Przejdź do treści
Strona główna » Jak eksponować sztukę w mieszkaniu

Jak eksponować sztukę w mieszkaniu

Sztuka od lat towarzyszy ludzkości. Pełniła i wciąż pełni różne role, od narzędzia komunikacji, przez symbole sakralne, aż do funkcji czysto dekoracyjnej. Dzieła sztuki nadają unikatowości mieszkaniu, pozwalają podkreślić naszą osobowość i stają się częścią naszego dnia codziennego.

Jak eksponować sztukę w mieszkaniu
Fot. Jacek Śliwczyński

W obecnych czasach, kiedy mamy możliwość zmieniać miejsca zamieszkania według naszych potrzeb. Dzieła sztuki pozostają elementem stałym. Przeprowadzając się, możemy zabrać ze sobą ukochany obraz czy rzeźbę, wraz z emocjami i wspomnieniami, które ona w nas budzi. W nowym miejscu musimy na nowo wyeksponować dzieło. Jak odpowiednio dobrać miejsce? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań.

Wielkość ma znaczenie

Aby odpowiednio dobrać obraz do pomieszczenia, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na powierzchnię ścian. Masywne, duże obrazy są odpowiednie do mieszkań z wysokim sufitem. W małych i niskich pomieszczeniach będą wyglądać przytłaczająco. Weźmy także pod uwagę okna i meble. Proporcje pomiędzy obrazem i otaczającą go przestrzenią to jedna z istotnych kwestii w aranżacji pokoju.

Podstawowa zasada, której zawsze warto się trzymać mówi, że w małym pokoju z niskim sufitem nie eksponujemy blisko siebie kilku dużych obrazów. Raczej kilka mniejszych lub jeden większy. I na odwrót, w dużym pomieszczeniu starajmy się uniknąć wieszania wielu małych obrazów. Nie będzie to wyglądało dobrze, a poszczególne dzieła staną się niewidoczne, zginą w natłoku pozostałych.

Ekspozycja na światło

Unikajmy wieszania obrazów naprzeciwko okna i ekspozycji na światło słoneczne. Promieniowanie ultrafioletowe ma negatywny wpływ na pigmenty zawarte w farbach. Przyczynia się do ich blaknięcia, tracenia barwy. Ponadto, jeśli obraz znajduje się za szkłem lub jest pokryty grubszą warstwą werniksu, stanie się mniej widoczny. Światło odbite będzie postrzegane przez nas jako jasne plamy. Obecna moda na metaliczne wykończenie ram również sprawia, że obraz staje się niewyraźny.

Kolor ściany

Kolory ścian mają duże znaczenie dla ekspozycji obrazu i na ogólny kontekst pomieszczenia. Szara lub oliwkowa ściana, jako neutralna i nienarzucająca się, będzie dobrym tłem do eksponowania dzieł sztuki. Ciemna kolorystyka ścian zapewnia mocną i dramatyczną oprawę. Obrazy zawieszone na niej muszą być wyraziste, mocno kontrastowe. Ciemne ściany są również dobrym tłem dla prac graficznych, rysunków wykonanych piórem, ale także tradycyjnych olejów i akryli.

Jasna kolorystyka ścian jest najlepszym tłem dla prac z delikatną gamą kolorystyczną. Akwarele, pastele i inne stonowane dzieła zbyt łatwo zostałyby przetłoczone przez mocną głębie kolorów. Tego typu pracę dobrze zaprezentują się powieszone w niewielkiej odległości od siebie na bardzo dekoracyjnym lub kwiatowym wzorze.

Zastosowanie paneli w aranżacji wnętrz stało się powszechne. Kształt paneli może pełnić przewodnią role przy aranżacji. Kwadratowy kształt dyktuję powieszenie kwadratowego obrazu, lecz mały okrągły lub owalny również wpisuję się dobrze w taki kształt, wprowadzając ciekawą kontrastową grę form. W angielskich aranżacjach ciekawą propozycją jest wieszanie dzieła w pólkach szaf na tlę książek.

Oświetlenie

W domach najczęściej spotykamy górne oświetlenie, które rzuca cieple i przyjemne światło ogólne, lecz nie podświetla poszczególnych obrazów. Nie wszystkie obrazy potrzebują indywidualnego oświetlenia. Niektóre nawet nie nadają się do silnego podświetlenia.

Klasyczna metoda oświetlenia dzieła to umieszczenie źródła światła nad lub pod konkretnym obrazem. Jeśli jest ich więcej, skupionych w jednej przestrzeni, nie ma konieczności oświetlania każdego z osobna. Wystarczy oświetlić centralną część kompozycji ściennej, ewentualnie utworzyć kompozycję świetlną, w której wyeksponowane są jedynie wybrane dzieła.  

Pamiętajmy o zachowaniu równowagi między meblami a obrazami w grupie. Połączone ze sobą wystarczająco blisko sprawią wrażenie całościowej grupy. W innym wypadku uzyskamy efekt rozrzuconych, niespójnych przedmiotów.

Eklektyzm

Zestawienie różnych kolorów i stylów z różnych epok może być interesujące i intrygujące. Nie bójmy się tego. Wybierzmy jeden główny obraz, wokół które pojawią się inne. Takie rozwiązania są odważne i czasem trudne na początku. Z czasem jednak, jeśli uznamy, że potrzebujemy czegoś nowego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poeksperymentować trochę.

Nasz dom powinien być naszą oazą, do której chętnie będziemy wracać. Nie powinniśmy obawiać się upiększania go zgodnie z naszymi upodobaniami i gustami.

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.