Prostota jest ostateczną formą wyrafinowania. Co oznacza to w świecie mody? Jeszcze do niedawna odpowiedzią była szafa kapsułowa. Ci, „którzy wiedzą”, z pewnością dodaliby quiet luxury (cichy luksus). Teraz coraz częściej mówi się też o kapsułowej biżuterii. Elegancka i funkcjonalna, a przy tym nienachalna, pozwala na tworzenie niezliczonych stylizacji, których nie powstydziłaby się rodzina Royów z serialu „Sukcesja”. Jak kompletować kolczyki, naszyjniki i pierścionki w duchu quiet luxury? Podpowiadamy.

Biżuteria kapsułowa – klasyka, która się nie nudzi
Najsłynniejsza minimalistka lat 90., Carolyn Bessette-Kennedy, zaproponowała styl, w którym nie ma miejsca na krzykliwe wzory czy logotypy. Wylansowała cichy luksus i kapsułowość, wybierając klasyczną garderobę i dyskretną biżuterię. Na klasykę postawił też John F. Kennedy Jr., wybierając dla niej pierścionek zaręczynowy – prosty, platynowy, z szafirami i diamentami.
Czym dziś jest koncepcja mody kapsułowej? 25 lat po śmierci Carolyn Bessette-Kennedy i Johna F. Kennedy’ego Jr. nie zapominamy o lekcji minimalizmu. Jedynie, o ile u Carolyn Bessette-Kennedy kapsułowość była raczej stylem życia, dzisiaj dla wielu może stanowić świadomy wybór i zabawę modą.
Kompletując kapsułową biżuterię, ograniczmy kolekcję do kilku kluczowych elementów. Skupmy się na posiadaniu starannie dobranych przedmiotów, wykonanych z wysokiej jakości materiałów i pasujących do różnych stylizacji – w myśl „mniej znaczy więcej” i „jakość, a nie ilość”. Później wiele będzie zależało tylko od nas. Elementy biżuterii kapsułowej – minimalistyczne i zdobione pięknymi kamieniami czy symbolami – możemy zestawiać w zależności od pory dnia czy okazji. Mając jedną modułową kolekcję, stworzymy zestawienia na co dzień, z okazji wieczornego wyjścia czy na spotkanie biznesowe.
Minimalistyczny design na co dzień
Biżuteria minimalistyczna to połączenie prostoty formy z symbolicznym znaczeniem. Jest idealnym wyborem na co dzień. Wystarczy jeden ruch, by w subtelny, niewymuszony sposób podkreślić jej elegancki wygląd – w kolekcji biżuterii modułowej naszyjnik, kolczyki czy bransoletkę może zdobić zawieszka. Gdy w wisiorku osadzone są piękne kamienie, stylizacja zyskuje dodatkową wartość symboliczną. Zielone agaty kojarzone są na przykład z wewnętrzną harmonią, a białe kwarce – jako dodające energii. Odpowiednio dobrane, oddadzą nasz nastrój czy charakter.
Biżuteria do stylizacji wieczorowej
Wieczorne wyjście? Minimalistyczną biżuterię można wzbogacić o eleganckie akcenty, na przykład blask i kolory drogocennych kamieni. Dzięki nim nawet najprostsza forma staje się małym dziełem sztuki. Kluczem do sukcesu są jednak umiar i umiejętne dobranie dodatków. Przypadkowe zestawienie różnych kamieni może wywołać efekt przytłoczenia. By wieczorowy look był olśniewający, często wystarczy jeden detal. Minimalistyczny element, na przykład kolczyki typu koła, można zestawić z koktajlowym pierścionkiem czy zjawiskową tenisową bransoletką. Skąd w kapsułowej biżuterii quiet luxury wyrafinowane akcenty koktajlowe i tenisowe? Te ponadczasowe klasyki zawsze będą synonimem dobrego smaku.
Biżuteria koktajlowa
Ekstrawagancka biżuteria koktajlowa swój początek miała na przyjęciach lat 20. i 30. XX wieku. Gdy narodził się feminizm i weszła w życie ustawa prohibicyjna, kobiety uczestniczyły w podziemnych cocktail parties. Nosiły wtedy okazałe pierścionki z pięknymi kamieniami, które podkreślały ich niezależność – stąd nazwa koktajlowej biżuterii. Jak koktajlowe pierścionki nosić dzisiaj? O ile nie wybieramy się na legendarną imprezę Wielkiego Gatsby’ego, postawmy na elegancki minimalizm. Duży pierścionek ze lśniącym kamieniem możemy skompletować z banglą o prostej formie – oto esencja dyskretnego luksusu.
