Przejdź do treści
Strona główna » Jak kupować i sprzedawać złoto?

Jak kupować i sprzedawać złoto?

Wbrew pozorom, rynek złota jest o wiele prostszy, niż chociażby rynek akcyjny czy obligacyjny. Niemniej także i tu, jak przy każdej transakcji, warto stosować się do kilku prostych zasad. Jak kupować i sprzedawać złoto, by ta forma lokowania oszczędności przynosiła nam maksimum korzyści?

Jak kupować i sprzedawać złoto?
Jak kupować i sprzedawać złoto?

8 zasad jak inwestować w złoto

1. Nie śledź obsesyjnie kursu złota

To nie jest Forex czy rynek kontraktów terminowych. Zmiana ceny o dziesięć centów czy nawet dolara za uncję nie sprawi wielkiej różnicy. Cena złota zmienia się stosunkowo powoli, więc decyzji nie należy podejmować impulsywnie. Sam charakter złota, jako długoterminowej formy zabezpieczenia wartości, sprawia, że cena zakupu nie jest tak istotna, jak w przypadku tradycyjnych form inwestycji.

2. Nie kupuj na kredyt

„Najtaniej inwestować pożyczony kapitał”. Popularny mit wśród inwestorów, z tym że dla większości kompletnie nieprawdziwy. A poza tym w złoto nie inwestujemy, w złocie oszczędzamy, lokujemy. Ze złota budujemy fundament dla swojego majątku i bezpieczeństwa finansowego. Oszczędności to z definicji nadwyżki finansowe odłożone na później. Kupowanie złota na kredyt to kupowanie drożej i proszenie się o kłopoty w przypadku trudności z obsługą długu.

3. Kupuj certyfikowane sztabki

Jeśli sztabki złota to najlepiej z mennic posiadających akredytację LBMA. Daje ci to pewność, że kupisz kruszec w odpowiedniej wadze, odpowiedniej czystości, a przy tym unikniesz ewentualnych problemów przy późniejszej odsprzedaży.

Przeczytaj więcej o LBMA

4. Jeśli monety bulionowe, to z renomowanych mennic

Australijski Kangur, Krugerrand, Amerykański Orzeł, Liść Klonowy czy Filharmonicy Wiedeńscy to marki znane i cenione na całym świecie. To gwarancja odpowiedniej wagi i próby kruszcu, co sprawia, że są chętnie odkupowane.

Przeczytaj więcej o najpopularniejszych złotych monetach bulionowych

Australijska gorączka złota
Australijski kangur – najsłynniejsza, australijska złota moneta

5. Wybieraj wiarygodnych dostawców

Wiarygodni dystrybutorzy złota fizycznego posiadają adres i fizyczny punkt, w którym możesz towar obejrzeć, a potem odebrać. Mikroprzedsiębiorstwo z siedzibą w mieszkaniu i handlujące wyłącznie przez internet, niesie ze sobą pewne ryzyko. Chociażby takie, że pomimo najszczerszych chęci, taki dostawca może nie być w stanie dostarczyć zakupionego i opłaconego towaru.

6. Bez odpowiedniej wiedzy nie kupuj z drugiej ręki

Odkupowanie złota od osób fizycznych to niewielkie, ale jednak ryzyko natrafienia na falsyfikat. Przytłaczająca większość osób jest uczciwa, ale wystarczy jedna nieuczciwa, by stracić wielkie pieniądze. Jeśli nie masz pewności, że odróżnisz oryginalną monetę bulionową od podróbki, oraz że zdołasz zweryfikować certyfikat sztabki, ogranicz się do dużych dostawców.

7. Nie bój się odroczonego terminu, ale nie przekraczaj 45 dni

Mało który dystrybutor złota posiada wielkie magazyny wypełnione złotymi sztabkami. Najczęściej posiada zapas pozwalający na zaspokojenie najpilniejszego popytu. 45 dni to w pełni wystarczający czas, by zamówić i sprowadzić sztabkę specjalnie dla ciebie z jednej z dużych mennic posiadających akredytację LBMA. Tacy klienci z reguły dostają rabat. Jednak jeśli termin realizacji wynosi 60 albo co gorsza 90 dni, zrezygnuj. Takiej firmie chodzi głównie o obracanie twoimi nieoprocentowanymi pieniędzmi.

Gdzie kupić złoto?

Złoto fizyczne różni się od lokat czy akcji spółek giełdowych m.in. tym, że jest przedmiotem fizycznym, który kupujemy i zabieramy do domu. Ważne przy zakupie złota jest wybór odpowiedniego dostawcy. Czym kierować się przy wyborze dostawcy?

Oddziały stacjonarne

Stacjonarne punkty sprzedaży to nie tylko wyłącznie kwestią prestiżu. To realne koszty, na które może sobie pozwolić jedynie firma posiadająca dużą płynność finansową. Oddziały i towar dostępny od ręki są jedną z podstawowych przesłanek, które przemawiają na korzyść dostawcy.

