Przejdź do treści
Strona główna » Jaka część złota jest obecnie w posiadaniu banków centralnych?

Jaka część złota jest obecnie w posiadaniu banków centralnych?

Kupuj sztabkę

W ostatnich latach zakupy złota przez banki centralne stały się bardziej intensywne. Rok 2022 był pod tym względem absolutnie rekordowy. Obecnie banki kontynuują swoje zakupy, czemu sprzyja sytuacja na świecie. Jednak, ile tak naprawdę banki tego złota mają? I jaki stanowi ono udział w całości wydobytego złota?

złoto banki centralne
Fot. Bank of England, flickr.com, CC BY-ND 2.0 DEED

Według szacunków, w całej historii ludzkości wydobyto 244 tys. ton złota. 80 proc. tego złota w dalszym ciągu pozostaje w obiegu. Z kolei dane zgromadzone przez Światową Radę Złota na lipiec 2023 mówią, że w skarbcach banków centralnych na całym świecie znajduje się 35 683,8 ton złota. 

Prosta kalkulacja daje nam prostą odpowiedź: banki centralne posiadają obecnie ok. 15 proc. całego złota wydobytego w historii ludzkości. Jednak, gdy mówimy o bankach centralnych, nie ma prostych odpowiedzi. I zawsze czai się jakieś „ALE…”.

Ale…

15 proc. to odpowiedź całkiem zadowalająca. Jednak będzie to ok. 19 proc., jeśli przyjmiemy, że chodzi wyłącznie o złoto, które w dalszym ciągu jest obiegu (ok. 195 tys. ton). Reszta to zatopione statki, ukryte skarby i tajemnice, które być może nigdy nie zostaną wyjaśnione.

Kolejne „ale” to fakt, że w top 10 największych posiadaczy złota znajdują się takie kraje jak Chiny i Rosja, których prawdziwy stan posiadania nie jest taki pewny. Wiadomo, że kraje te w ciągu ostatnich dekad kupowały dużo złota. 

Chiny robiły to w sposób bardzo specyficzny – nie raportowały swoich zakupów na bieżąco, jedynie aktualizowały stan raz na jakiś czas. Na dobrą sprawę nie jest pewne, ile dokładnie kruszcu posiada chiński bank centralny. Oficjalnie jest to 2 165,4 tony.

Podobnie ma się sprawa z Rosją, która – dziś już wiemy to na pewno – planowała wojnę i przygotowywała się na walkę z sankcjami. Według oficjalnych danych Rosja posiada 2 332,7 ton złota, ale niewykluczone, że w ostatnich miesiącach część swojego złota potajemnie sprzedaje (np. Chinom), by zbilansować swój budżet. Zatem prawdziwa wielkość rezerw może być niższa, ale może być też wyższa, gdyż być może nigdy nie znaliśmy prawdziwych liczb. 

Warto dodać, że Rosja i Chiny to także najwięksi producenci złota na świecie. Nie muszą kupować złota na zewnątrz, aby zwiększać swoje rezerwy tak, by nikt się nie dowiedział.

Rezerwy złota USA

Największe rezerwy złota posiadają Stany Zjednoczone. Wynoszą one oficjalnie 8 133,5 ton. Tu z kolei sytuacja jest trochę odwrotna niż z Rosją i Chinami, ponieważ amerykańskie złoto jest tak bardzo strzeżone, że mało kto je widział.

Stan amerykańskich rezerw złota nie ulega gwałtownym zmianom na przestrzeni lat. Zdecydowana większość złota będącego w posiadaniu FED spoczywa tam od lat 30. XX wieku. 

Ponad połowa – 4 583 tony – znajduje się w Fort Knox. Od 1935 roku skarbiec Fort Knox wizytowany był przez osoby z zewnątrz tylko trzykrotnie: w 1943 roku depozyt odwiedził prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt; w 1974 roku do skarbca wpuszczono członków kongresu oraz dziennikarzy, aby uciąć spekulacje, że złota wcale w nim nie ma; w końcu w 2017 roku skarbiec odwiedził sekretarz skarbu Steven Mnuchin, stając się tym samym pierwszym sekretarzem skarbu w USA, który dokonał inspekcji depozytu. 

Gdyby wierzyć plotkom z pogranicza teorii spiskowych, proces konfiskaty złota w USA w 1933 roku nie zawsze przebiegał zgodnie z zasadami, a to, co finalnie trafiło do skarbców nie zawsze było złotem. Czasem były to kwity, na których napisane było, że ktoś oddaje (sprzedaje państwu) określoną ilość złota. Jest to jedna z zagadek, których rozwiązania być może nigdy nie poznamy. Rezerwy złota to temat delikatny.

Podsumowując

W posiadaniu banków centralnych jest ok. 19 proc. całego dostępnego dziś (wydobytego) złota. Należy jednak brać pod uwagę ewentualny odchył (raczej na plus) spowodowany niejasnymi i nie zawsze jawnymi danymi. Jeśli jednak powiemy, że w posiadaniu banków centralnych jest jedna piąta całego złota, raczej nie skłamiemy.

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj dostęp do poradnika "Metale i kamienie szlachetne"

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.