Przejdź do treści
Strona główna » Inflacja, recesja i stagflacja – oto, co nas czeka

Inflacja, recesja i stagflacja – oto, co nas czeka

Umów rozmowę z naszym ekspertem

Najbliższe miesiące zdają się nie zapowiadać żadnych pozytywów. Mamy już wysoką inflację, wchodzimy w recesję, a jedno w połączeniu z drugim daje stagflację. Jednak według wielu analityków, będzie dobrze, jeśli skończy się tylko na tym.

HIMARS, Fot. The National Guard, flickr.com, CC BY 2.0

Produkcja samochodów w Rosji spadła o 96 proc. W maju wyprodukowano tylko 3720 aut. Przemysł motoryzacyjny w Rosji jest uzależniony od półprzewodników, z którymi świat jeszcze przed wojną miał problem. Przemysł motoryzacyjny to nie jedyna ofiara sankcji. Cała rosyjska gospodarka głęboko odczuwa braki. Choć eksport energii w dalszym ciągu dostarcza środków finansowych, gospodarka pomału się zapada. Szykowane są nowe przepisy, w ramach których wiele firm będzie musiało przestawić się na produkcję na potrzeby wojska.

Po wycofaniu się sił ukraińskich z Lisiczańska Rosja ogłosiła „wyzwolenie” całego obwodu ługańskiego. Postęp na froncie jest powolny i okupiony wieloma ofiarami po obu stronach. Ukraińcy próbują zyskać w ten sposób trochę czasu, by wyszkolić nowe siły z nowym, dostarczonym przez Zachód sprzętem. Rosjanie z kolei prawdopodobnie będą chcieli się przegrupować i kontynuować ofensywę. 11 września w Rosji odbywają się wybory regionalne. Najprawdopodobniej plan zakłada zdobycie całego Donbasu, przeprowadzenie „referendum” i aneksję, a następnie ustanowienie swojej władzy lokalnej.

Federacja Rosyjska podejmuje równocześnie wiele ruchów, jak budowa bazy na terenie największej w Ukrainie i w Europie elektrowni jądrowej w Zaporożu czy werbowanie ludzi w więzieniach w zamian za amnestię. Białoruś przekazała Rosji pełną kontrolę nad lotniskiem Ziabrauka, na północ od Czernihowa. Tam również Rosjanie budują bazę wojskową, w której stacjonują systemy Iskander-M i S-400. Rosja grozi też USA odebraniem Alaski, którą w 1867 roku została sprzedana za 7,2 mln dolarów.

Świat

Finlandia i Szwecja coraz bliżej NATO. We wtorek w Brukseli podpisane zostały protokoły akcesyjne. W czwartek Sejm głosował nad ustawą o ratyfikacji akcesji Finlandii i Szwecji. W przypadku Szwecji wniosek przeszedł jednomyślnie. Jeśli chodzi o Finlandię, jeden poseł zagłosował przeciw. Okazał się nim Robert Winnicki z Konfederacji, który – jak później twierdził – zagłosował „przeciw” przez pomyłkę.

Minister obrony Łotwy Artis Pabriks zapowiedział, że w związku z sytuacją w Ukrainie, Łotwa przywróci obowiązkową służbę wojskową. Od 2007 roku armia Łotwy składa się z ok. 7500 żołnierzy i członków Gwardii Narodowej. Od przyszłego roku obowiązek służby wojskowej ma zostać przywrócony.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podał się do dymisji. Przyczyną był narastający od pewnego czasu kryzys wokół jego osoby i liczne oskarżenia m.in. o niewłaściwe zachowanie w czasie lockdownu, a także bierność wobec zarzutów o molestowanie seksualne posła Pinchera, członka Partii Konserwatywnej, której liderem jest Premier. W proteście przeciwko Johnsonowi, nastąpiła rekordowa fala odejść z rządu. Obecnie trwają spekulacje na temat tego, kto zastąpi Johnsona. Jest to o tyle kluczowe, że Wielka Brytania była jednym z krajów intensywnie wspierających Ukrainę.

47 proc. Niemców powiedziało w referendum, że Ukraina powinna oddać część ziemi w zamian za pokój, co zapewne wiąże się bezpośrednio ze stanem niemieckiej gospodarki, o której coraz częściej mówi się, że znajduje się w zapaści. Niemcy na przestrzeni lat sukcesywnie uzależniali się od Rosji energetycznie. Obecnie mają wielki problem, który dzieli niemieckie społeczeństwo.

Chiny objęły lockdownem kolejne 46 mln ludzi. Podczas, gdy my w Polsce żyjemy głównie tematami wojny, na świecie coraz więcej mówi się o powrocie COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się członkami Rady ds. COVID-19, aby omówić aktualną sytuację epidemiczną w kraju. Amerykański ekonomista Nouriel Roubini, nazywany przez media Dr Doom, zapowiada „krach inny niż wszystkie”.

RPP podnosi stopy procentowe

W czwartek Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Główna stopa poszła w górę o 50 punktów bazowych, do poziomu 6,5 proc. Była to niższa podwyżka niż szacował rynek, ale prawdopodobnie nie ostatnia. Mniejsza od oczekiwanej podwyżka może zdradzać rosnące obawy o recesję. Przeczy to słowom Adama Glapińskiego sprzed dwóch tygodni, ze obawy o stagflację są przesadzone.

Z prognoz ekonomistów PKO BP wynika, że szczyt inflacji przypadnie na koniec III kwartału i znajdzie się ona na poziomie 16,-16,5 proc. Do tego czasu stopy procentowe prawdopodobnie osiągną poziom 7,5 proc.

Metale szlachetne

W obliczu dużej zmienności i niepewności oraz sygnałów recesyjnych, dolar amerykański wciąż umacnia się osłabiając złoto. Cena złota w dolarze amerykańskim w ubiegłym tygodniu zanotowała spory spadek, kontynuując średnioterminowy trend spadkowy zapoczątkowany w marcu. W polskiej walucie złoto drożeje, co świadczy jednak o dużej słabości polskiego złotego.

Globalne perspektywy nie wskazują, byśmy w najbliższym czasie uporali się z narastającymi problemami. Pomimo średnioterminowych spadków, z punktu widzenia fundamentów złoto ma silne podstawy do wzrostów. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na banki centralne – w maju Niemcy sprzedali 2,4 tony złota, za to wśród kupujących znalazła się Turcja, Uzbekistan, Kazachstan, Katar i Indie. Podobnie sprawa miała się w kwietniu.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.