Przejdź do treści
Strona główna » Jak kupować złoto inwestycyjne?

Jak kupować złoto inwestycyjne?

Świadomość możliwości zakupu złota fizycznego oraz tego, jak prosty jest to proces, jest w Polsce coraz większa. Niemniej jednak dla usystematyzowania wiedzy zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Gdzie kupować złoto?

Na polskim rynku złota działa wiele podmiotów zajmujących się sprzedażą metali szlachetnych. Aktualnie w każdym dużym mieście znajdziemy nawet kilka takich miejsc. Jednak chcąc dokonać zakupu złota po raz pierwszy, warto udać się osobiście do fizycznej placówki takiej firmy, aby zobaczyć, co tak naprawdę ma ona do zaoferowania. 

To, co jesteśmy w stanie ocenić sami w czasie takiej wizyty, to chociażby dostępność towaru, standardy obsługi klienta i poziom wiedzy sprzedawców na temat złota, produktów i producentów, ale także sposobów weryfikacji autentyczności kruszcu. To wystarczająco dużo, by wstępnie ocenić, czy mamy do czynienia z wiarygodnym i solidnym partnerem. 

Możliwość zakupu sztabki złota o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt złotych taniej wydaje się kusząca. Jeśli jednak mówimy o sztabce uncjowej, której cena wynosi ponad 8 tysięcy złotych, może jednak warto wybrać dostawcę droższego o te kilkanaście złotych, ale bardziej wiarygodnego.

Zobacz listę salonów Goldenmark

Salon Goldenmark we Wrocławiu przy ul. Legnickiej 56

Kto może kupić złoto fizyczne?

Tak naprawdę złoto fizyczne może kupić każdy. Nie jest to forma akumulacji kapitału zarezerwowana wyłącznie dla konkretnych grup ludzi czy instytucji np. banków. 

Jak wygląda transakcja?

Wbrew pozorom, zakup złota inwestycyjnego nie jest aż tak skomplikowany – udajemy się do salonu wyspecjalizowanego sprzedawcy metali szlachetnych, decydujemy się na konkretny produkt, płacimy i wychodzimy, zabierając produkt ze sobą. Nie ma w tym żadnych dodatkowych formalności. 

Złoto można bez problemu kupić również przez internet

Jakie są opcje zakupu?

Podstawowe rozróżnienie, które jest standardem na rynku złota w Polsce i na świecie są: zakup od ręki oraz zakup terminowy. W tej pierwszej sytuacji płacimy za złoto i wychodzimy z nim. 

Druga opcja przeznaczona jest dla osób, które chcą kupić złoto trochę taniej. Przeważnie dystrybutorzy oferują taką możliwość, przy czym wiąże się to z odbiorem sztabki złota w późniejszym terminie, wynoszącym najczęściej kilkanaście do kilkudziesięciu dni roboczych. Nie bez znaczenia jest tutaj wybór dostawcy. Jeżeli mamy swojego sprawdzonego dostawcy, u którego dokonaliśmy już z sukcesem kilku transakcji, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozważyć zakup terminowy.

Zakup terminowy umożliwia dostawcy sprzedaż złota taniej, ponieważ on również w takiej sytuacji może je nabyć nieco taniej. Po upływie założonego czasu sztabkę lub monetę również odbieramy. 

Trzecim sposobem zakupu złota, który na polskim rynku jest swego rodzaju nowością, jest zakup za pośrednictwem sklepu internetowego Goldsaver.pl. Umożliwia on dokonywanie regularnych zakupów niewielkich ilości złota, a po uzbieraniu 31,1 grama, czyli 1 uncji, odbioru go w postaci sztabki o takiej właśnie wadze.

Jest to opcja dedykowana w szczególności tym, którzy chcieliby kupować sztabki o wadze 1 uncji, a nie mogą sobie pozwolić na wydanie jednorazowo kwoty odpowiadającej jej wartości (ponad 8 tys. złotych). 

Podsumowanie

Zakup złota inwestycyjnego, jak również jego późniejsza odsprzedaż, to operacja bardzo prosta, choć z początku mogąca budzić pewne obawy. Ponieważ złoto dostępne jest w formie sztabek i monet o różnej wadze, można na swój pierwszy zakup wytypować produkt o mniejszej masie i cenie np. sztabkę o wadze 1 grama. Taka transakcja pozwoli nam zapoznać się z firmą oraz całym procesem zakupu.