Przejdź do treści
Strona główna » Jeszcze wyobraźnia czy już rzeczywistość?

Jeszcze wyobraźnia czy już rzeczywistość?

Czy w naszym rzeczywistym, zabieganym życiu jest miejsce na wyobraźnię? Kiedy pozwalamy sobie na iluzję? Sny, wspomnienia, marzenia… Czy zastanawiamy się nad ich wpływem na codzienność? Filozofowie stale zajmują się kwestiami istnienia i sposobów poznawania – chcą zrozumieć, jakie elementy rzeczywistości są zależne od naszej wyobraźni. A co na to sztuka?

Sztuka mostem między wyobraźnią a rzeczywistością

Czy jest granica pomiędzy naszymi abstrakcyjnymi, często indywidualnymi wizjami a rzeczywistością, z którą mamy do czynienia na co dzień? Czy w ogóle jest to dobre miejsce na stawianie granic? Być może zamiast o podziale powinniśmy mówić o moście, który łączyłby świat fikcji z rzeczywistością. Takim mostem byłaby na przykład sztuka. Jak postacie widoczne na obrazie Epistemologiczny pejzaż, Agaty Buczek, moglibyśmy spojrzeć na to, co nas otacza, z innej perspektywy. Udać się do świata wyobraźni, by z dala przyjrzeć się rzeczywistości, i wrócić do rzeczywistości, która już nigdy nie byłaby ostateczna.

Sztuka odpowiedzią na świat rzeczywisty i wirtualny

Wywołuje prawdziwe emocje, pozwala utrzymywać autentyczne relacje, wpływa na pracę czy edukację… Świat online robi wiele, by uzyskać status rzeczywistości. A może to rzeczywistość dokłada starań, by pozostać w trybie online, gdzie nie będzie ograniczona czasem czy miejscem? Próbą przyjrzenia się relacji świata wirtualnego i rzeczywistego jest twórczość Allena Macka. Artysta obserwuje problemy dzisiejszego świata i tworzy nową rzeczywistość. Mieszając swoją wyobraźnię ze sztuczną inteligencją, kreuje własną Nibylandię. Zachęca, by każdy stworzył swoją „nową rzeczywistość”, istniejącą choćby jedynie w wyobraźni.

Sztuka płaszczyzną porozumienia i zrozumienia

Gdy trudno o jednoznaczną prawdę czy jeden, ustalony sens, sztuka stwarza przestrzeń, w której możemy wspólnie dialogować, odkrywać i czerpać inspirację z bogactwa różnic. Siedmiomilowy umysł, Piotra Urbanka, inspirowany jest sferą sacrum, nieograniczoną jednak do kręgu religijnego. Tworząc obraz, artysta odwołał się przede wszystkim do ezoteryki, okultystki, psychoanalizy i antropologii kultury. Zaproponował wiele odpowiedzi na jedno pytanie.

Sztuka narzędziem do zmiany rzeczywistości

Dzieła sztuki mogą prowokować refleksję i zmieniać myślenie. Rzucają światło na ważne kwestie społeczne, takie jak niesprawiedliwość społeczna, prawa człowieka czy ekologia. Ich twórcy mają często na celu wywołanie dyskusji, zainicjowanie zmian społecznych lub uświadomienie istotnych problemów. Takim artystą jest Zbigniew Gorlak. W projekcie Urbs & Animalia malarz podejmuje temat współzależności losów naszego bytowania oraz wzajemnych relacji ludzi i zwierząt.

Prawda i iluzja według sztuki

Łączy świat rzeczywisty ze światem fantazji. Pozwala stworzyć rzeczywistość alternatywną, istniejącą w wyobraźni. Pomaga zrozumieć różnorodność i się w niej odnaleźć. W końcu może realnie zmieniać rzeczywistość. Sztuka nie proponuje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o prawdę i iluzję. Nie wyklucza ani nie faworyzuje jednej czy drugiej. Zaprasza do świata, z którego wrócimy bogatsi o nowe refleksje.

Więcej dzieł dostępnych w naszej ofercie można zobaczyć w sklepie online.