuteria, zegarki, galanteria skórzana, luksusowe przybory piśmiennicze, broń palna, odzież i akcesoria.

W swoim portfelu grupa posiada takie marki jak Cartier, Van Cleef & Arpels, Buccellati, A. Lange & Söhne, Chloé czy Dunhill. W 2014 roku firma znajdowała się na 371 miejscu rankingu największych firm na świecie Global 2000 Forbesa (obecnie znajduje się na pozycji 699). Jest także siódmą, pod względem kapitalizacji rynkowej, spółką notowaną na Swiss Market Index. Firma swoją siedzibę ma w niepozornych biurowcach w Bellevue, na przedmieściach Genewy, kilkaset metrów od Jeziora Genewskiego.  

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.