Biżuteria jest dopełnieniem naszej stylizacji. Często to ona gra pierwsze skrzypce w naszym stroju, wyraża nasz nastrój, kreuje trendy, pokazuje naszą osobowość. Każda z nas chce cieszyć się jej blaskiem przez długie lata, zadbajmy zatem o to by zachować jej kolor, połysk i estetyczny wygląd.
Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii
Istnienie kilka prostych, szybkich sposobów na odświeżenie naszej biżuterii. Pamiętajmy jednak by podzielić nasze kosztowności ze względu na rodzaje kruszców, z jakich są wykonane. Inaczej bowiem będziemy czyścić złoto, srebro, a inaczej biżuterię z kamieniami.
Do delikatnego, nieinwazyjnego wyczyszczenia naszej biżuterii możemy zastosować jeden z poniższych sposobów:
1. Zanurzyć ją w roztworze ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Po 15 minutach należy wyciągnąć biżuterię i osuszyć ją wycierając miękką ściereczką. Wyczyścimy tym samym naszą złotą biżuterię z delikatnego osadu i kurzu
2. Do kamieni szlachetnych oraz złota możemy także użyć roztworu wody i octu. Pamiętajmy by używać jedynie białego, zwykłego octu. Wlejmy go do miski w proporcji 3/4 octu, 1/4 wody, tak by nasza biżuteria była całkowicie zakryta. Co jakiś czas poruszajmy miską by wypłukać dokładnie wszystkie przestrzenie. Po wyciągnięciu dokładnie osuszamy kosztowności.
3. Srebrną biżuterię najłatwiej wyczyścimy wkładając ją do naczynia wyłożonego folią aluminiową. Nalewamy do niego ciepłej wody i kilka łyżek sody oczyszczonej. Po kilku minutach wyciągamy, przemywamy wodą z mydłem i osuszamy. Dzięki temu pozbędziemy się ciemnego czy zielonkawego nalotu i odzyskamy piękny połysk biżuterii.
4. Jeśli chcemy nieco dokładniej oczyścić zabrudzenia możemy samodzielnie wypolerować biżuterię, używając do tego łagodnej pasty do zębów i miękkiej szczoteczki. Jest to także świetna metoda szybkiego odświeżenia biżuterii na wyjeździe. Najlepiej gdy zrobimy gęstą papkę łącząc pastę z wodą, następnie delikatnie szczoteczką myjemy wszystkie zakamarki naszych kosztowności, uważając by nie porysować szlachetnego kruszcu. Gdy nie mamy pod ręką szczoteczki, możemy nanieść papkę dłońmi i delikatnie rozsmarować ją po całej biżuterii. Następnie dokładnie opłukujemy i osuszamy.
5. Perły nie lubią wilgoci i kosmetyków. Aby je delikatnie oczyścić możemy użyć wody z delikatnym mydłem, zanurzamy je w tym roztworze przez kilka minut a następnie dokładnie osuszamy. Dobrą metodą jest również zanurzenie pereł w mleku. Zostawmy je na noc, a następnie osuszmy miękką ściereczką – z pewnością odzyskają swój dawny blask.
Profesjonalne płyny i ściereczki do czyszczenia
1. Jeśli nie lubimy eksperymentować z domowymi roztworami do czyszczenia możemy także udać się do sklepu jubilerskiego i zakupić specjalny płyn do czyszczenia biżuterii. Osobne płyny dostaniemy dla srebrnych wyrobów, a osobne dla złotych. Wystarczy zamoczyć nasze kosztowności w płynie i wyciągnąć po czasie podanym na opakowaniu. Najlepiej obmyć delikatnie taką biżuterię wodą i wytrzeć ściereczką do sucha. Płyny te z pewnością oczyszczą nawet ściemniałą srebrną biżuterię czy sztućce. Pamiętajmy jednak by nie wrzucać do nich kosztowności z kamieniami naturalnymi – mogą one przez to stracić swój blask.
2. Często wybieraną metodą czyszczenia biżuterii, szczególnie tej, gdzie jest dużo gładkich elementów, jest ściereczka do czyszczenia. Można ją nabyć również w sklepie jubilerskim i samodzielnie w domu przecierać nasze kosztowności (również srebrne sztućce). Ściereczka jest delikatnie nasączona specjalnym płynem co powoduje, że skutecznie ściąga osad, ciemny nalot, kurz i brud z biżuterii. Możemy ją używać wielokrotnie i zabierać w podróż, gdyż jest zazwyczaj niewielkich rozmiarów.
Jeśli nie wiemy z jakiego kruszcu jest stworzona nasza biżuterii lub jakie kamienie są w niej użyte- nie eksperymentujmy. Zawsze możemy poradzić się pobliskiego jubilera lub oddać raz na jakiś czas biżuterię do profesjonalnego czyszczenia czy polerowania – zagwarantuje nam to biżuterię w idealnym stanie bez ryzyka jej uszkodzenia.
Czytaj także: 7 rzeczy, które trzeba wiedzieć o kolorach złota