Przejdź do treści
Strona główna » Jak i gdzie przechowywać złoto?

Jak i gdzie przechowywać złoto?

Fizyczność to jedna z elementarnych zalet złota lokacyjnego w postaci sztabek i monet. Daje nam ona całkowitą niezależność od zewnętrznych instytucji, nie jest cyfrowym zapisem, jest czymś, co chowamy w kieszeń i zabieramy ze sobą. Jednak wiąże się z nią także pewne wyzwanie – jak i gdzie przechowywać złoto, aby było ono bezpieczne?

Podstawowa zasada, którą powinna kierować się osoba, która myśli o przechowywaniu złotych sztabek i monet, to kierowanie się własnym komfortem i spokojem. Złoto stanowi przecież część majątku, nikt nie chce go stracić i tym samym zamartwiać się nieustannie czy jest ono bezpieczne. Każdy lokujący w złoto powinien czuć się komfortowo ze swoją decyzją i być jej pewnym.

Sposobów przechowywania złota jest kilka:

  • bezpieczne miejsce w domu lub innym miejscu, które daje nam poczucie komfortu;
  • skrytka depozytowa w banku;
  • depozyt u dostawcy;
  • usługa przechowywania w specjalistycznej firmie.

Przechowywanie złota w domu

W Polsce zdecydowanie najwięcej klientów wybiera przechowywanie kruszcu w sobie tylko wiadomym miejscu, do którego dostęp ma tylko właściciel i osoby, którym najbardziej ufa. Może to być specjalny schowek, domowy sejf lub nawet sekretne miejsce w ogródku. 

Warto uzmysłowić sobie, że sztabka złota nie jest przedmiotem dużym, jakie kojarzyć możemy chociażby z filmów. Złoto jest bardzo gęste, zatem sztabka o wadze 1 uncji (31,1 g), której wartość na dzień 20.06.2023 to ok. 8 200 zł, w opakowaniu certipack ma wymiary zbliżone do karty kredytowej. Nie jest to zatem przedmiot, którego ukrycie może sprawić nam problemy. 

Skrytka depozytowa w banku

W przypadku złota inwestycyjnego, deponowanie go w skrytkach bankowych zawsze było dość abstrakcyjnym pomysłem. Dla wielu klientów nabycie sztabek i monet z królewskiego kruszcu, jest formą odejścia od klasycznego sposobu budowania majątku opartego na zaufaniu do banków. Posiadanie złota fizycznego daje wolność w dysponowaniu majątkiem bez potrzeby pośredników. 

Dodatkowo w dobie wszechobecnej cyfryzacji, zdecydowana większość banków zlikwidowała usługę skrytki, a pozostałe przymierzają się do tego. 

Przechowywanie u dostawcy

Produkty ze złota inwestycyjnego można przechowywać także u dostawcy. Jednak nie zawsze dostawca będzie zainteresowany przechowywaniem małych ilości kruszcu. Ponadto często wiąże się to z kosztami, które najczęściej stanowią procent od przechowywanych wartości. 

Depozyt w specjalistycznej firmie

Analogiczną usługą do depozytu u dostawców, jest skorzystanie z ofert wyspecjalizowanych firm, które zajmują się wynajmowaniem powierzchni dla dóbr o wysokiej wartości. W Polsce jednak brakuje tego typu podmiotów, więc w tym wypadku trzeba poszukać takich możliwości za granicą. Taka forma przechowywania złota inwestycyjnego jest również najdroższa ze wszystkich.

Złoto fizyczne trzeba składować w konkretnym miejscu. Trzeba mieć na to pomysł i zarazem dobrą odpowiedź. Możliwości przechowywania jest kilka, nie są one trudno dostępne. Niemniej, najważniejsze jest wybrać taki sposób, żeby mieć poczucie pełnego komfortu i bezpieczeństwa.