Biżuteria tenisowa
Na wielkie salony trafiła prosto z tenisowego kortu. Jak to możliwe? Kultowa biżuteria tenisowa swoją nazwę zawdzięcza jednej z najsłynniejszych tenisistek, Chris Evert. Podczas jednego z meczów rozgrywanych w turnieju US Open w 1987 roku Chris Evert przerwała rozgrywkę. Powiedziała, że zgubiła diamentową bransoletkę i że nie przystąpi do dalszej gry, zanim jej nie odnajdzie. Tak narodziła się „biżuteria tenisowa”. Jako oprawa małych kamieni, często diamentów, osadzonych na wąskim pasku, wykonanym zazwyczaj ze złota, będzie doskonałym wieczorowym wyborem w stylu quiet luxury.
Biżuteria do stylizacji biznesowej
Podczas gdy wieczorami królować będą elementy koktajlowe i tenisowe, stylizacje biznesowe uświetnią perły. Aktorki, projektantki, pierwsze damy i księżne, kobiety z wizją, siłą i zaangażowaniem, wybierają je z całym przekonaniem. Audrey Hepburn, księżna Diana czy Coco Chanel niemal się z nimi nie rozstawały, a była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, Jackie Kennedy, zainspirowała wiele pokoleń powiedzeniem „Perły są zawsze odpowiednie”. Te uniwersalne, eleganckie cuda natury są, obok subtelnych kwarców, idealnym wyborem do każdej stylizacji business smart czy business casual. Zdobione nimi elementy można dowolnie zestawiać, na przykład z biżuterią minimalistyczną. Odpowiednio dobrane do wyglądu, zawsze będą prezentować się zachwycająco.
Jakie perły wybrać? Osoby o delikatnych rysach twarzy powinny postawić na niewielkie perły. Przy wyrazistym typie urody doskonale sprawdzą się z kolei perły duże, stanowcze. Podobna reguła dotyczy kolorów. Ciepłą karnację wspaniale podkreślą kamienie o odcieniu różowym, a chłodną – na przykład czarne.
Perły do pracy
Koszula, żakiet czy elegancki sweter, a do tego perły – biurowy dress code może mieć „to coś”. Wystarczy spojrzeć na stylizacje byłej amerykańskiej pierwszej damy, Michelle Obamy, która naszyjnik z pereł zakłada do codziennych sukienek czy kardiganów.
Warto pamiętać, że biżuteria na co dzień powinna być nie tylko piękna, ale też subtelna i wygodna. Niech jedynie uzupełni stylizację – nie może odwracać uwagi od tego, co chcemy przekazać współpracownikom lub klientom. Nie może też przeszkadzać, np. podczas korzystania z komputera. W stylizacji „do pracy” unikajmy dużych, ciężkich bransoletek – często obciążają dłonie i generują hałas podczas uderzania o biurko. Najlepiej zdecydować się na jeden drobny dodatek, na przykład małe kolczyki z perłami, skompletowany z minimalistycznym naszyjnikiem.
Perły na spotkanie biznesowe
Białą koszulę i garnitur – klasyczny zestaw na spotkanie biznesowe – można wzbogacić o komplet, w którym znajdą się kolczyki z perłami i bransoletka z perłami. Ważne, by biżuteria miała prostą formę. Taka stylizacja zawsze będzie wyglądać elegancko i oficjalnie i taką wybrałaby zapewne Jackie Kennedy, łącząc ulubioną nowoczesność z wyrafinowaniem. Na spotkaniu biznesowym ikonę stylu lat 70. zapewne zobaczylibyśmy w idealnie skrojonym żakiecie i z pięknym sznurem pereł.
Perły na bankiet
Czarna klasyka i perły to ponadczasowy zestaw ikony mody i stylu lat 60., Audrey Hepburn. Aktorka zasłynęła z roli Holly Golightly, jaką zagrała w Śniadaniu u Tiffany’ego. W kultowej scenie, w małej czarnej i z naszyjnikiem z pereł, wychodzi o świcie, by zjeść śniadanie przed witryną jubilera. Jej legendarna stylizacja stała się inspiracją na wyjścia bankietowe. Oficjalną wieczorową sukienkę podkreśli komplet z perłami składający się z kolczyków, naszyjnika i bransoletki. Komplet, któremu oddać należy pierwsze skrzypce. Sukienka niech będzie dla niego wyłącznie tłem.
Kapsułowa biżuteria Goldenmark
Naszą biżuterię kapsułową tworzymy z myślą o współczesnych kobietach, lubiących dążyć do doskonałości. Kolczyki, naszyjniki, zawieszki, bransoletki czy pierścionki można dowolnie kompletować, tak by podkreślały stylizacje codzienne, koktajlowe bądź biznesowe.
Przymierzyć i kupić naszą biżuterię można w salonach Goldenmark w całej Polsce. Dostępna jest także w sklepie online.
Więcej o biżuterii premium piszemy w artykule Kolekcja złotej biżuterii Giselle opowieścią o kobiecej sile.
