Przejdź do treści
Strona główna » Ścieżki aktywności – wystawa Joa Zak

Ścieżki aktywności – wystawa Joa Zak

Joa Zak
Aktywność Joa 20.06.2018 6:30-12:00, akryl na płótnie, 40 x 40 cm

Kontekst dla sztuki Joa Zak stanowią: geometria dyskursywna jako bliski jej twórczości nurt sztuki współczesnej oraz etnografia wizualna, w zakresie wytwarzania niewidzialnych ścieżek aktywności ludzi. Artystka w swojej twórczości inspiruje się codziennością, a właściwie jednym z jej aspektów – przemieszczaniem się, pokonywaniem tras, które nie pozostawiają fizycznego śladu, ale tworzą niewidzialne ścieżki aktywności: „Interesują mnie trasy jakimi ludzie chodzą w prywatnych i publicznych przestrzeniach: domu, galerii handlowych i muzeów. A ostatnio także w przestrzeni miasta i pejzażu”.

Wernisaż: 19.10 godz. 18:30

Wystawa: 15.10 – 26.11

Salon Goldenmark, ul. Silniczna 5, Kielce

Tworzy w oparciu o rysunki symultaniczne, autorską bazę danych lub zapis z GPS. W pracy nad obrazem ważne są dla niej rzuty i mapy wybranych miejsc, często zredukowane do geometrycznego gridu. Obrazy artystki można podzielić na cztery cykle, nad którymi pracuje równocześnie od lat:

„Pierwszy cykl to obrazy o moim codziennym krzątaniu się w przestrzeniach własnego mieszkania. Cykl drugi to prace obrazujące aktywność wybranych osób w przestrzeniach galerii handlowych. Cykl trzeci przedstawia aktywność wybranych osób w galeriach sztuki i muzeach. Prace z ostatniego, czwartego cyklu są ilustracją mojego biegania w przestrzeni miasta lub w pejzażu”.

Każdy z cykli posiada własną gamę kolorystyczną i strukturę. Wspólne natomiast są geometryczne elementy: punkty, koła i linie, reprezentujące osoby, ich miejsce pobytu i ruch. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich jej prac jest obrazowanie ludzkiej aktywności w postaci ścieżek i śladów aktywności.

Kurator: dr Katarzyna Sadrak

Joa Zak
Obrazowanie ścieżek codzienności, galeria XS Kielce 2015

Joa Zak i niewidzialne ścieżki ludzkiej aktywności

Prof. Wiesław Łuczaj

Joa Zak, polska artystka wizualna z pokolenia przełomu lat 70 i 80 XX wieku, należy do ścisłego grona najwybitniejszych przedstawicieli międzynarodowego ruchu artystycznego DISCURSIVE GEOMETRY. Założenia tego ruchu dotyczą łączenia plastycznego języka abstrakcji geometrycznej (malarskiego, graficznego, rzeźbiarskiego, fotograficznego, multimedialnego i innych) z różnymi dyskursami współczesności, jak: codzienność, sztuczne życie, zachowania społeczne ludzi, i wieloma innymi, z obszarów nauk humanistycznych, społecznych i ścisłych.

Joa Zak w swojej twórczości korzysta z badań etnografii wizualnej, która zajmuje się wytwarzaniem przez ludzi niewidzialnych ścieżek ich aktywności. Jako malarka obrazuje te niewidzialne ścieżki, jakie tworzy sama, chodząc po własnym mieszkaniu lub uprawiając miejski jogging. Obrazuje też ścieżki, jakie tworzą ludzie w publicznych przestrzeniach, przemieszczając się po galeriach handlowych, galeriach sztuki czy muzeach. Wiem też, że Joa Zak sięga do rzeczywistości mikro i makro, inspirując się zarówno ruchem podstawowych składników materii jak i gromad galaktyk, tworzących ważne struktury kosmiczne, jak np. zachwycająca Laniakea, nasz kosmiczny dom, supergromada Drogi Mlecznej o średnicy około 500 milionów lat świetlnych, zawierająca około stu tysięcy galaktyk.

Joa Zak posiada zatem, właściwą wielkim twórcom, umiejętność dostrzegania w codzienności i własnej rutynie takich elementów tej rzeczywistości, które dają się uogólniać na całą ludzką populację, a także znajdywać odniesienia swoich obserwacji w mikro i makroświecie. To oznacza, że Jej sztuka nosi znamiona ponadczasowości i ruchu od codzienności do uniwersalności. Ta niezwykle ważna cecha Jej sztuki podbita jest absolutnym zmysłem kolorystycznym Artystki oraz perfekcyjnym wyczuciem kompozycyjnym, co powoduje, że Jej obrazy są niezwykle harmonijne.

Joa Zak prezentuje swoje prace w prestiżowych galeriach i muzeach, jak Ely Center of Contemporary Art, New Haven, CT, USA; Vasarely Museum, Budapeszt, Węgry; Armin Berger Gallery, Zurych, Szwajcaria; Lindner Gallery, Wiedeń, Austria czy Muzeum Narodowe w Lublinie, co tylko potwierdza rangę Jej sztuki.

Biografia artystki

Joa Zak (aka Joanna Łuczaj) ur. 1979, należy do ścisłego grona najwybitniejszych przedstawicieli międzynarodowego ruchu artystycznego DISCURSIVE GEOMETRY.

Artystka wizualna, nauczyciel akademicki (adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). W 2004 ukończyła studia magisterskie w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, na kierunku pedagogika z plastyką. W 2015 uzyskała stopień doktora sztuk pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Studiowała także w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na Wydziale Tkaniny i Ubioru.

Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych (ok. 60 wystaw). Prezentuje swoje prace

w prestiżowych galeriach i muzeach, jak Ely Center of Contemporary Art, New Haven, CT, USA; Vasarely Museum, Budapeszt, Węgry; Armin Berger Gallery, Zurych, Szwajcaria; Lindner Gallery, Wiedeń, Austria. Jej prace znajdują się w kolekcji Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego w Muzeum Narodowym w Lublinie, a także w zbiorach prywatnych w Finlandii, Niemczech i Włoszech.

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz Katalog Salonu Sztuki Goldenmark 2023

    Adres e-mail:

    Numer telefonu (opcjonalnie):

    Wyrażam Administratorowi Danych - Goldenmark Center Sp. z o.o. (nr KRS 0000534748) - zgodę na:

    przesyłanie mi za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych.

    wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefon, smartphone, laptop, tablet, komputer, smartwatch itp.) w celu marketingu bezpośredniego.