Produkty LBMA

Posiadanie w ofercie produktów pochodzących z mennic akredytowanych w LBMA nie jest warunkiem absolutnie koniecznym, aczkolwiek bezpieczniej jest kupować złoto właśnie takich producentów, niż producentów zupełnie nieznanych i egzotycznych. Sztabki i monety producentów nieposiadających akredytacji LBMA, poza krajem jego produkcji mogą zostać skupione jako złom złota, a więc po dużo gorszej cenie.

Zaplecze technologiczne

Podobnie jak fizyczne placówki, zaplecze technologiczne świadczy o pewnej dojrzałości przedsiębiorstwa. Przesłanką skłaniającą nas ku pozytywnej ocenie dostawcy będą z pewnością rozwiązania spełniające światowe standardy – aktualizowane ceny produktów, certyfikat SSL w sklepie internetowym czy platforma e-commerce spełniająca najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Wielu małych dostawców korzysta z najtańszych platform e-commerce oferowanych jako usługa „software as a service” (idoSell, istore.pl itp.). Są to najtańsze rozwiązania na rynku, a co za tym idzie – oferują najmniejsze możliwości dostosowania do specyfiki branży. Nie oznacza to, że tego typu rozwiązania są złe. Z pewnością są one wystarczające do sprzedawania np. odzieży czy nawet elektroniki. Ale niekoniecznie złota.

Podobnie, jak w przypadku braku oddziałów czy jakiejkolwiek siedziby, braki technologiczne powinny wzbudzić naszą czujność.

Gdzie sprzedać złoto?

Lombard

Dla wielu osób, zwłaszcza ze starszego pokolenia, intuicyjną odpowiedzią będzie „w lombardzie”. I jest to odpowiedź prawdziwa, zwłaszcza jeśli absolutnym priorytetem będzie upłynnienie posiadanego kruszcu jak najszybciej. W lombardzie pieniądze dostaniemy od ręki, jednak znacznie mniej niż moglibyśmy dostać w innym wypadku.

Powód jest prosty – lombardy to dość ryzykowny biznes, stąd marże tych firm, muszą być dość wysokie. Marżą w tym wypadku jest różnica między wysokością udzielonej pożyczki, a kwotą, za którą odsprzedawane jest zabezpieczenie. Trzeba pamiętać, że osoby odkupujące towar od lombardów liczą na jakiś upust od ceny na rynku pierwotnym, więc i kwota jaką otrzymasz za złoto sprzedawane w lombardzie będzie stosunkowo niska.

Sklep numizmatyczny

Nieco lepsze ceny, ale też sporo poniżej rynkowej wartości, można dostać w różnych skupach numizmatów i towarów kolekcjonerskich. Jednak nie wszystkie takie punkty będą chętnie skupowały sztabki i monety bulionowe, większość skupia się na przedmiotach stricte kolekcjonerskich.

Gdzie sprzedać złoto – najlepiej tam, gdzie się je kupiło

Najbezpieczniejszym sposobem jest odsprzedaż firmie, w której się złoto zakupiło. Każdy dobry dystrybutor złota ma taką opcję. Niestety także w tym wypadku trzeba będzie się pogodzić z marżą. Z reguły będzie to ok. 5%. W zamian masz jednak gwarancję odkupienia po z góry wiadomej cenie. Nie trzeba szukać po całym mieście skupu, który da najlepszą cenę. Wycenę można zrobić także przez internet. Na przykład firma Goldenmark skupuje złoto (a także inne metale szlachetne) na stronie skupzlota24.pl

Serwisy aukcyjne

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja z odsprzedażą sztabek przez internet. Największy polski serwis aukcyjny – Allegro – w swoim regulaminie jako towar zabroniony do sprzedaży określa „złoto w postaci sztabek i ich kopii, monet […] bądź złomu złotniczego oraz srebro w postaci sztabek i ich kopii oraz złomu”. Wyjątkiem są sprzedawcy handlujący złotem na podstawie odrębnych umów z Allegro, ale to nie zmienia sytuacji sprzedawców indywidualnych.

Złotem można za to handlować na eBayu, choć tam trzeba się liczyć z koniecznością wysyłania towaru za granicę i rozliczeń w walucie, bo mało kto w Polsce korzysta z tego serwisu. Także OLX przyjmuje ogłoszenia o sprzedaży złota bulionowego, ale ten portal to nie klasyczny serwis aukcyjny, a tablica ogłoszeń, co sprawia, że nabywcy znacznie ostrożniej podchodzą do zakupów na odległość bez odbioru osobistego.

Pamiętaj, że na cenę twojego złota ogromny wpływ będzie miał certyfikat oraz stan zachowania. Jeśli masz fabrycznie zapakowaną sztabkę z certyfikatem, otrzymasz za nią znacznie więcej niż za kiepsko zachowaną monetę bulionową, która w ekstremalnych przypadkach może być wręcz potraktowana jako złom złota.