Przejdź do treści
Strona główna » Jak bezpiecznie kupić złoto?

Jak bezpiecznie kupić złoto?

Kupujemy złoto, aby zabezpieczyć swój majątek, a także przyszłość swoją i swoich najbliższych. Dlatego kluczową kwestią przy zakupie złota nie jest to, jaką monetę wybierzemy lub czy kupimy sztabkę 1-uncjową czy trzy 10-gramowe. Kluczowe jest bezpieczeństwo i dobór właściwego, godnego zaufania partnera.

Poniżej prezentujemy listę 7 czynników, które warto zweryfikować przed decyzją o zakupie złota u danego sprzedawcy. 

Zobacz także: Rola złota w portfelu a moment zakupu i sprzedaży

Unikaj okazjonalnych zakupów (od osoby prywatnej)

Największe ryzyko bycia oszukanym wiąże się z zakupami poza głównym obiegiem – przede wszystkim zakupem od osób prywatnych, przez serwisy aukcyjne lub bezpośrednio. Zwłaszcza w tym drugim przypadku oferta może zostać przedstawiona jako bardzo okazjonalna, ale pilna. 

Zobacz także: Dlaczego złoto utrzymuje wartość w czasie?

Czas obecności na rynku

Długoletnia obecność firmy na rynku, sukcesy transakcyjne i zadowoleni klienci, to jeden z najważniejszych czynników uwiarygodniających. Łączy się z tym także wiedza, doświadczenie oraz wypracowane kontakty handlowe, które mają niebagatelne znaczenie – pozwalają one unikać wcześniej wspomnianych błędów, które są przyczyną tego, że sprzedawca popada w kłopoty, za które płacą klienci.

Nie oznacza to, że zakup w firmie, która jest na rynku nowa, będzie obarczony bardzo wysokim ryzykiem. Jednak jest to jeden z czynników, który należy brać pod uwagę. 

Zobacz także: Jak kupować złoto inwestycyjne?

Czy firma znajduje się w rejestrze kantorów NBP?

By móc sprzedawać złoto lokacyjne, firma musi uzyskać wpis do rejestru działalności kantorowej, prowadzonego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Rejestr ten znajduje się pod tym linkiem: https://kantor.nbp.pl/ 

Brak firmy w rejestrze powinien wzbudzić naszą czujność.

Sprawozdania finansowe

Jeśli firma ma obowiązek składać sprawozdania finansowe, a tego nie robi, jest to oczywiście istotny sygnał ostrzegawczy, którego nie powinniśmy ignorować.

Przykładowo: Amber Gold przez 3 lata przed wybuchem afery nie składała sprawozdań finansowych. Pomijając fakt, że taka sytuacja w ogóle była możliwa, jest to oczywisty sygnał, że coś jest nie tak.

Siedziba, sieć oddziałów

O firmie dużo mówi jej siedziba oraz punkty handlowe – wygląd, zatowarowanie, przygotowanie personelu.

Firma stabilna finansowo, a co za tym idzie wiarygodna, to najczęściej firma, która opuściła już etap „garażowy” i dąży do tego, by spełnić oczekiwania klientów nie tylko w zakresie dostępności i ceny towarów, ale także w całym doświadczeniu – w standardach obsługi, eleganckim wystroju wnętrz czy komforcie dokonywania zakupów w dyskretnym VIP-roomie. 

Dostępność towaru

Duże firmy, które dysponują dużym kapitałem i dobrymi kontaktami handlowymi, potrafią utrzymywać stany towarowe adekwatne do swojego zapotrzebowania i jednocześnie dysponują środkami, które pozwalają pokrywać bieżące koszty. Jeśli zdarzają się okresy braków w zatowarowaniu, są one zwykle krótkie.

Firmy małe i z niewielkim doświadczeniem, mogą borykać się z licznymi problemami logistycznymi np. długim oczekiwaniem na towar zamówiony u swojego dostawcy (kompletowanie większego zamówienia). W skrajnych sytuacjach, jeżeli nastąpi zbieg niekorzystnych okoliczności, może się zdarzyć, że mały sprzedawca nie ma towaru, nie ma gotówki, aby kupić towar, a jednocześnie ma już sfinalizowane zamówienia.

Dostępność towaru jest jednym z prognostyków wiarygodności dostawcy.

Cena

Większość osób woli zapłacić mniej za złotą sztabkę czy monetę – to oczywiste. Jednak zawsze warto zadać sobie pytanie: dlaczego dany sprzedawca sprzedaje swoje produkty taniej? Co właściwie za tym stoi? Złoto to produkt niskomarżowy i różnice w cenie na tym rynku nie są duże. 

Gdy sprzedawca schodzi ze swojej marży, najprawdopodobniej ma ku temu powód. Taka polityka cenowa może mieć bardzo różne podłoże, ale warto w takich sytuacjach poświęcić nieco więcej czasu na zdiagnozowanie sytuacji pod kątem występowania innych czynników ryzyka. Polityka niskich cen może być bardzo ryzykowną i – koniec końców – ryzykowną dla klientów.

Podsumowanie

Trudno ocenić firmę na podstawie jednego czy dwóch z tych czynników. Warto zweryfikować kilka z nich, a najlepiej wszystkie. Dobrze jest dokonać pierwszego zakupu w formie bezpośredniej, a jeśli wszystko będzie ok, sprawdzić inne formy zakupu (np. zakup przez internet lub z odroczoną dostawą). 

Jednak zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem kupowania złota jest taki, w którym posiadamy bezpośrednią relację ze sprzedawcą, znamy firmę i wiemy, czego możemy się spodziewać, ale też czego możemy wymagać.

Warto pamiętać też o tym, że na rynku złota nie ma promocji i przecen – a przynajmniej nie takie, jakie znamy z innych sklepów. Cena potrafi nam przysłonić wszystko inne. Jest to najczęstszy powód, dla którego podejmujemy złe decyzje. I zamiast posiadać zabezpieczenie majątku, musimy walczyć w sądzie o odzyskanie swoich pieniędzy, co często ciągnie się latami. Czy warto podejmować takie ryzyko? Nie warto.